• 2022-09-12

Nauka jazdy na nartach i snowboardzie dla dzieci - kiedy i jak zacząć?

Zima to wyjątkowa pora roku. Dla jednych są to miesiące głównie spędzone w domu, kiedy z utęsknieniem czeka się na lato. Istnieje jednak spora grupa osób, która nie zamierza czekać pod kocem. Ferie zimowe i białe szaleństwo to fantastyczna okazja do tego, aby poruszać się na świeżym powietrzu w nieco innym stylu, aniżeli latem.

Zima to wyjątkowa pora roku. Dla jednych są to miesiące głównie spędzone w domu, kiedy z utęsknieniem czeka się na lato. Istnieje jednak spora grupa osób, która nie zamierza czekać pod kocem. Ferie zimowe i białe szaleństwo to fantastyczna okazja do tego, aby poruszać się na świeżym powietrzu w nieco innym stylu, aniżeli latem. Zakochanie w narciarstwie rodzice bardzo często chcą zachęcić swoje latorośle do tego, by również nauczyły się jeździć. Jeśli masz bardzo małe dziecko, warto myśleć o tym już teraz. Wbrew pozorom, łatwiej jest nauczyć młodsze niż starsze dziecko niektórych aktywności. Zanim jednak się do tego zabierzesz, sprawdź co warto wiedzieć o nauce jazdy.

Dziecko na nartach i snowboardzie - kiedy zacząć naukę?

Zastanawiasz się, czy warto uczyć jeździć dzieci na nartach? Jeśli tak, od jakiego wieku rozpocząć treningi? Na ten temat istnieją różne poglądy, jednak najwcześniej zacząć można, kiedy dziecko ma ukończone 3-4 lata. Niższy wiek może okazać się strzałem w stopę. Istotne jest, by najpierw dziecko nauczyło się porządnie chodzić oraz biegać. Dodatkowo, maluch musi dobrze trzymać równowagę.
Można zacząć nieco wcześniej, kiedy dziecko ma 2,5 roku. Zajęcia w tak młodym wieku powinny być raczej prowadzone w formie zabawy i nie mogą być zbyt intensywne. Ten czas to jeszcze okres, kiedy u dziecka kształtują się biodra. Trzeba to wziąć pod uwagę, aby później nie było problemów z odpowiednią postawą u dziecka.
W przypadku snowboardu trzeba mieć na uwadze, że jest to sport znacznie trudniejszy. Najlepiej zaczynać naukę w momencie, kiedy dziecko uczęszcza już do podstawówki.

Nauka jazdy na nartach dziecka - od czego zacząć?

Jeśli jesteś pasjonatem sportów zimowych, nie będzie w tym niczego dziwnego, jeśli Twoim marzeniem będzie “wkręcenie” w to dziecka. Specjaliści uważają, że najkorzystniej jest zacząć naukę jazdy na nartach w momencie, kiedy dziecko ma ukończone 3 lata i doskonale trzyma się na własnych nogach. Istotne jest tutaj zatrudnienie instruktora dla dzieci, który zna się na ich rozwoju i będzie wiedział, kiedy dziecko może trenować, a kiedy ma już dosyć. Dodatkowo, taki trener dla dzieci ma odpowiednią wiedzę i zdaje sobie sprawę, jakie ćwiczenia może wykonywać maluch w konkretnym wieku. Może on monitorować postępy, a także eliminować pojawiające się błędy. Dodatkowo, rodzice mogą go obserwować, by później prowadzić szkolenie samodzielnie. 
Nauka jazdy na nartach dziecka odbywa się zwykle na specjalnym stoku, który nazywany jest oślą łąką. Jest to idealne miejsce dla mniej doświadczonych narciarzy. Po kilku pierwszych lekcjach można śmiało przenieść się na nieco bardziej strome i wyboiste miejsca. Warto jednak sprawdzać reakcję dziecka na każdą zmianę, aby go nie zrazić do nart.
Naukę najczęściej rozpoczyna się od zakupu bądź wypożyczenia sprzętu, który będzie najbardziej odpowiedni dla kilkuletniego dziecka. Chodzi tutaj o odzież, buty, jak i sprzęt typowo narciarski, czyli google, kask oraz same narty. W przypadku dzieci najkorzystniej sprawdzają się narty uniwersalne, ponieważ są one najlepsze dla osób, które jeszcze nie umieją jeździć.
Po założeniu dziecku nart, nie puszcza się go od razu z górki. Należy bardzo spokojnie nauczyć dziecko chodzenia w nich, najlepiej po dość płaskim terenie. Dziecko musi nauczyć się wpierw stawiania kroków w tym sprzęcie, co nie jest łatwe nawet dla dorosłych. 

