• 2023-07-25

Jakie atrakcje z dzieckiem w Pradze?

Praga ma wiele atrakcji do zaoferowania, zarówno dużym turystom, jak i tym mniejszym. Jeśli na początek stawiacie na klasykę, na pytanie co zwiedzić w Pradze jest wiele odpowiedzi.

Praga, czyli stolica Czech, to jedno z piękniejszych miast w Europie. Leży niedaleko polskiej granicy, nic więc dziwnego, że bardzo często wybierana jest jako miejsce na krótki lub długi wypoczynek połączony ze zwiedzaniem i poznawaniem miasta. Pragę można odwiedzić samotnie, ze swoją drugą połówką urządzając przepiękny, bardzo romantyczny weekend, czy z całą rodzinką, w tym ze swoimi pociechami. Czy dzieci nie zanudzą się w mieście? Co zobaczyć w Pradze z dziećmi, które są dość wybredne i niecierpliwe? Sprawdź, jakie atrakcje Pragi sprawdzą się podczas takiego wypadu!

Praga — co warto zobaczyć? Zdecydujcie się na klasykę!

Praga ma wiele atrakcji do zaoferowania, zarówno dużym turystom, jak i tym mniejszym. Jeśli na początek stawiacie na klasykę, na pytanie co zwiedzić w Pradze jest wiele odpowiedzi.

Most Karola to najznamienitsza wizytówka Pragi. Jest to najstarszy most w mieście, a jego długość wynosi 500 m. To na nim w dawnych czasach odbywały się turnieje rycerskie i to właśnie tam kupcy dobijali swoich targów. W 1621 roku na moście Karola wywieszono aż 12 ściętych głów przywódców protestanckich “ku przestrodze”, a dokładniej na Bramie Mostowej. Na moście znajduje się kilkanaście barokowych rzeźb, które przedstawiają postacie bardzo istotne dla czeskiej historii. Poza nimi znajdują się tam też bohaterowie legend i alegorii. Obydwie strony mostu zamykane są przez charakterystyczne gotyckie bramy. Do najznamienitszych rzeźb na moście należy figura św. Jana Nepomucena. Legenda głosi, że ta konkretna rzeźba przynosi szczęście, wystarczy tylko dotknąć płaskorzeźby znajdującej się pod posągiem.

Rynek Starego Miasta to kolejna fantastyczna miejscówka warta odwiedzenia. Królują nad nim strzeliste wieże kościoła Marii Panny przed Tynem. Sam rynek liczy sobie ok. 9 000 m2. Jedną z większych atrakcji jest zegar astronomiczny Orloj, który znajduje się na ścianie ratusza. Historia tego zegara sięga 1410 roku. Składa się z trzech części, spośród których pierwsza wskazuje położenie ciał niebieskich, druga jest symbolem miesięcy, a trzecia to figurki dwunastu apostołów Chrystusa.

Hradczany — zamek i zmiana warty

Co zobaczyć w Pradze? Jeśli takie pytanie kołacze się po Twojej głowie, odpowiedź jest bardzo prosta. Hradczany to nieodzowny element Waszego wypadu! Na spacer po Hradczanach, czyli po jednym z najstarszych punktów osadniczych górujących nad miastem, warto poświęcić nawet jeden cały dzień. Zamkowy dziedziniec jest znany głównie ze względu na fontannę stojącą nieopodal gotyckiej katedry św. Wita. W tym kościele pochowani zostali wszyscy czescy królowie. Skarbiec chroni klejnoty koronacyjne.

Za katedrą znajduje się bazylika św. Jana oraz słynna Złota Uliczka. Przez wielu uznawana jest za przereklamowaną, jednak warto zwiedzić niskie domki, w których mieszkali czescy złotnicy. Za darmo dostępne są do zwiedzania od godziny 16:00.

Zamkowe wzgórze pozwala na podziwianie wspaniałych widoków. Rozległe widoki na miasto mogą być zwieńczeniem długich godzin spacerowania. To, o czym nie można zapomnieć to fakt, iż zamek jest obecnie siedzibą prezydenta, dlatego należy przygotować się na ewentualną kontrolę. Przy każdym wejściu stoją strażnicy, którzy zaglądają do toreb i plecaków turystów.

Godna uwagi jest także zmiana warty na Hradczanach. Codziennie punktualnie o godzinie 12:00 odbywa się uroczysta zmiana wartowników przed wejściem na zamek. Wartownicy maszerują w rytm orkiestry wojskowej, całość trwa ok. 20 minut.

