• 2023-06-16

Mazury z dzieckiem - jakie atrakcje

Wydaje ci się, że twojemu maluchowi nie spodoba się wyjazd na mazury? Atrakcje dla dzieci znajdziesz jednak bez żadnego problemu. To nie tylko żeglowanie łódkami i leniuchowanie nad brzegiem jeziora. Mazury z dziećmi to niezwykła przygoda, w czasie której nie będzie czasu na nudę czy oglądanie bajek na smartfonie! Co warto zobaczyć na Mazurach z dzieckiem? Podpowiadamy!

Gdzie na Mazury z dziećmi?

Kiedy słyszymy „Mazury” od razu wyobrażamy sobie małą wioskę w środku lasu, zapomnianą przez ludzi. Oczywiście takie miejsca na Mazurach także są i jest mnóstwo fanów spokojnego wypoczynku na łonie natury. Jednak jest także wiele osób, które lubią trochę aktywniej spędzać czas. Dotyczy to zwłaszcza rodzin z dziećmi, które muszą mieć zapewniony ruch i rozrywki w czasie wakacji.

Na szczęście jeśli chodzi o Mazury, atrakcje znajdzie się wszędzie. To bardzo nastawiony na turystykę region, który potrafi przyciągnąć miłośników przyrody, zwiedzania i innych ciekawych rozrywek. Na wakacje na Mazurach warto pojechać samochodem, żeby móc się przemieszczać między miastami. Jeśli nie masz takiej opcji, wybierz jedno z większych miast, gdzie jest więcej atrakcji. Mikołajki, Giżycko, Olsztynek, Olsztyn czy Węgorzewo obfitują w atrakcje turystyczne. Poza tym czekają na nas mazurskie zamki, park dinozaurów, Wilczy Szaniec, arboreta i parki z szeroką ofertą rozrywek dla dzieciaków. Warto wybrać się na Mazury. Atrakcje dla dzieci mogą być naprawdę ciekawe.

Mazury – atrakcje dla dzieci

Maluchy kochają zwierzaki, a na Mazurach mają kilka możliwości, by z nimi obcować. W Kadzidłowie działa Park Dzikich Zwierząt. Jest to miejsce, gdzie cała rodzina będzie zachwycona. Na dużym terenie zebrane są ciekawe okazy zwierząt, a całe miejsce jest dedykowane właśnie dla najmłodszych. To okazja do zaczerpnięcia trochę wiedzy, a przy tym świetna zabawa. Zwierzęta są oswojone i przyjazne, można je karmić, co maluchom bardzo się spodoba.

Koło Giżycka znajduje się Mazurskie Zoo Safari. Jest to zdecydowanie fajne miejsce na Mazurach z dzieckiem. To ogromny, obejmujący około 100 hektarów teren zamieszkany przez 400 gatunków zwierząt. Mieszkają w warunkach zbliżonych do naturalnych. Można oglądać daniele, jelenie, kozy, konie, kucyki, muflony, różne ptaki. Dodatkową atrakcją, nie tylko dla najmłodszych jest to, że zwierzęta ogląda się z bryczki lub z samochodu terenowego, zupełnie jak na prawdziwym safari.

Zagroda żubrów to kolejne miejsce, którego nie mogą pominąć mali miłośnicy zwierząt. Jest to miejsce wyposażone w platformę widokową, skąd można podziwiać żubry z góry. Zwierzęta są ogrodzone, ale można je oglądać i podziwiać.

Mazury z dziećmi – ciekawe miejsca

Ciekawe miejsca na Mazurach to przede wszystkim te, które nawiązują do historii regionu i naszego państwa. Miejscem pełnym atrakcji dla dzieci na Mazurach jest Muzeum Historyczne w Ełku. Jest to miejsce, która zawiera mnóstwo różnych eksponatów związanych z koleją, zwłaszcza z Ełcką Koleją Wąskotorową. Są lokomotywy i wagony, do których można wejść, a w sezonie Muzeum oferuje także możliwość przejechania się kolejką wąskotorową.

Kolejnym punktem na mapie Mazur, który warto zobaczyć, jest Park Etnograficzny. Znajduje się w Olsztynku. Jest to skansen, ale naprawdę ciekawy skansen, który warto obejrzeć z wielu względów. To część Muzeum Budownictwa Ludowego, założonego na początku XX wieku (nazywanego na początku Muzeum Wsi w Królewcu). Skansen zawiera oryginalne chałupy lub ich kopie z Warmii, Mazur, Sambii, Małej Litwy i Powiśla. Liczba eksponatów jest ogromna, a samo zwiedzanie ciekawe i pełne atrakcji. Można poczuć się, jakby właśnie odbyło się podróż w czasie do przełomu XVIII i XIX wieku.

Polecane miejsca na Mazurach

Mazury z dziećmi to oczywiście nie tylko zwiedzanie, ale przede wszystkim beztroska zabawa. Warto zabrać maluchy do miejsc, gdzie będą miały jej aż nadto. Jednym z takich miejsce jest Galindia w pobliżu Mikołajek. Znajduje się tutaj Bursztynowa Komnata, a także pełne demonów i duchów pieczary i lochy. Czyli to, co dziecko lubi najbardziej. Nie jest to jednak tylko zwiedzanie – dzieci mogą kopać bursztyn, grać na bębnach czy tropić zwierzęta.

Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to miejsce magiczne. Można tam przyjechać przez cały rok i czuć się jak w środku zimy. Oczywiście najbardziej oblegany jest w czasie Bożego Narodzenia, jednak latem także można odwiedzić to miejsce. Jest to przestrzeń pełna niezwykłych atrakcji dla najmłodszych, na przykład takich jak robienie bombek na choinkę. Cóż, trochę nietypowo, ale na pewno będzie wspaniale!

Park wodny Wilkasy to także świetna atrakcja dla dużych i małych. Jeśli już wyczerpały ci się pomysły, co zwiedzić na Mazurach i chcesz się po prostu świetnie bawić, to będzie miejsce idealne. Jest to aquapark ze zjeżdżalniami, jacuzzi i brodzikiem dla maluchów. Wodne szaleństwo to zawsze dobra zabawa dla dzieciaków.

Jakie ciekawe atrakcje na Mazurach?

Zdecydowanie jedną z najciekawszych atrakcji, które można zobaczyć na Mazurach jest plenerowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Jest organizowana co roku, jako część obchodów Dni Grunwaldu. Cała impreza jest niezwykle barwna – ścigają tutaj miłośnicy średniowiecza z całej Europy. Miejsce na chwilę zamienia się w średniowieczny targ, gdzie chodzą urodziwe dziewoje w pięknych sukniach, księżniczki, książęta i rycerze. Punktem kulminacyjnym jest właśnie inscenizacja bitwy, którą obserwuje nawet 100 tysięcy ludzi! Zabawa jest przednia, a do tego to świetna okazja, by nauczyć się czegoś wartościowego i pogłębić swoją wiedzę o najważniejszym wydarzeniu w historii Polski średniowiecznej.

Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci, Mazury mają naprawdę szeroką ofertę. Nieopodal Giżycka została zbudowana wioska indiańska z prawdziwymi tipi. To część Muzeum Indian – 10-hektarowej przestrzeni, na której można podziwiać indiańskie stroje, broń, zabawki i rękodzieło. To miejsce, gdzie można poznać historię Indian, a przede wszystkim poczuć się jak na dzikim zachodzie. Dzieciaki będą zachwycone, zresztą dorośli tak samo – to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Polski.