• 2022-12-12

Ferie zimowe 2023 - kiedy są i jak długo trwają?

Ferie zimowe to okres wyczekiwany przez uczniów szkół podstawowych, jak i szkół średnich z utęsknieniem. Jest to czas odpoczynku, ale można go wykorzystać na różne zimowe aktywności, o ile pogoda na to pozwoli. Ferie zimowe w naszym kraju są ruchome, a przy okazji nie każde województwo może się nimi cieszyć w tym samym czasie.

Ferie zimowe to okres wyczekiwany przez uczniów szkół podstawowych, jak i szkół średnich z utęsknieniem. Jest to czas odpoczynku, ale można go wykorzystać na różne zimowe aktywności, o ile pogoda na to pozwoli. Ferie zimowe w naszym kraju są ruchome, a przy okazji nie każde województwo może się nimi cieszyć w tym samym czasie.

Podział ten został stworzony, by każdy miał możliwość spędzenia czasu w dowolny sposób, a turystyka w kraju miała szansę przyjąć tych wszystkich gości, przyjezdnych. Sprawdź, kiedy wypadają terminy ferii w roku 2023 i co ciekawego robić z dziećmi w tym wyjątkowym czasie!

Terminy ferii według województw

Od kiedy zaczynają się ferie zimowe w nadchodzącym 2023 roku? Dokładnie od 16 stycznia. W naszym kraju przerwa ta trwa pełne dwa tygodnie. Dotyczy ona przerwy od zajęć szkolnych, jednak niekiedy i dorośli robią sobie wolne w pracy, aby zostać z pociechami w domu lub wybrać się gdzieś, zobaczyć coś, być aktywnym.

Terminy ferii zimowych wyznaczane przez kuratora oświaty nie są identyczne dla wszystkich województw. W roku 2023 wyróżnić możemy aż cztery terminy ferii zimowych. • od 16 do 29 stycznia — ferie dla województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, • od 23 stycznia do 5 lutego — ferie dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, • od 30 stycznia do 12 lutego — ferie dla województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego, • od 13 do 26 lutego — ferie dla województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

Gdzie wybrać się na ferie zimowe z dziećmi?

Ferie zimowe to fantastyczny czas, aby zabrać dziecko gdzieś dalej na narty. Wiele osób wybywa w Alpy, gdzie jest ogrom możliwości, aby nauczyć się jeździć, wyszaleć na śniegu i spędzić miło czas w obcym kraju. Spora część zostaje w kraju, korzystając z uroków naszych rodzimych gór. Można wynająć apartament w Zakopanem i korzystać z uroków tego miejsca. Można też wybrać się w rzadziej odwiedzane zakątki Polski, aby również pojeździć na nartach.

Jeśli nie góry, okoliczne stoki, to może pagórek za domem u ciotki lub babci? Tam na pewno znajdzie się miejsce, aby pojeździć na nartach lub na sankach. Tradycjonalistom do gustu przypadną worki wypełnione sianem lub słomą. Takie gadżety zimowe pamiętają jeszcze nasi rodzice i dziadkowie.

Jeśli Twoje dziecko wymaga czegoś więcej, można zorganizować wycieczki. Mogą to być niedalekie wycieczki z dzieckiem i pozostałą częścią rodziny, jak i szkolne.

Co robić w ferie zimowe w domu?

W sytuacji, kiedy nie wybieracie się nigdzie na dłużej, a ferie planujecie spędzić w domu, warto przemyśleć ewentualne atrakcje, które nieco zaabsorbują dziecko. Kiedy na dworze leży śnieg, można wybrać się na podwórko, by ulepić bałwana. Jest to rewelacyjna zabawa, która wywołuje w dzieciach sporo radości. Nawet starsi kochają lepić bałwana. Wystarczą trzy kule śniegu różnej wielkości i kilka akcesoriów, takich jak patyki, kamyczki, marchewka, kapelusz by powstał doskonały bałwan.

