• 2022-09-05

Czy warto jechać na wycieczkę z dzieckiem do Auschwitz?

Zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz, a dokładniej tego, co z niego zostało jest ciężkim przeżyciem dla osoby dorosłej. Jest to bardzo ważny czas, który wymaga odpowiedniego skupienia i szacunku dla osób, które w tamtym miejscu straciły szansę na dalsze życie. Jednak sporo osób zastanawia się, czy możliwe jest zwiedzanie tego obiektu z dzieckiem?

Zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz, a dokładniej tego, co z niego zostało jest ciężkim przeżyciem dla osoby dorosłej. Jest to bardzo ważny czas, który wymaga odpowiedniego skupienia i szacunku dla osób, które w tamtym miejscu straciły szansę na dalsze życie. Jednak sporo osób zastanawia się, czy możliwe jest zwiedzanie tego obiektu z dzieckiem? Jak dokładnie wygląda zwiedzanie? Czy można ominąć niektóre miejsca, aby dzieci nie musiały oglądać tych najbardziej brutalnych scen? 

Auschwitz Muzeum - kilka faktów historycznych w pigułce

Obóz koncentracyjny Auschwitz Birkenau funkcjonował w latach 1940-1945. Jego zadaniem było przetrzymywanie więźniów politycznych oraz opozycji, dopiero z czasem stał się miejscem, w którym zginęło ponad milion ludzi.
W skład obozu wchodzą trzy części - część macierzysta, gdzie ludzie zmuszani byli do pracy, część druga, czyli Auschwitz II-Birkenau. Ta strefa zajmowała aż 140 ha i była miejscem masowej eksterminacji ludzi. Ostatnia strefa to Auschwitz III Monowitz, gdzie również zmuszano ludzi do pracy.
Muzeum, które możemy obecnie oglądać, gdzie poznajemy historię, złożone jest z dwóch pierwszych części obozu.
Jaka ilość osób zginęła w tym miejscu? Raporty pokazują, że w obozie zginęło ponad 1,3 miliona osób. Wśród nich można wymienić 1,1 miliona Żydów oraz ok. 150 tysięcy Polaków.
W jaki sposób ginęły te osoby? Do komór gazowych, do których wcześniej wchodzili pod pretekstem prysznica, wprowadzano gaz cyklon B. Pozostali ludzie, których nie duszono w komorach gazowych, wykonywały katorżnicze prace na rzecz obozu. Dodatkowo, racje żywnościowe były w obozie tragiczne. Obliczano, że przeciętny człowiek mógł wyżyć na nich ok. 3 miesiące.

Jak wygląda zwiedzanie Auschwitz?

Zastanawiasz się, jak wygląda zwiedzanie Auschwitz? By obejrzeć obóz w Oświęcimiu, trzeba najpierw przejść przez słynną bramę, która stanowi wejście do obozu macierzystego. To nad nią wisi napis “Arbeit macht frei”, który po tłumaczeniu oznacza “praca czyni wolnym”. Zaraz za bramą można zobaczyć baraki obozowe. Obecnie można w nich obejrzeć wiele wystaw, eksponatów, a ponadto zdobyć wiedzę na temat życia więźniów.
Auschwitz - zwiedzanie tak przepełnionego horrorem miejsca nie jest łatwe. Można zobaczyć wystawy tematyczne, ale też wiele innych rzeczy, takich jak rzeczy osobiste, które zostały po zagazowanych więźniach, pędzle do golenia, buty, protezy, garnki, włosy. Dodatkowo można zobaczyć imiona zapisane w księdze, które należały do osób idących na śmierć.
W Auschwitz Muzeum można stanąć przed tą samą ścianą, przed którą stawały osoby przed rozstrzelaniem. Komora gazowa, w której ginęli Żydzi także jest do obejrzenia przez zwiedzających.

