• 2022-11-04

Krasiejów - Jurapark z dziećmi

Rodzinne wakacje wiążą się zazwyczaj z tym, że potrzebujemy rozrywki dla siebie i dzieci. Jednak nie trzeba od razu stawiać na dalekie wycieczki oraz drogie atrakcje. Czasem wystarczą ciekawe widoki bądź dawka wiedzy okraszona wspaniałymi ekspozycjami.

Rodzinne wakacje wiążą się zazwyczaj z tym, że potrzebujemy rozrywki dla siebie i dzieci. Jednak nie trzeba od razu stawiać na dalekie wycieczki oraz drogie atrakcje. Czasem wystarczą ciekawe widoki bądź dawka wiedzy okraszona wspaniałymi ekspozycjami. Rewelacyjnym przykładem miejsca, do którego na pewno warto zabrać swoje latorośle jest Jurapark w Krasiejowie. Choć to nie za duża miejscowość, obecnie bez problemu można znaleźć ją na mapie Polski. Co oferuje Krasiejów? Czy warto się tam wybrać z dziećmi? Czym jest Park Ewolucji?

Jurapark Krasiejów - jak powstało to wyjątkowe miejsce?

Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci najlepiej przyswajają wiedzę, kiedy połączona jest z zabawą. Z tych właśnie powodów powstają tak fantastyczne miejsca, jak Jurapark Krasiejów.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w tym właśnie miejscu z powodzeniem funkcjonowała kopalnia odkrywkowa. Zajmowano się tutaj wydobyciem iłu. Nieopodal znajdowała się cegielnia, która również bardzo dobrze prosperowała. Ani w tej cegielni, ani w kopalni nie przypuszczano, że kiedykolwiek odkryte zostaną skamieliny dinozaurów.

Wszystko zaczęło się od jednego z uczniów, który w pewnym momencie znalazł dziwne kamienie na terenie kopalni. Szukał odpowiedzi na pytanie, czym one mogą być. Po długich poszukiwaniach okazało się w końcu, że jego znalezisko to skamieniałości zwierzęcia.

W latach 90. XX wieku rozpoczęto prace paleontologiczne na terenie zamkniętej już kopalni. Wykazały one, że na tym właśnie terenie znajdują się liczne skamieniałości płazów oraz gadów z okresu triasu. Oznacza to, że te zwierzęta żyły ok. 230 milionów lat temu. Co więcej - świetny stan wydobywanych okazów oraz ich różnorodność zaowocowały pomysłem na stworzenie parku dinozaurów.

Początek zwiedzania w Tunelu Czasu

Nie wiesz, jak zapewnić dzieciom rozrywkę w czasie wakacji? Wybierz niewielką miejscowość Krasiejów. Park dinozaurów, który się tam znajduje, zupełnie odbiega od tego, co oferują podobne miejscówki. Wielu turystów jest przekonanych, że to miejsce niczym szczególnym ich nie zaskoczy. Rzeczywistość okazuje się jednak zgoła inna.

Park Jurajski Krasiejów to nie jest kolejne miejsce na mapie, w którym możemy poczuć się niczym w Jurassic World. To wspaniałe, nowoczesne centrum nauki. W tym miejscu bez wahania można połączyć zabawę ze zdobywaniem cennej wiedzy o zwierzętach, które zamieszkiwały ziemię miliony lat temu. Nie ma tu szkolnych ławek — jest fantastyczny park, który wciąga zwiedzających i wypuszcza dopiero wtedy, kiedy poznają wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły dotyczące życia dinozaurów i nie tylko. Zabierając dziecko do Krasiejowa, możesz mieć pewność, że nauka geografii, biologii czy historii człowieka i Ziemi będzie dla niego później nie lada gratką.

