Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie

  • Dolnośląskie
  • Nowa Ruda
  • Klasy I-III
  • Klasy IV-VII
  • Gimnazjum II-III
  • Szkoły Średnie
  • Kopalnie
  • Muzea
  • 1 dzień

Zwiedzanie naszej kopalni dzieli się na dwie części – muzealną i podziemną. Na każdej z czterech sal wystawowych turyści zapoznają się z inną tematyką dotyczącą kopalni.

Pierwsza sala dotyczy samego węgla. Można na niej prześledzić proces jego węgla, dowiedzieć się o jego właściwościach oraz zobaczyć jego różne rodzaje. Wśród eksponatów znajdują się, między innymi, autentyczne odciski paproci, skrzypów i widłaków sprzed 300 milionów lat, węgle oraz wiele minerałów.

Kolejna sala dotyczy historii górnictwa. Można dowiedzieć się jak rozwijało się górnictwo w Nowej Rudzie oraz poznać bliżej górnicze tradycje, takie jak Barbórka czy Karczma Piwna. Wśród eksponatów znajdują się, między innymi, mundury, szpady, kordziki, laski, lampy, hełmy i kufle. W trzeciej sali turyści dowiedzą się, dlaczego noworudzka kopalnia była jedną z najniebezpieczniejszych kopalń w Europie, na czym polegało zagrożenie związane z dwutlenkiem węgla i w jakich warunkach pracowali nasi górnicy. Na sali można zobaczyć różne rodzaje aparatów tlenowych oraz wiele górniczych sprzętów, jak na przykład metanomierze, zapalniki czy wyrywacze rurkowe.

Ostatnia sala to dyspozytornia, zwana "sercem kopalni". Oryginalny sprzęt pozwala poczuć się tak, jakbyśmy sami czuwali nad bezpieczeństwem górników pod ziemią. Po sprawdzeniu komunikatów i map turyści mogą udać się pod ziemię.

W drodze do sztolni Lech można zobaczyć wieżę szybową o tej samej nazwie oraz wentylatory. W samej kopalni turyści będą mogli poczuć się, jakby wkroczyli do wciąż działającego miejsca. Nie tylko wszystko można zobaczyć, ale i samemu dotknąć, a nawet popracować górniczymi narzędziami. Pozostawione po górnikach sprzęty dalej działają. W akcji można zobaczyć na przykład przenośnik, kombajn, młot pneumatyczny czy lutnię wentylacyjną. Wzdłuż trasy są ekspozycje pokazujące pracę górników, koni czy dzieci.

Wielką atrakcją jest duch Skarbnik, który wciąż mieszka w kopalni i straszy oraz rozbawia turystów. Na koniec podróży wyjeżdża się z kopalni autentyczną, górniczą kolejką. Nasza podziemna trasa turystyczna skrywa wiele tajemnic, ale najlepiej odkryć je samemu!CENA ZA OSOBĘ

50-59 os.
54zł
40-49 os.
61zł
30-39 os.
74zł
25-29 os.
83zł
CENA ZAWIERA: usługę przewodników, bilety wstępu, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, serwis SMS, fotorelację.