• 2022-11-28

Dolina Kościeliska z dziećmi – jak się przygotować?

Zastanawiasz się nad rodzinną wycieczką w przepiękne Tatry? W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek. Poznaj szczegółowe informacje, a Twój wyjazd na pewno się uda.
 

Zastanawiasz się nad rodzinną wycieczką w przepiękne Tatry? W tym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek. Poznaj szczegółowe informacje, a Twój wyjazd na pewno się uda.

Dolina Kościeliska z dzieckiem – dlaczego warto?

Wielu rodziców zastanawia się, czy wycieczki z dziećmi po Tatrach to dobry pomysł. Okazuje się, że tak. Polskie góry skrywają wiele łatwych szlaków, które zapewniają aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Ponadto odkryjesz tu mnóstwo ciekawych atrakcji, zapomnisz o codziennym zgiełku i nabierzesz tak potrzebnej energii.

Warto podkreślić, że to jedno z najbardziej dostępnych miejsc dla rodzin z dziećmi w całych Tatrach. Dolina Kościeliska z wózkiem może być bardzo dobrym pomysłem. Wystarczy tylko sprawdzić które tereny pozwolą Wam na bezpieczne wędrowanie.

Ten wyjątkowy zakątek Tatr przyciąga setki entuzjastów pięknych widoków. W naszym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek – Dolina kościeliska trasy oraz lista ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dowiedz się więcej!

Dolina kościeliska trasa – jak tam dojechać?

Do Kir (osiedla Kościeliska) dostaniesz się od strony Zakopanego. Bardzo dobrą opcją może być transport busem. To niedrogie, a zarazem bardzo wygodne rozwiązanie. Natomiast do Chochołowa dotrzesz własnym autem, lecz znajdziesz tam płatne parkingi. Stąd możecie już ruszać na wycieczkę i podziwiać przepiękne widoki.

Dolina kościeliska szlaki turystyczne

Najpierw skieruj się do kas i kup bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Potem czeka na Ciebie wędrówka szeroką i równą ścieżką, która prowadzi do Schroniska PTTK Ornat. Trasa ma 5 km, lecz z powodzeniem pokonasz ją z wózkiem. Natomiast starsze dzieci bez trudu poradzą sobie z pieszą wędrówką. Wycieczka do schroniska i z powrotem powinna zająć mniej niż 3 godziny. Po drodze zobaczysz wiele pięknych widoków i ciekawych atrakcji. Zdecydowanie warto przy nich zatrzymać się przy nich.

Kościelisko atrakcje dla dzieci i dorosłych

Wycieczka do schroniska PTTK Ornat oraz okolice Kościeliska kryją wiele niezwykłych atrakcji. To doskonała wiadomość dla rodzin z dziećmi, które zawsze szukają najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach. Poznaj kilka wskazówek i sprawdź, co koniecznie trzeba zobaczyć.

Jaskinia Mroźna

Dolina Kościeliska skrywa wiele tajemniczych, a zarazem pięknych jaskiń. Jest ich ponad 400, choć do ruchu turystycznego udostępniono jedynie 4. Na szczęście wśród nich znajdziesz miejsca, które możesz odwiedzić z chodzącym samodzielnie dzieckiem. To np. Jaskinia Mroźna, która jest przepięknie oświetlona i zachwyca zarówno najmłodszych, jak i starszych miłośników przygód. Wstęp jest płatny, lecz zdecydowanie warto tam zajrzeć. Przejście jaskini zajmie około 30 minut.

Lodowe jezioro

Po opuszczeniu Jaskini Mroźniej zejdziesz schodami, które prowadzą do głównej drogi. Znajdziesz tu wiele ławek, gdzie odpoczniesz nad wodą. Następnie możesz udać się do miejsca, gdzie Potok Kościeliski przepływa z prawej strony na lewą. Po stronie lewej znajduje się Lodowe Źródło. Natomiast za nim znajdziesz Bramę Ignacego Kraszewskiego i możesz się udać drogą, która prowadzi do Polany Pisanej. Czekają na Ciebie niezwykłe widoki, w których trudno się nie zakochać.

