• 2022-11-26

Z dzieckiem w góry – nasz poradnik

Zastanawiasz się, gdzie jechać w góry z dzieckiem? W tym poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym wycieczka na pewno będzie udana. Poznaj szczegółowe informacje.
 

Zastanawiasz się, gdzie jechać w góry z dzieckiem? W tym poradniku znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, dzięki którym wycieczka na pewno będzie udana. Poznaj szczegółowe informacje.

W góry z dzieckiem – dlaczego warto?

Na takie wycieczki decyduje się wielu rodziców. Chociaż górskie spacery kojarzą się z trudnymi szlakami, z powodzeniem znajdziesz propozycje dla całej rodziny. Nie brakuje bardzo łatwych tras, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodzin z dziećmi.

W poradniku zamieściliśmy listę regionów, które warto odwiedzić z najmłodszymi. Jeśli zamiast miejskiego zgiełku preferujecie spokój i relaks, na pewno znajdziecie coś dla siebie. Teraz wreszcie będziecie cieszyć się udanym wypoczynkiem. Odkryj fajne miejsca w górach na weekend i sprawdź, co warto zobaczyć.

Gdzie w góry z dziećmi?

Przeanalizowaliśmy wiele regionów Polski i wybraliśmy te, które zasługują na szczególną uwagę. Niezależnie od tego, czy jedziesz na krótki weekend, czy planujesz dłuższe wakacje w górach z dziećmi, na pewno znajdziesz idealną propozycję dla każdego. Poznaj szczegóły i odpoczywaj w najlepszych warunkach.

Góry Stołowe

To jedno z najlepszych miejsc na wyjazd dla całej rodziny. Na słowa uznania zasługuje duża różnorodność szlaków. Nie brakuje propozycji dla prawdziwych profesjonalistów, a także łatwych tras, na które możesz śmiało ruszać z dziećmi.

Do popularnych kierunków należą Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały. Pamiętaj jednak, aby ruszyć tam wczesną porą, gdyż są to miejsca, które charakteryzują się bardzo dużym ruchem turystycznym. Do mniej znanych, lecz równie urokliwych zakątków Gór Stołowych należą Radkowskie Skały, Skalne Grzyby, a także Biały Skały. Warto również odkryć czeską część Gór Stołowych. Na szczycie Koruny znajdziecie huśtawkę, na której można się pobujać i podziwiać majestatyczne widoki.

Góry Opawskie

Jeśli planujesz ciche i spokojne wakacje w górach z dziećmi, ten kierunek będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Dużą popularnością cieszy się tutejszy szlak na Biskupią Kopę. Ponadto warto udać się na trasę wokół Bystrego Potoku. Podczas wycieczki traficie na Gwarkową Perć, Piekiełko czy Karolinki.

Ponadto w okolicy Głuchołaz możecie sprawdzić, jak kiedyś pracowali poszukiwacze złota. W tym celu stworzono nawet Szlak Górników Złota. Cieszy się on olbrzymią popularnością wśród osób, które zdecydowały, aby wyruszyć w góry z dziećmi. Ponadto w okolicy znajdziesz Park Rozrywki Zaginione Miasto Rosenau w Pokrzywnej. Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto odwiedzić Góry Opawskie.

Masyw Śnieżnika

Jeśli ruszasz w góry z dzieckiem, obok tej propozycji nie możesz przejść obojętnie. Masyw Śnieżnika to świetne miejsce dla wszystkich entuzjastów pięknych widoków. Nie brakuje tu również tras rowerowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Niektóre przeznaczone są dla najmłodszych. W okolicy warto zajrzeć do Jaskini Niedźwiedziej oraz dawnej Kopalni Uranu w Kletnie. Na słowa uznania zasługuje również piękne miasteczko – Międzygórze.

Góry Złote

Zastanawiasz się, gdzie w gory z dziecmi, a jednocześnie kochasz naturę? Taka wycieczka będzie doskonałą propozycją. Podczas wędrówek po Górach Złotych możesz podziwiać opuszczone wsie i spacerować po niemal pustych szlakach. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku i cieszyć się spokojem w rodzinnym gronie. Warto dodać, że w Starej Morawie, w pobliżu Stronia Śląskiego znajdziesz zalew wodny i piaszczystą plażę. Letnia kąpiel w otoczeniu przepięknych szczytów naprawdę robi wrażenie.

Góry Sowie

Jeśli planujesz wakacje z dzieckiem w górach, a jednocześnie lubisz historyczne ciekawostki, wycieczka w Góry Sowie będzie świetnym pomysłem. To tutaj w czasie drugiej wojny światowej Niemcy budowali Riese, czyli podziemne miasto. Do dziś badacze zastanawiają się, jakie było jego przeznaczenie. Niektóre części podziemi udostępniono dla turystów. Ponadto w Górach Sowich możecie podziwić piękne szczyty. To np. Wielka Sowa, Kalenica czy Włodarz. Natomiast miłośnicy wypoczynku nad wodą powinni koniecznie odwiedzić Jezioro Bielawskie.

Beskid Sądecki

Gdzie w góry z dzieckiem? Doskonałą propozycją może być uroczy Beskid Sądecki. Odkryjesz tu piękne szczyty, które możesz zdobyć z całą rodziną. To np. Jaworzyna Krynicka, Radziejowa, Eliaszówka czy Góra Parkowa w Krynicy. Ponadto czeka na Was wiele innych atrakcji. Zdecydowanie warto odwiedzić wieżę widokową w Krynicy-Zdrój czy Ogrody Zmysłów w Muszynie. Ponadto czekają na Ciebie trasy rowerowe, które śmiało możesz przemierzać z dziećmi. To po prostu idealna propozycja dla każdego.

Beskid Śląski

Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechac w gory z całą rodziną, zdecydowanie warto odwiedzić Beskid Śląski. Odkryjesz tu wiele szlaków i niezapomnianych miejsc. Szyndzielnia, Hala Jaworowa, Kozia Góra, Błatnia, Cieńków, Trzy Kopce Wiślańskie czy Ochodzita to tylko niektóre spośród wielu pomysłów na wspólną wędrówkę. Ponadto w Beskidzie Śląskim nie brakuje parków rozrywki czy parków wodnych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Pieniny

Pieniny zachwycają na każdym kroku. Jeżeli jednak zastanawiasz się, gdzie w góry na weekend, najlepiej odwiedzić je poza sezonem. Zobaczysz tu znany i chętnie odwiedzany Wąwóz Homole oraz Dolinę Białej Wody. Będąc w Pieninach, musisz również udać się na Trzy Korony czy Sokolnicę. Wielu turystów przyciąga również dolina Dunajca. Doskonałą propozycją może być spływ kajakowy czy wycieczka na zamki w Czorsztynie oraz Niedzicy.

Wycieczka w góry – o czym warto pamiętać?

Wiesz już, gdzie z dzieckiem warto pojechać. Pamiętaj jeszcze, aby do każdej podróży dobrze się przygotować. Na pieszą wędrówkę musisz koniecznie założyć solidnie wykonane obuwie, które pozwoli Ci przemierzać nawet te trudniejsze tereny. Bardzo ważna jest również nieprzemakalna odzież, gdyż pogoda w górach lubi zaskakiwać.

Lista naszych propozycji jest bardzo zróżnicowana. Najlepiej przeanalizować ją wraz z domownikami i wspólnie zadecydować, gdzie w góry najlepiej pojechać. Razem na pewno podejmiecie udaną decyzję.