Jak przygotować latorośl do pierwszych prób jazdy na nartach?

Nie wszystkie dzieci na nartach chcą jeździć. Wszystko jest kwestią przygotowania malucha, nie tylko pod względem fizycznym (ubranie, buty, sprzęt), ale również pod względem psychicznym. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój maluch pokochał narty w takim samym stopniu, jak Ty, nie możesz wywierać presji ani okazywać złości. 
Dobrze jest pokazać dziecku ciekawe zdjęcia z wypadów narciarskich, na których jesteście szczęśliwi i uśmiechnięci. Możesz skorzystać z licznych filmów, bajek czy książek, które traktują o nartach. Wprowadź dziecko w ten świat poprzez swoje własne historie opowiadane z pasją - mogą być zabawne lub neutralne. Jeśli posiadasz sprzęt narciarski pod ręką, w domu, śmiało go wyciągnij i pokaż dziecku, co jak się używa i do czego służy. Pozwól dotknąć, wypróbować. W ten sposób dziecko może bardzo szybko załapać o co chodzi w nartach i szybko je pokocha.

Sprzęt narciarski - kupić czy wypożyczyć?

Jeśli chodzi o przygotowanie do nauki jazdy, koniecznością jest wyposażenie dziecka w odpowiedni sprzęt narciarski. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, czy lepiej jest wypożyczyć dany sprzęt, czy jednak kupić. Oczywiście, każdy zrobi jak uważa, jednak lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu.
Przede wszystkim, może się po pierwszej lekcji okazać, że dziecko w ogóle nie wykaże chęci jeżdżenia na nartach. Jeśli więc sprzęt kupisz, będzie on później leżał nieużywany albo trzeba będzie go sprzedać za sporo niższą kwotę.
Ponadto, dzieci bardzo szybko wyrastają z ubrań i butów, kiedy są małe. Kijki oraz narty też szybko przestaną pasować. Jeśli więc chcesz uczyć swoje dziecko jazdy w miejscy, gdzie jest wypożyczalnia i możesz dostać wszystkie potrzebne rzeczy na bieżąco, nie ma sensu ich kupować.
Kupienie sprzętu i odpowiedniego obuwia możesz zostawić na dalsze lata, kiedy zobaczysz, że maluch świetnie czuje się na nartach, chce jeździć i wiesz, że ten zakup nie będzie pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.
Rzeczami, które możesz zakupić już na samym początku są google oraz kask. Warto, by dziecko miało nowy kask, może być regulowany, który wystarczy na 2-3 sezony. Nigdy bowiem nie mamy pewności, czy kask z wypożyczalni nie został uszkodzony. A z kaskami jest podobnie jak z fotelikami samochodowymi - uszkodzone wymagają wymiany.

Co lepsze dla dziecka - narty czy deska?

Narciarstwo oraz snowboard to dwie bardzo podobne do siebie dyscypliny, z tym że w przypadku snowboardu jeździ się na jednej desce i przyjmuje się nieco inną postawę podczas zjazdu. Obydwie dyscypliny gwarantują mnóstwo frajdy. Jednak na co postawić w przypadku dziecka? 
Z pewnością nauka jazdy na snowboardzie dla dziecka będzie znacznie trudniejsza. W tym przypadku nogi są razem, unieruchomione, co ogranicza możliwość wyratowania się z opresji. Skręt odbywa się siłą mięśni, a dziecko nie ma tak dobrze wykształconych mięśni jak osoba dorosła. Co więcej, proces hamowania wygląda inaczej na desce, aniżeli na nartach, co też stanowi pewną trudność dla malucha. Snowboard jest sportem kierunkowym, wymaga odpowiedniej techniki, pracy z instruktorem oraz zrozumienia ze strony dziecka. Z tego właśnie powodu nie zaleca się próbowania snowboardu wcześniej, niż po ukończeniu 7. roku życia.

Bezpieczeństwo na stoku to priorytet

Niezależnie od tego, czy Twój maluch wybrał narty czy snowboard - najistotniejsze jest jego bezpieczeństwo na stoku. Z doświadczenia wiadomo, że na stokach nie jest trudno o kontuzję. Warto już na samym początku tłumaczyć dziecku odpowiedzialne zachowanie na stoku. Koniecznością jest też wyposażenie malucha w dobry, przylegający do głowy, ale nie uciskający kask. Co ciekawe - pod kask nie zakłada się czapki, ponieważ maluch się spoci i pochoruje.