Wąwóz Kraków

Kolejnym obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Wąwóz Kraków. Miejsce to zachwyca olbrzymimi skałami, które zainteresują zarówno dzieci, jak i rodziców. Pamiętaj, że na drodze znajdują się duże głazy, które uniemożliwiają przejazd wózkiem. Natomiast chodzące dzieci powinny bez trudu poradzić sobie z pokonaniem trasy. Zwróć uwagę, że wąwóz to jednokierunkowe przejście, które obejmuje spacer przez drabinkę czy Smoczą Jamę. To jednak dosyć proste zadanie. Jeśli wybierasz Zakopane doliny z dzieckiem koniecznie musisz odwiedzić. Czeka tu na Ciebie masa atrakcji.

Staw Smreczyński

Ważnym punktem wycieczki jest Staw Smreczyński. Spacer w to miejsce bywa nużący, lecz niesamowity widok stawu rekompensuje trud drogi. Zaledwie w ciągu godziny dotrzecie ze schroniska na staw i z powrotem. Pamiętaj, że trasa jest dosyć nierówna, więc poruszanie się z wózkiem bywa problematyczne.

Dodatkowe atrakcje dla najmłodszych

W Dolinie Kościeliskiej czekają nie tylko piękne widoki. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszy się zdobywanie pieczątek w schronisku czy możliwość pogłaskania owiec. Warto również zajrzeć do jednej z bacówek i odwiedzić punkty z pamiątkami w Zakopanem czy okolicznych miejscowościach.

Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska z dzieckiem to świetne pomysły na wspólny wypoczynek. Wycieczki w te miejsca są bardzo ciekawe i obfitują w niesamowite widoki. Na każdym kroku odkryjesz piękne miejsca. Wszystko to sprawia, że obok naszej propozycji trudno przejść obojętnie. Przekonało się o tym wielu rodziców, którzy tak chętnie tu wracają.

Pamiętaj, że nie wszystkie miejsca w Tatrach będą bezpieczne dla najmłodszych. Przed wyjazdem w góry dokładnie zaplanuj każdą wycieczkę. Kluczowym aspektem będą następujące informacje – dolina kościeliska czas przejścia oraz wybór bezpiecznej trasy. Dzięki temu z łatwością wybierzesz propozycję na udany wypoczynek dla całej rodziny.

Doliny w tatrach z dziećmi – jak się przygotować?

Każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Szczególnie dotyczy to podróżowania wraz z dziećmi. Przede wszystkim bardzo dokładnie zaplanuj trasę wędrówki oraz dojazd do miejsca jej rozpoczęcia. Zwróć uwagę, gdzie znajdują się parkingi i jaka dzieli je odległość od celu. Warto również rzucić okiem na listę schronisk czy innych punktów, w których można odpocząć po trudach podróży.

Zwróć uwagę, że dzieci mogą w wielu miejscach podróżować pieszo. Natomiast wózek nie zawsze pokona trudne przeszkody. Dlatego szczegółowy plan jest tak istotny. Warto również sprawdzić czas podróży, uwzględniając wypoczynek czy podziwianie atrakcji po drodze. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie wycieczki jak najwcześniej. Dzięki temu unikniesz tłumów na trasie.

Zarówno Kościelisko trasy turystyczne, jak i inne górskie szlaki wymagają założenia solidnego obuwia. Dzięki temu dużo łatwiej pokonacie przeszkody. Równie ważna jest odzież nieprzemakalna. Nawet w słoneczny dzień pogoda w górach może gwałtownie się zmienić, więc należy przygotować się na każdą sytuację. Nie zapomnij również o nakryciu głowy, które ochroni Cię przed słońcem i opadami.

Koniecznie zabierz ze sobą jedzenie i picie. Wycieczki po górach bywają bardzo wyczerpujące. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu każda wędrówka stanie się czystą przyjemnością.

Dolina Kościeliska cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Codziennie można tu spotkać entuzjastów wypoczynku na łonie natury. Piękne widoki i niezwykłe atrakcje zachęcają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zdecydowanie polecamy to miejsce całym rodzinom. W razie potrzeby wróć do naszych wskazówek i upewnij się, które miejsca będą przyjazne również dla dzieci. Wspólnie spędzony czas pozwoli Wam odpocząć od codziennych obowiązków i cieszyć się pięknem Tatr.