• 2022-07-23

Co odwiedzić z dziećmi w Krakowie?

Czas na podróż do stolicy Małopolski? W tym poradniku przeczytasz, co robić w Krakowie i jak zapewnić dzieciom niezapomniane wrażenia. Poznaj atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć!

Czas na podróż do stolicy Małopolski? W tym poradniku przeczytasz, co robić w Krakowie i jak zapewnić dzieciom niezapomniane wrażenia. Poznaj atrakcje, które po prostu trzeba zobaczyć!

Atrakcje dla dzieci Kraków

Sukiennice czy Zamek Królewski na Wawelu to prawdziwe ikony Krakowa, których nikomu przedstawiać nie trzeba. Chociaż wyróżniają się niesamowitą architekturą, nie zachwycą dzieci głodnych szalonej zabawy czy ciekawostek przyrodniczych. Na szczęście w mieście znajdziesz niejeden park rozrywki czy muzeum dla dzieci.

Stolica Małopolski skrywa wiele miejsc idealnie dopasowanych do potrzeb najmłodszych turystów. Ponadto nie brakuje rozrywek przeznaczonych dla całej rodziny. Warto więc dokładnie zapoznać się z naszą listą atrakcji i dobrze przemyśleć wybór najlepszych rozwiązań.

Pamiętaj również, aby dopasować czas wyjazdu do programu podróży. Idealną opcją będzie Kraków na weekend. W ciągu dwóch dni można zobaczyć naprawdę wiele i cieszyć się doskonałą rozrywką w rodzinnym gronie. Przekonało się o tym wiele osób, które tak chętnie wracają do dawnej stolicy Polski.

Kraków Co warto zobaczyć?

Doskonałą alternatywą dla spacerów po zatłoczonym Starym Mieście może być wybór rodzinnych atrakcji. Sprawdź, gdzie z dzieckiem warto się udać i które rozrywki na długo zapadną w Waszej pamięci. Poznaj miejsca polecane zarówno przez rodziców, jak i ich pociechy.

Muzeum Przyrodnicze

Wycieczkę po Krakowie zaczynamy od Muzeum Przyrodniczego, które znajduje się w pobliżu centrum miasta. Odkryjesz tu wiele niesamowitych wystaw w postaci akwariów, skamieniałości, muszli, minerałów czy gablot z motylami. Nie zabraknie również żywych zwierząt, a także pozostałości po minionych epokach. Zwiedzający mogą więc zobaczyć kości niedźwiedzia jaskiniowego, zęby mamutów, a nawet mleczny ząb małego mamuta.

To niesamowita lekcja przyrody dla dzieci w każdym wieku. Nie od dziś wiadomo, że połączenie wiedzy i rozrywki jest skutecznym sposobem na naukę. Atrakcje dla dziecka w Krakowie to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek z dala od wszelkich obowiązków, a to muzeum stanowi wręcz idealny przykład. Dołącz do wielu zwiedzających i poznaj niesamowity świat zwierząt.

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Historia Ogrodu Zoologicznego w Krakowie sięga 1929 roku. Można tu zobaczyć ponad 1400 zwierząt spośród około 270 gatunków. Przy czym ponad 100 gatunków to zwierzęta ginące lub zagrożone wyginięciem. Mowa tu np. o pandzie małej, żyrafie Rothschilda, koniu Przewalskiego, hipopotamie karłowatym, panterze śnieżnej, słoniu indyjskim czy pingwinie Humboldta. Nie brakuje więc egzotycznych okazów, które robią olbrzymie wrażenie na zwiedzających.

Nie zabraknie tu również atrakcji dla najmłodszych. Szczególną uwagę warto poświęcić pokazom karmienia słoni, pingwinów czy uchatek. Jeśli więc zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Krakowie, a w rodzinie nie brakuje miłośników dzikiej przyrody, po prostu musicie tu zajrzeć.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Obwarzanek to jeden z symboli Krakowa. Według szacunków codziennie sprzedaje się nawet 150 000 sztuk tego przysmaku. Ponad 600-letnią tradycję tych doskonałych wyrobów możecie poznać właśnie w Żywym Muzeum Obwarzanka. Podczas wizyty dowiecie się, jak przebiega proces wypieku oraz co różni obwarzanek od popularnego precla.

Jednak prawdziwą gratką dla zwiedzających będzie możliwość samodzielnej produkcji. To niezwykle ciekawe miejsce, które łączy niezwykłą historię miasta z kulinarną tradycją. Jeśli więc wybór padnie na Kraków atrakcje dla dzieci i dorosłych nie pozwolą o sobie zapomnieć. Każdy miłośnik lokalnych przysmaków koniecznie musi tu zajrzeć wraz z rodziną. To uczta dla podniebienia!