Początek zwiedzania stanowi wyjątkowy Tunel Czasu. Dzięki niemu możemy zobaczyć, co działo się miliony lat temu, jeszcze przed Ziemią i dinozaurami. A mowa tutaj o Wielkim Wybuchu, powstaniu galaktyk oraz powstaniu naszego Układu Słonecznego. Park w Krasiejowie udostępnia zwiedzającym 300-metrowe kino 3D, które znajduje się w wagoniku ciuchci. Decydując się na przejażdżkę, można obejrzeć 9-minutowy film, który traktuje o wszystkich tych wydarzeniach z przeszłości. Materiał jest bardzo realistyczny, pozwala nie tylko przypomnieć sobie wiedzę ze szkoły, ale również zdobyć sporo nowej. Finałem Tunelu Czasu jest era mezozoiczna panująca na Ziemi.

Niezwykle dużo wiedzy na ścieżce dydaktycznej

Kolejny przystanek, jaki oferuje Krasiejów Park Dinozaurów, to ścieżka dydaktyczna. Mamy tutaj zagwarantowany 1,5-kilometrowy spacer, podczas którego można się bez problemu przenieść do triasu, jury oraz kredy. Realistyczne modele płazów oraz gadów urozmaicają wędrówkę. Na tej ścieżce spotkamy zarówno dinozaury, jak i zwierzęta spokrewnione z nimi. Dinopark Krasiejów to ponad 200 modeli, których produkcja obejmowała konsultacje ze znawcami życia dinozaurów oraz ery mezozoicznej. Każde stanowisko to również zapełniona informacjami tablica wraz z kodem QR, dzięki któremu możemy sprawdzić wszystko na swoim telefonie.

Pawilon paleontologiczny i prehistoryczne oceanarium

Doskonałym miejscem do odwiedzenia podczas wycieczki do Krasiejowa jest również pawilon paleontologiczny. Pawilon usytuowany jest na czynnym stanowisku. Jeśli zwiedzający trafią na odpowiedni moment, z pewnością będą mogli obserwować pracę naukowców i badaczy.

Pawilon skrywa w sobie odsłoniętą ziemię, gdzie nie brakuje skamieniałych czaszek, obojczyków, kręgów. W tym miejscu można podziwiać nawet skamieniałe odchody. W budynku znajduje się też rekonstrukcja szkieletu, jaki został odkryty w Krasiejowie. Jest to szkielet przodka dinozaurów, czyli Silesaurus opolensis.

Do dyspozycji zwiedzających jest również prehistoryczne oceanarium. Przed wejściem na wystawę zwiedzający otrzymują okulary 3D, a więc można się domyślić, że wszystko wewnątrz będzie można obejrzeć w trójwymiarze. Oceanarium prehistoryczne skrywa w swoim wnętrzu modele zwierząt w ich faktycznym wymiarze. Zobaczymy tam również urealniony świat podwodny zwierząt z okresu mezozoicznego. Wśród różnych okazów, podziwiać można Mozozaura, Plejozaura czy Megalodona.

Park Ewolucji w Krasiejowie - fantastyczne dla rodzin z dziećmi

Ostatni przystanek, jaki można zafundować sobie i swoim dzieciom, jest Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Mieści się w dawnym magazynie iłu. Stanowi niezwykle nowoczesne muzeum, w którym można poznać dzieje człowieka. Fantastycznym rozwiązaniem jest to, że zwiedzanie rozpoczyna się zajęciem miejsca w statku kosmicznym. Zabiera on zwiedzających na orbitę okołoziemską, skąd można obserwować ziemię i jej dzieje miliony lat wstecz. Dzięki temu poznajemy człowieka, który żył w czasach kamienia łupanego. Możemy zaobserwować, jak przeszedł z poruszania się na czterech nogach do poruszania się na dwóch, jak zaczął odczuwać emocje oraz wynalazł ogień. Są to najważniejsze etapy życia człowieka, dlatego warto się z nimi zapoznać. Jak widać, wycieczki do Juraparku w Krasiejowie mogą zakończyć się z przytupem!