• 2022-09-06

Toruń - co zobaczyć z dzieckiem?

Toruń to jedno z piękniejszych miast na mapie Polski, choć nie zawsze brane jest pod uwagę. Nie jest tak popularny, jak Kraków, ani tak wychwalany, jak klimatyczny Wrocław, jednak z pewnością jest godny odwiedzenia. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Torunia na urlop z dziećmi, czy jedynie na weekend, są w nim miejsca, atrakcje, które grzechem byłoby przegapić!

Toruń to jedno z piękniejszych miast na mapie Polski, choć nie zawsze brane jest pod uwagę. Nie jest tak popularny, jak Kraków, ani tak wychwalany, jak klimatyczny Wrocław, jednak z pewnością jest godny odwiedzenia. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Torunia na urlop z dziećmi, czy jedynie na weekend, są w nim miejsca, atrakcje, które grzechem byłoby przegapić. Warto znaleźć czas chociażby na kilka z nich, a wyjeżdżając z miasta z pewnością uznasz wycieczkę za udaną. Jakie to atrakcje? Czym zaspokoisz głód wiedzy swój i swoich dzieci?

Co warto zobaczyć w Toruniu? Mini Zoo “Zwierzaki nad Potokiem”

Pierwszą z atrakcji, która idealnie odpowiada na pytanie “co warto zobaczyć w Toruniu z dzieckiem?” to interaktywne Mini Zoo “Zwierzaki nad Potokiem”. Znajduje się w miejscowości nieopodal Torunia, jednak warto zboczyć w tym kierunku, aby dzieciaki miały prawdziwą frajdę oraz sporo dowiedziały się o żyjących tam zwierzętach.
Mini Zoo otwarte jest dla gości od czwartku do niedzieli w godzinach od 10 do 17. Jest to idealne miejsce na wycieczkę całą rodziną. Obiekt, poza idealnym dla dzieci karmieniem zwierząt, oferuje również organizowanie biesiad, imprez plenerowych, urodzin, ognisk czy imprez okolicznościowych.
Zwierzęta, które można spotkać w Mini Zoo to stworzenia urodzone wśród ludzi i również w ten sposób wychowane. Kochają być głaskane, dokarmiane, przytulane. A jak wiadomo, i dzieci uwielbiają w ten sposób bawić się ze zwierzętami.
Sobota oraz niedziela to dni, w których można trafić na ognisko w tym miejscu. Warto mieć więc przy sobie własny prowiant, taki jak kiełbaska, bułka czy coś bardziej smakowitego. Co ważne, na miejscu można zakupić pyszną kawę.

Co zobaczyć w Toruniu? Rewelacyjne miejsca i ciekawe atrakcje

Toruń, choć rzadko się o tym mówi, jest niezwykle atrakcyjnym miastem dla singli, par, jak i całych rodzin. Z dziećmi można wybrać się na spacer po ulicach Starego oraz Nowego Miasta. Wiele osób traktuje to miasto niczym podróż w czasie. Ogrom architektury przypomina ubiegłe lata. Mnóstwo zabytków pamięta nawet XIII wiek.
Miejsca, które w szczególności mogą zaciekawić dzieci, to przede wszystkim Rynek Staromiejski. To tam jest do zobaczenia Stary Ratusz i pomnik znakomitego Mikołaja Kopernika. Powstał on w 1853 roku i stoi do dzisiaj. Nieopodal znajduje się pomnik osiołka.
Spacerując po toruńskich ulicach, można zauważyć, że sporo gotyckich budowli zawiera na fasadach figurki mieszczan ze średniowiecza.
Wartym zobaczenia miejscem jest Dom Kopernika - zespół fantastycznych gotyckich kamienic, w których najprawdopodobniej urodził się nasz rodzimy astronom. Tam znajduje się również idealnie opracowana wystawa na jego temat.
Dla dzieci fenomenalnym widowiskiem będzie Fontanna Cosmopolis, która dysponuje aż 113 dyszami wodnymi. Ma symbolizować Układ Słoneczny. Pokaz z ich udziałem to mnogość dźwięków oraz kolorów. Z pewnością spodoba się to niejednemu maluchowi.
Toruń, przez wzgląd na przepływającą przez niego Wisłę, może zaoferować statki wycieczkowe. Taki rejs po rzece spodoba się i młodszym, i starszym dzieciom.