Od ilu lat wpuszczają do muzeum Auschwitz dzieci

Zastanawiasz się, czy zabrać ze sobą dziecko wybierając się do tego muzeum? Zanim podejmiesz taką decyzję, warto wpierw zorientować się, od ilu lat wpuszczają do Auschwitz. Oświęcim z pewnością oferuje atrakcje dla dzieci, jednak jeśli najbardziej zależy Ci na zwiedzeniu obozu, trzeba wiedzieć, iż na stronie muzeum, a dokładniej w jego regulaminie, wyraźnie nie zaleca się zwiedzania tego obozu dzieciom, które nie ukończyły 14. roku życia. 
Według wielu informacji, jakie można znaleźć w sieci, lepiej nie zabierać tam dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia. Jednak nie jest to wiadomość stricte o limicie, a o dojrzałości dziecka. Jeśli jednak kiedykolwiek wybierzesz się do tego muzeum, z pewnością zobaczysz w kolejce dzieci o wiele młodsze. 
Wszystko zależy od informacji, jakie udzielisz dziecku, o tym, czy się boi, czy nie, czy pasjonuje go historia, jak przeżywa wszystkie informacje przez Ciebie podane. Warto takie rzeczy obserwować, ponieważ tak naprawdę można do tego miejsca wejść z każdym dzieckiem.
Wydawać by się mogło, iż optymalny przedział wiekowy, od którego powinno wpuszczać się dzieci do takiego muzeum, rozpoczyna się od ok. 9-10. roku życia. Dlaczego? Przede wszystkim w tym wieku dziecko już sporo rozumie, chodzi do szkoły, na pewno ma historię i niektóre fakty z niej kojarzy. Ponadto, dla dziecka dziesięcioletniego, dłuższa wyprawa nie będzie męką. Potrafi już dłużej samo utrzymać się na nogach, bez większego narzekania. Branie ze sobą dziecka, które ma mniej lat, może być skrajnie nieodpowiedzialne ze strony rodziców. Przede wszystkim tak rozległe muzeum wymaga spędzenia w nim sporej ilości czasu. Ponadto, znajdują się w nim takie rzeczy, które mogłyby się śnić po nocach małemu dziecku.

Ile trzeba zapłacić za zwiedzanie z dzieckiem?

Wszystkie ważne informacje na temat zwiedzania muzeum znajdują się na stronie internetowej obozu Auschwitz. Bilety również warto sobie zarezerwować wcześniej, a nawet je kupić, ponieważ terminy zazwyczaj są bardzo oblegane. Są miesiące, kiedy z wejściem do obozu nie będzie problemu, są jednak i takie, jak chociażby latem, kiedy ciężko jest zdobyć bilet na kilka dni czy tygodni przed wizytą. Teoretycznie sam wstęp na teren obozu nie jest płatny, ale koniecznością jest zabranie ze sobą przewodnika. Ta usługa jest już płatna, a koszt wynosi ok. 200 zł. 

Jakie emocje w dziecku wywołuje odwiedzenie takiego miejsca?

Z pewnością, zanim weźmiesz dziecko do tego muzeum, należy je odpowiednio przygotować. Można czytać książki na ten temat, opowiadać, przybliżyć całą historię. A to dlatego, aby dziecko nie poczuło się przytłoczone tym wszystkim, co zobaczy w muzeum.
Wyprawa do Auschwitz nie jest łatwym przeżyciem dla dorosłych, nie mówiąc o dzieciach. Wszystkie przedmioty, wszystko to, co mówi przewodnik, na pewno wywołuje wiele emocji w dzieciach. Najlepszą emocją będzie ciekawość, jednak zdarzają się i takie dzieci, które czują się naprawdę poruszone i doskonale to po nich widać.

Czy warto zabrać dziecko, by zobaczyło Auschwitz?

Każdy z nas powinien choć raz w życiu odwiedzić Auschwitz Birkenau. Cennik nie jest zbyt wygórowany, natomiast mieszcząca się w tym obozie jest bezcenna. Czy jednak warto zabierać tam dzieci? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, jaką dzieci mają wrażliwość, czy chcą, czy nie będą się bać, czy są w stanie zrozumieć wydarzenia, które miały tam miejsce prawie 100 lat temu. Dla wielu dorosłych, choć nie żyli w tamtym czasie, te wszystkie wydarzenia są bardzo świeże, ponieważ słyszeli o nich od naocznych świadków. Nie można zliczyć, ile naszych pradziadków czy dziadków brało udział w wydarzeniach II wojny światowej, ilu osobom udało się uciec z tego przeklętego obozu.
Warto bardzo dokładnie przemyśleć sobie ten aspekt i zdecydować, czy zobaczenie tego miejsca nie wpłynie źle na psychikę dziecka. Po zobaczeniu tych wszystkich rzeczy, pozostałości po ludziach, którzy też żyli i zostali zamordowani przez innych ludzi, można mieć koszmary i przez długi czas nie dojść do siebie.
Dokładna, ostateczna decyzja z pewnością należeć będzie do rodzica. Cała odpowiedzialność po zwiedzeniu tego miejsca również będzie na jego barkach. Auschwitz Birkenau to miejsce godne odwiedzenia, jednak nie każdy wiek jest tym odpowiednim.