• 2023-06-21

Częstochowa z dzieckiem - co zobaczyć

Częstochowa i okolice – atrakcje na weekend

Jeśli chodzi o atrakcje Częstochowa i okolice mają bardzo dużą ofertę dla starszych i młodszych. To świetne miejsce na weekendowy wypad dla całej rodziny, zwłaszcza jeśli lubicie city break. Może wydawać się, że nie jest to szczególnie turystyczne miejsce, ale warto odwiedzić to miasto, by przekonać się, że może być naprawdę ciekawe.

Wycieczka do Częstochowy może być także pomysłem na dłuższy wyjazd, a nawet na wakacje, na przykład kolonie dla najmłodszych czy tematyczny obóz. Częstochowa znajduje się w Województwie Śląskim, prawie w samym centrum kraju. Jest świetnie skomunikowana, więc dojazd o niej pociągiem intercity czy Pendolino nie będzie żadnym problemem. Na dodatek miasto znajduje się na jurze Krakowsko-Częstochowsko-Wieluńskiej, więc okolice są pełne ciekawych szlaków pieszych i rowerowych w parkach krajobrazowych. Znajdziesz tutaj stare zamki, ruiny, a także jaskinie i jeziora, które warto odwiedzić. A samo miasto jest bardzo ciekawe, zachwyca architekturą. Ma atmosferę małego, sennego miasteczka, ale jednocześnie jest na tyle duże, że ma wszystko czego potrzebujesz! Warto zapoznać się także z kuchnią, którą oferuje Częstochowa i okolice. Rzemieślnicze lody w kultowej lodziarni Consonni, frytki na „frytkowej ulicy” (Piłsudskiego, obok dworca kolejowego) i wędzona albo smażona ryba w okolicach miasta – to punkty obowiązkowe w czasie każdej wycieczki do Częstochowy.

Częstochowa – atrakcje turystyczne

Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci Częstochowa ma naprawdę dużą ofertę. Na uwagę zasługują zwłaszcza atrakcje związane z kolejnictwem. W okolicach Dworca PKP stoi Stary Parowóz. To prawdziwy, stary, odresteurowany parowóz, który jest multimedialny. Jest to pomnik, ale dzieci mają mnóstwo zabawy, ponieważ może dymić, gwizdać i świecić. Podaje także informacje o godzinie, więc frajda jest ogromna.

W tym samym miejscu znajduje się także Muzeum historii kolei. Jest to miejsce, które warto odwiedzić wspólnie z dziećmi, a i dorośli mogą poszerzyć swoją wiedzę. W muzeum zgromadzono wiele eksponatów, które są bardzo interesujące. Znajdują się tam lampy, szyby i dokumenty, a także stare mapy, fotografie oraz mundury maszynistów i konduktorów.

Częstochowa dla dzieci

Atrakcje dla dzieci Częstochowa oferuje także w Planetarium. To tajemnicze miejsce, w którym są wyjątkowe pokazy dotyczące świata gwiazd i astrologii. W Planetarium mieści się także Kino Sferyczne, w którym można obejrzeć pokazy o różnej tematyce. Są dostosowane do dzieci, ale dorośli także się zaciekawią. Pięknie przygotowane, z wyjątkowymi efektami, a do tego naładowane wiedzą, która może przydać się potem w szkole.

Nową porcję wiedzy dzieciaki i dorośli mogą dostać w Muzeum Produkcji Zapałek. Jest to jedyne Muzeum Zapałek w Europie, a także miejsce, gdzie mieściła się najstarsza fabryka w Polsce. Są tam dwie duże sale wystawowe, w których można odkryć, że jedna mała zapałka powstała za pomocą ogromnej myśli technologicznej. Odwiedzający Muzeum mogą zobaczyć zabytkowy park maszynowy oraz cały cykl produkcyjny – od korowania drzewa aż do pakowania zapałek w pudełeczkach. Na Sali znajduje się także wystawa rzeźb z zapałek. Można tutaj obejrzeć, jak wyglądał proces produkcyjny w latach 30 XX wieku.

Sakralne zabytki w Częstochowie

Oczywiście Częstochowa najbardziej kojarzy się z zabytkami sztuki sakralnej. To obowiązkowy punkt na liście rzeczy do zobaczenia. Dzieciaki powinny zainteresować się Parkiem Miniatur Sakralnych Złota Góra. Są to miniaturowe repliki najpiękniejszych świątyń z całego świata. Są ułożone w parku, w którym pojawiają się także figury postaci biblijnych, a także wysoka na 14 metrów figura papieża Jana Pawła II.

Zabytki sakralne można oglądać także w Klasztorze na Jasnej Górze. To nie tylko sanktuarium ze świętym obrazem Matki Boskiej, lecz także miejsce, gdzie znajdują się skarby oraz obrazy, na przykład Poczet Królów i Książąt Polskich oraz wiele różnych rzeźb i pomników. Może wydawać się nudno, ale tak ogromny zbiór wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki naprawdę robi wrażenie na wszystkich.

Weekendowe atrakcje – okolice Częstochowy

Okolice Częstochowy na weekend to świetny pomysł! Miasto jest naprawdę ciekawe, ale to jego położenie sprawia, że wycieczka będzie naprawdę ciekawa. Atrakcje koło Częstochowy to między innymi ciekawe szlaki, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Jednym z nich są Sokole Góry – miejsce, gdzie są wspaniałe widoki i niespotykane nigdzie indziej rośliny. Na dodatek w czasie wędrówki po Sokolich Górach można zwiedzić wiele jaskiń, w których kryją się nietoperze.

W niedalekim Wąsoszu kryje się wspaniałe miejsce, w którym można spędzić wyjątkowy czas z dziećmi. To Owczarkowa Zagroda – mini zoo, w którym można z bliska obejrzeć lamy, jelenie, małpki, wiewiórki, owce i pawie oraz wiele innych zwierząt. Dzieciaki je uwielbiają, to będzie wspaniała wycieczka dla całej rodziny.

W okolicy Częstochowy znajduje się także miejscowość Olsztyn. Leży na Szlaku Orlich Gniazd. Samo miasto być może nie jest szczególnie interesujące, ale góruje nad nim średniowieczny zamek, a raczej jego dość dobrze zachowane ruiny. Trochę wędrówki, wspinania, przepiękne okoliczności przyrody i łyk historii. To jedno z najciekawszych miejsc, które zdecydowanie warto obejrzeć. W Olsztynie można obejrzeć także drewniane ruchome figury, jest to jeden z elementów szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Ciekawe figurki można oglądać przez cały rok. To dodatkowa atrakcja dla wszystkich.

Jeśli chodzi o atrakcje Częstochowa i okolice są naprawdę świetnym miejscem dla dzieciaków. Dorośli także nie będą się nudzić – tutaj naprawdę jest co robić!