Miejsce godne odwiedzenia - Planetarium

Jeśli zadajesz sobie pytanie, co zwiedzić w Toruniu, koniecznie weź pod uwagę Planetarium. Budynek ten oferuje trzy wyjątkowe sale - jedna z nich zawiera seanse planetarium, a pozostałe dwie to tradycyjne sale wystawowe Orbitarium i Geodium. Seanse planetarium są różne, warto wpierw rozejrzeć się po Internecie i wybrać taki, który będzie wiekiem odpowiadał dziecku. Sala Geodium jest praktycznie dostępna od ręki, można wejść na wystawę praktycznie z ulicy, po zakupieniu odpowiedniego biletu. W przypadku sali Orbitarium, trzeba mieć na uwadze, że zwiedzanie odbywa się w konkretnych godzinach.
Warto więc sobie zaplanować dzień bądź połowę dnia spędzoną w tym miejscu w oparciu o przedstawione w Internecie godziny.

Warto odwiedzić Planetarium z dziećmi, zwłaszcza, że ceny biletów nie są powalające. Koniecznością jest jednak wykupienie biletów do każdej z sali osobno. Bilet normalny kosztuje: 12 zł sala Planetarium, 9 zł sala Geodium, 9 zł sala Orbitarium.

Młyn Wiedzy - Toruń z dziećmi

Toruń dla dzieci - co może zaoferować to miasto najmłodszym ciekawym świata? Przede wszystkim centrum nowoczesności Młyn Wiedzy. Jest to wybitny, rewelacyjnie wykonany park naukowy, w którym każdy z nas może obejrzeć świetną wystawę “O Obrotach” oraz “Rzeka”. Co więcej - nie trzeba wychodzić z tego centrum po zdobyciu wiedzy i o niej zapomnieć. Można to wszystko wykorzystać w późniejszym czasie na specjalnie przygotowanych stanowiskach interaktywnych. Młyn Wiedzy jest jedynym takim centrum w województwie kujawsko-pomorskim. Dostosowany jest do odbiorców w różnym wieku. Zwiedzanie odbywa się tutaj w 3-godzinnych turach. Warto mieć to na uwadze, zanim odwiedzi się to miejsce, ponieważ nie trzeba będzie wtedy bezczynnie czekać do rozpoczęcia kolejnej tury zwiedzania.

Żywe Muzeum Piernika - punkt obowiązkowy na mapie Torunia

W Toruniu warto również zobaczyć Żywe Muzeum Piernika. Toruń to wyjątkowe miasto, które wielu osobom kojarzy się właśnie z tymi wypiekami. Każdy, kto je lubi i zajada się nimi w okresie świąt, z pewnością zastanawia się, co kryje się pod tymi oryginalnymi, toruńskimi. Dowiedzieć się tego można, decydując się na wizytę w Żywym Muzeum.
Do Muzeum Żywego Piernika wchodzi się o określonych godzinach. 15 minut przed można zakupić bilet w kasie, jednak lepiej zarezerwować je przez Internet. Znika wtedy prawdopodobieństwo braku biletów na miejscu. Jeśli chcesz zwiedzić to miejsce z dziećmi, warto omijać godziny 13:00 oraz 16:00.
Co charakteryzuje to muzeum? Przede wszystkim to, iż zamiast eksponatów, tworzą go głównie ludzie. Dlaczego? Najistotniejsza jest tutaj animacja pokazu, którego rolą jest ukazanie historii piernika oraz jego wytwarzania, a także zaangażowanie widza. Dzięki takiej “wystawie” można śmiało przenieść się kilka wieków wstecz, poczuć ten niesamowity klimat, a ponadto poznać recepturę na tradycyjne, pyszne, wspaniałe toruńskie pierniki.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Jak widać, w takim mieście, jakim jest Toruń rozrywki nie brakuje. Jakie jeszcze ciekawe miejsca w Toruniu na Was czekają? Co w Toruniu na weekend warto sobie zaplanować? Jeśli chcesz znaleźć jakieś ciekawe atrakcje dla dzieci w Toruniu lub atrakcje dla nastolatków, koniecznie wybierz Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.
Jest to propozycja dla starszych dzieci. Warto na samym wstępie wiedzieć, że tego rodzaju muzeum jest jedynym w naszym kraju. Jego powstanie zawdzięczamy podróżniczce Elżbiecie Dzikowskiej. Ta wyjątkowa kobieta postanowiła przekazać swojemu rodzinnemu miastu wszystkie znakomite pamiątki po Tonym Haliku, jej mężu. To wspaniałe muzeum to sale wypełnione wydarzeniami z życia Tony’ego Halika, jego osiągnięciami międzynarodowymi oraz podróżami. Muzeum dodatkowo przekazuje wiedzę na temat innych odkryć geograficznych oraz podaje nazwiska, które powinny być znane każdemu. Nie zwlekaj - koniecznie wybierz się do Torunia wraz ze swoimi dziećmi i odkrywaj to fantastyczne miasto!