Podziemie Rynku Głównego

Wśród dzieci nie brakuje miłośników historii, a podziemia Rynku Głównego skrywają niezwykle interesujące muzeum. Odkryjesz tu szlak turystyczny, który ukazuje średniowieczne miasto przy pomocy nowoczesnych form przekazu. Dzięki temu możesz zobaczyć, jak wyglądała XII-wieczna osada zniszczona w czasie najazdu Tatarów czy historyczny bruk Rynku. Nie zabraknie również przedmiotów użytkowych, które w tamtych czasach były na co dzień wykorzystywane.

Bardzo duże wrażenie na turystach robi makieta centrum Krakowa wraz z murami i fosą. Ponadto najmłodsi chętnie rzucą okiem na rekonstrukcję warsztatu kowala czy złotnika, a także zajrzą do sali edukacyjnej. To właśnie tutaj można obejrzeć inscenizację Legendy Krakowskiej, która opowiada o początkach miasta oraz o smoku wawelskim. Łatwo zauważyć, że Kraków dla dzieci oferuje bardzo wiele atrakcji.

Muzeum Archeologiczne

Czas na atrakcję dla wszystkich entuzjastów archeologii. W krakowskim muzeum możecie odkryć papirusy i sarkofagi ze starożytnego Egiptu. Ponadto zobaczysz rekonstrukcje dawnych przedmiotów oraz materiałów. Fascynujące okazuje się również oglądanie starych strojów czy biżuterii. W kilku salach będziecie podziwiać przeróżne wystawy – związane są z garncarstwem, pradziejami, makietami czy egipskimi bogami.

Obok stałych wystaw warto rzucić okiem również  na te czasowe, a po wizycie można powrócić tu jeszcze raz i odkryć kolejne. To naprawdę interesujące atrakcje dla dzieci w Krakowie. Miejsce znajduje się niedaleko Rynku, więc najlepiej tu zajrzeć podczas spaceru i zapoznać się z ciekawym życiem pradawnych ludzi. Jeżeli chociaż trochę interesujecie się historią, będzie to strzał w dziesiątkę.

Muzeum Iluzji Krakil

Czas na spotkanie z niesamowitą iluzją! To jedno z nielicznych miejsc przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku, choć dorośli również poczują się tu doskonale. Znaleźć tu można np. magiczne lustra, miraskop, który tworzy efekt fatamorgana czy iluzje specjalne. To muzeum wręcz idealne do zrobienia niesamowitych fotografii.

Warto dodać, że w przeciwieństwie do wielu innych muzeów, tutaj wszystkiego można dotykać. Dzięki temu dzieci będą mogły brać udział w eksperymentach i po prostu doskonale się bawić. Miejsce to znajduje się w centrum miasta, więc zawsze będzie Ci tam po drodze. Atrakcje turystyczne Krakowa zaskakują na każdym kroku!

Pracownia i Muzeum Witrażu

Historia tego miejsca sięga 1902 roku. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak powstaje witraż, jak ciąć szkło i które kolory są najdroższe, tutaj znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Stała wystawa obejmuje dzieła zaprojektowane przez wielkich artystów – Józefa Mehoffera, Stefana Matejkę, Wojciecha Jastrzębowskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Twórcy Ci byli zawiązani z Pracownią i realizowali tu własne projekty.

Warto również zwrócić uwagę na wystawy czasowe, które przedstawiają dzieła z różnych stron świata. Miejsce to tworzą prawdziwi entuzjaści sztuki, którzy chętnie podzielą się wiedzą. W witrażach trudno się nie zakochać! Skoro wybór padł na Kraków co zwiedzać? Pracownia i Muzeum Witrażu na pewno Was zachwyci.

Kraków co warto zobaczyć?

Omówiliśmy tylko kilka spośród wielu interesujących miejsc na mapie Krakowa. Wiele z nich znajdziesz w pobliżu centrum, a do niektórych należy udać się autem lub środkiem transportu publicznego. Jednak zdecydowanie warto odwiedzić wszystkie polecane punkty, a Kraków z dzieckiem to świetna propozycja nie tylko na weekend, ale nawet na cały tydzień.

Trudno nie wspomnieć, jak wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych oferuje stolica Małopolski. Jeżeli interesują Was koncerty, wernisaże, czy mecze piłkarskie, na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Pamiętaj jednak, aby dobrze zaplanować program podróży oraz szczegółowo określić czas przeznaczony na atrakcje turystyczne. Dzięki temu zobaczycie jak najwięcej i poznacie wszystkie zakątki Krakowa.

Mnogość atrakcji, niesamowita architektura oraz wspaniała historia sprawiają, że każdego dnia do miasta przybywają tysiące turystów. Wśród nich nie brakuje również dzieci, które poszukują doskonałej zabawy, a także chcą rozwijać swoje zainteresowania. Wszytko to sprawia, że Kraków staje się obowiązkowym punktem na mapie Polski. Jeżeli jeszcze tu nie byliście, koniecznie zarezerwujcie sonie nieco więcej czasu i cieszcie się rodzinnym wyjazdem!