• 2023-06-09

Atrakcje dla dzieci w Szczecinie

Atrakcje dla dzieci – Szczecin i jego oferta

Szczecin to duże miasto, najbardziej znane z portu i z tego, że chociaż do Bałtyku ma dość daleko, nadal wiele osób uważa, że leży nad morzem. Dodajmy do tego jeszcze paprykarz szczeciński i całuski, niewielkie ciasteczka przypominające pączki. Nie wydaje się to dużo, prawda? A jednak Szczecin jest bardzo ciekawym miastem. Nie tylko pod względem architektonicznym, ale obfituje także w atrakcje. Szczecin jest przyjaznym miejscem dla dzieci i ma dużą ofertę także dla nich.

Chociaż może nie jest to najbardziej turystyczny punkt na mapie północnej Polski, żyje portową atmosferą, która jest bardzo przyciągająca. Jest to więc wielokulturowe miasto. Czasami obozy dziecięce, które są nad morzem w okolicy Szczecina, przyjeżdżają do miasta na jedno- lub dwudniową wycieczkę. To także destynacja wielu wycieczek szkolnych. Dowiedz się, jakie atrakcje dla dzieci Szczecin przygotował!

Atrakcje w Szczecinie dla dzieciaków

Ogromne atrakcje Szczecina, które stoją na Łasztowni – „Dźwigozaury”. To trzy zabytkowe żurawie portowe, ustawione w taki sposób, by przypominały prehistorczyne stwory. Dźwigozaury faktycznie przypominają dinozaury, zwłaszcza po zmroku, kiedy są pięknie oświetlone. Obok nich znajduje się koło widokowe – wjazd nim na samą górę to niezwykła frajda, zaprawiona oczywiście dreszczykiem emocji. A widoki po prostu niezapomniane. Z koła także można zobaczyć wspaniałe Dźwigozaury.

Kolejnym ważnym punktem na liście rzeczy do zobaczenia w Szczecinie jest Muzeum Techniki i Komunikacji. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jedna z jej części – Zajezdnia Sztuki. To nie tylko zajezdna tramwajowa sprzed lat, lecz także miejsce, gdzie znajduje się wiele ciekawych perełek technologicznych. W Muzeum jest mnóstwo rzeczy do obejrzenia, więc coś interesującego dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy techniki. Każdy będzie zachwycony.

Fajne miejsca w Szczecinie

Co można robić w Szczecinie? Zwiedzać parki! I to całkiem serio, bo dla dzieciaków czeka w nich bardzo dużo różnych atrakcji. Parki w Szczecinie są naprawdę ciekawie przygotowane – piękne, zaplanowane, w mnóstwem fantastycznych miejsc, gdzie dzieci mogą się bawić i biegać przez cały dzień. Przykładem może być Park Majowe! Tam są najpiękniejsze górki w całym Szczecinie. Zimą to główny punkt programu. Latem natomiast większym powodzeniem cieszy się znajdujący się na nich małpi gaj, w którym dzieciaki mogą potrenować swoją zręczność i się po prostu świetnie bawić. Spory, ogrodzony i bezpieczny teren, na którym jest wiele miejsca do beztroskiej zabawy. Czego chcieć więcej?

Kolejne ciekawe atrakcje dla dzieci Szczecin przygotował w Tarzanii. To Park Linowy w Szczecinie, który stanowi prawdziwe wyzwanie. Jest umieszczony na wysokości, a zarazem maksymalnie bezpieczny. To opcja dla trochę starszych dzieciaków, a dorośli także będą mieli zabawy co niemiara. Opcja dla odważnych i dla tych, którzy lubią świetną zabawę. Tarzania Park Linowy raczej sprawdzi się dla rodzin z nastolatkami uwielbiającymi przygodę.

Co robić w Szczecinie, kiedy pada deszcz?

Parki w Szczecinie są cudowne, ale co zrobić, jeśli w czasie naszego pobytu akurat pada deszcz? Czas na zwiedzanie! Punktem obowiązkowym dla miłośników historii jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest to renesansowy zamek górujący nad miastem przy Odrze. Położony na Wzgórzu Zamkowym, z którego rozciąga się niezły widok. Jest to siedziba rodu Gryfitów – książąt pomorskich. Obecnie znajduje się tam muzeum złożone z pięknych sal i ciekawych wystaw, na których można oglądać wielowiekowe skarby i pamiątki. A do tego ta niezwykła atmosfera renesansowego zamku – naprawdę warto.

A teraz coś dla miłośników historii z odrobiną dreszczyku. Chodzi o schrony przeciwlotnicze i przeciwatomowe, które można zwiedzać. Znajdują się w podziemiach miasta, a w nich aż 6 wystaw tematycznych, które są bardzo ciekawe także dla dzieci. Szczecin przygotował wystawy filmowe i z efektami świetlnymi, zachwycające dla dorosłych i najmłodszych. Wejście na trasy podziemne znajduje się koło dworca PKP i warto tam wpaść chociaż na dwie, trzy godziny. Albo dłużej, jeśli tematyka wystaw cię wciągnie.

Gdzie warto pojechać w okolice Szczecina

Już wiadomo, co robić w Szczecinie z dziećmi, ale czy warto zwiedzić także okolice miasta? Oczywiście, że tak! Turystów przyciąga na przykład Puszcza Goleniowska. Jest to kompleks leśny, który ma około 650 km kwadratowych. Na jej terenie można spotkać dziki, sarny, bażanty i jelenie, a przy tym pooddychać świeżym powietrzem i porządnie się przespacerować czy pojeździć rowerem. Trzeba tylko uważać, by nie stracić orientacji – teren jest ogromny i naprawdę jest co zwiedzać.

Kolejnym ciekawym miejscem w okolicach Szczecina jest jezioro Szmaragdowe. Co prawda jest to sztuczny zbiornik wodny, jednak jest wspaniałym miejscem na wypoczynek. Znajduje się na obrzeżach miasta, w okolicy dzielnicy Zdroje. Jest to miejsce zachęcające do relaksu, oferuje piękny widok. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że powstało w miejscu, gdzie kiedyś była kopalnia kredy. Duża zawartość węglanu wapnia w wodzie sprawia, że kolor jest niezwykły – właśnie szmaragdowy. Z miejscem wiąże się ciekawa legenda, a w pobliżu bez problemu znajdziesz dobre restauracje. Idealne miejsce na wypad na cały upalny dzień. Dzieciaki także będą zachwycone.

Atrakcje Szczecina każdego powinny zachęcić do zwiedzania tego wyjątkowego miasta. Dorosłym spodoba się architektura i ciekawa atmosfera, która panuje tylko w takich wielokulturowych, portowych miastach. Dzieci także nie będą się nudzić, zwiedzając zabytki i interaktywne wystawy. Czas na wycieczkę do Szczecina!