Na długie wieczory polecają się gry planszowe. Wystarczy zebrać się w gronie rodziny i rozpocząć rozgrywkę. Jedne mogą kończyć się szybciej, inne mogą trwać godzinami. Obecnie do wyboru jest mnóstwo opcji — od dość standardowego chińczyka, po kalambury, quizy, memory i wiele innych.

Dla młodszych dzieci fantastyczną zabawą może okazać się zabawa sensoryczna. Jej zadaniem jest pobudzenie rozwoju dziecka. Tutaj mogą przydać się woreczki z soczewicą, fasolą, grochem, pestkami czy orzechami. Mając przygotowane woreczki, które bez większego problemu można wyczarować samodzielnie w domu, można przystąpić do rozmaitych zabaw. Chodzi o rzucanie do celu, rozpoznawanie kształtów czy poszukiwanie woreczków. Każda propozycja jest dobra!

Dla dzieci, które lubią sztukę i chcą występować, można przygotować teatrzyk kukiełkowy. Kukiełki można przygotować samodzielnie w domu, wystarczą ściereczki i dłuższe patyczki, np. z lodów czy do szaszłyków. Wystarczy wyciąć odpowiednie kształty, a następnie zszyć postacie i gotowe — można przedstawiać sztukę!

Jak spędzić ferie zimowe w mieście?

Co robić, kiedy dziecko zostaje w domu i nie ma zupełnie pomysłów na samodzielne spędzenie czasu? Można w takiej sytuacji wybrać się na miasto. Jeśli żyjecie w mieście, macie mnóstwo ciekawych opcji do wyboru. Na pierwszy rzut — wyjście do kina, teatru, opery. Sztuka powinna zajmować ważne miejsce w życiu człowieka, a korzystanie z jej dóbr może być wspaniałą rozrywką. W czasie zimowego popołudnia można z niej skorzystać, aby nie nudzić się tak bardzo.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w czasie ferii udać się do najbliższego schroniska dla zwierząt i trochę pomóc w ich karmieniu. Może w oczy rzuci się jakiś pies lub kot, którego będziecie mieć ochotę przygarnąć?

W mieście bardzo łatwo o kursy, które dają możliwość poszerzania umiejętności, rozwijania hobby. I nie mówimy tutaj wyłącznie o kursach stricte dla dzieci, takich jakie organizowane są w szkołach. Chodzi o ciekawe kursy szydełkowania, gotowania, majsterkowania, w których mogą uczestniczyć dorośli, jak i dzieci szkolne.

A co robić w ferie bez śniegu?

Szykują się ferie bez śniegu? Zima nie dopisała i poza mrozem, nie ma białego puchu leżącego na podwórku? W takiej sytuacji warto wnieść trochę zimowego klimatu do ferii z pomocą ciekawych atrakcji.

Doskonałą propozycją jest zabranie dzieci na lodowisko. W każdym mieście dostępna jest ślizgawka, na której można spędzić super czas. Bez większego problemu przy takim obiekcie znajdziesz wypożyczalnię sprzętu i dodatków, czyli łyżew oraz kasku i ochraniaczy na głowę. Dla mniejszych dzieci do wypożyczenia są specjalni pomocnicy na płozach, którzy pozwalają utrzymać równowagę i nie przewrócić się na lód.

Jeśli dziecko się nudzi w domu, a nie możesz ciągle organizować mu atrakcji, możesz postawić na zajęcia na świetlicy. Sporo szkół może zaoferować takie zajęcia, nie trzeba więc wcale daleko dojeżdżać ani zostawiać dziecka na bardzo długo. Wystarczy kilka godzin, aby się rozerwało. Niektóre szkoły mogą też organizować coś na kształt półkolonii czy półzimowiska.

Wyjdź z dzieckiem do kina. W Twoim mieście z pewnością grają jakieś filmy animowane, na które warto zabrać swoją pociechę. Możecie spędzić razem fantastyczny czas, jedząc popcorn i śmiejąc się z poczynań bajkowych bohaterów.