Co zobaczyć w Pradze? Muzeum LEGO dla małych budowniczych!

Praga — atrakcje dla dzieci, które kochają budować z klocków to głównie Muzeum LEGO. Zlokalizowane jest w centrum miasta. Można do niego swobodnie dojść pieszo. Muzeum zajmuje aż 3 piętra. Na ekspozycjach można zobaczyć klocki produkowane od kilkudziesięciu lat. Najstarsza budowla z tych klocków, która znajduje się w muzeum, datowana jest na 1958 rok. Dzieci z pewnością odnajdą się w tym miejscu niczym ryba w wodzie. Najmłodsi zwiedzający mogą cieszyć się interaktywną makietą pociągów z klocków, które jeżdżą po naciśnięciu odpowiedniego guzika. Z klocków LEGO odtworzony został również sam budynek muzeum, do którego budowy zużyto ok. 120 tysięcy elementów. W muzeum można podziwiać również mozaikę przedstawiającą Hradczany, most Karola, ale również kilkaset figurek ludzików. Poza oglądaniem ekspozycji można zrobić zakupy w sklepie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić pojedyncze klocki (płaci się za każde 100 g). Na terenie muzeum znajduje się także specjalna sala do budowania z LEGO. Po skończonej zabawie można zakupić to, co się samodzielnie zbudowało.

Praskie ZOO oraz wodne atrakcje w aquaparku dla miłośników wody

Najmłodsi turyści na pewno będą zadowoleni z wizyty w ZOO. Ogród zoologiczny w stolicy Czech cieszy się bogatą historią, która sięga lat 80. XIX wieku. Obiekt ten zajmuje dość rozległy teren. Można spotkać tam wiele gatunków zwierząt egzotycznych, ale również rodzimych, które ciężko jest spotkać osobiście, kiedy mieszka się w mieście lub dość daleko od lasów.

Kolejną fantastyczną atrakcją dla dzieci jest Aquapark położony ok. 15 km od miejscowości Cestlice. Można się tam dostać autostradą nr 1, bądź specjalnie przygotowanym busem. Wodny świat gwarantuje niesamowity relaks oraz wypoczynek, który każdemu jest potrzebny. W Aquaparku znajduje się rwąca rzeka, liczne zjeżdżalnie, basen ze sztuczną falą, strefa saun oraz niecki dla najmłodszych uczestników zabawy. Na wodzie prowadzone są specjalne animacje dla dzieci, co jest ogromnym plusem tego miejsca, jeśli wybieracie się całą rodziną.

Zwiedzanie Pragi — Josefov, Wyszehrad

Zwiedzasz Czechy? Co warto zobaczyć w Pradze? Jeśli interesują Cię różne kultury i wierzenia, możesz z całą rodziną pokusić się o zwiedzenie dzielnicy z żydowskimi świątyniami, która nazywa się Josefov. Znajduje się tam Synagoga Wysoka, Synagoga Hiszpańska, Synagoga Maisela oraz Synagoga Pinaksa.

Wyszehrad to kolejna atrakcja, której nie warto przegapić. Tłumaczyć to można jako wysoki zamek, ale jest to po prostu wzgórze na prawym brzegu Wełtawy. Jak mówi legenda, dawniej znajdowała się tam siedziba władcy Kroka, ojca Libuszy. Według legendy córka ta miała sen, z którego wynikało, że w pobliskich lasach można znaleźć człowieka ciosającego próg swojego domu. W tym miejscu rzekomo miało powstać nowe miasto. Sen spełnił się, a samo miasto otrzymało nazwę od słowa próg. W ten sposób powstała czeska Praga.

Konieczna atrakcja, czyli tramwajem po rzece

Jeśli będziecie mieli dość zwiedzania przy użyciu własnych nóg, możecie śmiało załapać się na rejs tramwajem po rzece. W Pradze od lat działa taka atrakcja. Można z niej skorzystać bez ograniczeń. Dzięki niej turyści są w stanie zobaczyć większość praskich zabytków, a jednocześnie mogą rozkoszować się relaksującym i bardzo przyjemnym rejsem po Wełtawie.

Jak widać, Praga jest pełna wspaniałych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci, tych opierających się na zabytkach i historii, jak i tych nowoczesnych, które gwarantują odpoczynek i relaks. Nie zwlekaj, jak najszybciej skorzystaj z naszych podpowiedzi i ciesz się wspaniałym weekendem lub urlopem marzeń!