• 2023-07-18

Mikołajki — jakie atrakcje dla dzieci i rodziny?

Województwo warmińsko-mazurskie to prawdziwy raj dla wczasowiczów, którzy szukają dla siebie odpowiedniej miejscówki na wypoczynek. Urlopowy czas można spędzić w Mikołajkach. Jest to niezwykle malownicza miejscowość, która nie tylko wspiera aktywne spędzanie czasu rodzin z dziećmi, ale również co roku zaskakuje nowymi atrakcjami.

Województwo warmińsko-mazurskie to prawdziwy raj dla wczasowiczów, którzy szukają dla siebie odpowiedniej miejscówki na wypoczynek. Urlopowy czas można spędzić w Mikołajkach. Jest to niezwykle malownicza miejscowość, która nie tylko wspiera aktywne spędzanie czasu rodzin z dziećmi, ale również co roku zaskakuje nowymi atrakcjami. Do Mikołajek chętnie przybywają turyści z całego kraju. Na ulicach rok rocznie zobaczymy singli, pary, świeżo upieczone małżeństwa, jak i rodziny z dziećmi oraz seniorów. To wszystko dzięki wspaniałym widokom, rewelacyjnym możliwościom żeglarskim oraz atrakcjom, które są w stanie wypełnić cały dwutygodniowy wypoczynek. Sprawdź, czym zaskoczą Cię Mikołajki oraz jakie atrakcje warto wpisać w swój plan!

Mikołajki — co warto zobaczyć? Wioska Żeglarska oraz najpiękniejsze jeziora regionu

Zastanawiasz się, co jest główną atrakcją Mikołajek? Nie da się zaprzeczyć, że największym zainteresowaniem cieszy się Wioska Żeglarska. Mikołajki położone są na szlaku Jezior Mazurskich nie bez powodu. Miejscowość leży nad samym brzegiem jeziora Mikołajskiego. Jest to jeden z bardziej nowoczesnych portów żeglarskich w naszym kraju. Można tam zacumować własną łódź, a także znaleźć bazę wypadową dla wszelkich sportów wodnych, takich jak wakeboard, flyboard czy narty wodne. Nie brakuje tam piaszczystych plaż, restauracji, można liczyć również na strefę chilloutu. Lato to czas, kiedy odbywają się tam liczne koncerty muzyczne oraz pokazy kulinarne.

Wizytówką Mikołajek jest Jezioro Śniardwy. Jest to największe jezioro w naszym kraju. Ekosystem tego jeziora charakteryzuje się unikatowością. Na tafli można doliczyć się 8 wysp. Co ciekawe, jezioro to jest największym europejskim lęgowiskiem łabędzie niemego.

Jeziora Łukajno oraz Mikołajskie to dwie kolejne atrakcje Mikołajek i okolic. To drugie jest niezwykle istotnym punktem sieci mazurskiej żeglugi. Z kolei jezioro Łukajno mieści się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest jednym z największych siedlisk wodnych ptaków w naszym kraju. Ekolodzy twierdzą, że można spotkać tam aż 175 różnych gatunków ptaków. Fauna ta w 1977 roku została doceniona przez UNESCO, gdyż jezioro otrzymało wpis na listę rezerwatów biosfery.

Wieża widokowa na Śniardwy i rejs na pokładzie Chopina

Atrakcje w Mikołajkach to również wieża widokowa na jezioro Śniardwy. Pozwala spojrzeć na ten akwen z szerszej perspektywy, pozwala też docenić wszelkie walory jeziora. Wystarczy wejść na wieżę widokową, aby ujrzeć wspaniały widok. W tym przypadku obowiązuje opłata za wejście, ponieważ wieża zlokalizowana jest na terenie prywatnym.

Wybierając się na Mazury, nie obejdzie się bez żeglowania po jeziorach bądź rejsie. Dla fascynatów polecany jest rejs na pokładzie Chopina, czyli największego żaglowca śródlądowego w naszym kraju. Ma aż 40 metrów długości i pływa od kwietnia do listopada wyłącznie po akwenach Mazur Południowych, tj. po jeziorach Mikołajskim, Śniardwy i Bełdany. Rejs ten jest bardzo klimatyczny, można poczuć wiatr we włosach oraz krople wody na twarzy. Co więcej, statek stylizowany jest na XIX-wieczny bryg. Mógłby więc bez problemu pływać pod piracką banderą.

Zamek krzyżacki w Rynie i park wodny Tropikana

Twój cel na lato to Mikołajki? Co zobaczyć w tym mieście i w okolicy? Świetnym miejscem na zwiedzanie będzie zamek krzyżacki w Rynie. Znajduje się w odległości ok. 17 km od centrum Mikołajek. Warto odwiedzić to miejsce, gdyż można zejść do dawnych komnat, zagrać w kręgle czy też popływać w podziemnych basenach.

Budowla ta pochodzi z XIV wieku. Położona jest na wzniesieniu. Obecnie na zamku działa hotel, z kolei zwiedzanie zabytku możliwe jest możliwe tylko w weekendy od stycznia do kwietnia.

Jeśli pogoda w trakcie urlopu nie dopisuje i trzeba wymyślić atrakcje dla siebie i swoich dzieci, warto sprawdzić, co oferuje Park Wodny Tropikana. Znajdziesz tam głównie ogrom atrakcji dla dzieci i dorosłych. Nie brakuje tam basenu sportowego, basenu rekreacyjnego z falą, brodziku dla dzieci czy rwącej rzeki. Najmłodsi mogą bawić się na bajkowych atrakcjach, bezpiecznych, a jednocześnie bardzo kolorowych i przyciągających.

Park linowy Mikołajki i promenada

Mikołajki — atrakcje dla dzieci to nie nowość. Od 2019 roku działa park linowy, który oferuje aż 4 różne trasy oraz 70 przeszkód. Najłatwiejsza z nich dedykowana jest dzieciom od 4. roku życia. Park linowy zlokalizowany jest na terenie zalesionym, nieopodal jeziora, dlatego warto zabrać ze sobą środek na komary czy kleszcze. Nie są to jednak przeciwwskazania do tego, by skorzystać z tych wyjątkowych atrakcji.

Rodzinny spacer można urządzić na promenadzie w Mikołajkach. Promenada biegnie brzegiem jeziora, rozciąga się od centrum miasteczka aż do Przesmyku Przeczka. Promenada została zmodernizowana w 2020 roku. Aktualnie rozciąga się na 1526 metrów nadbrzeża. Posiada 15 stałych pomostów oraz 5 dużych pomostów do cumowania sporych rozmiarów jednostek pływających po pobliskich jeziorach. Mieszkańcy chętnie dbają o promenadę, nieustannie uzupełniają ją o cenną roślinność, a także elementy małej architektury, które zmieniają oblicze tego miejsca i jeszcze bardziej zachęcają turystów do jej odwiedzenia. Przy promenadzie nie brakuje barów i sklepików. Można w nich przysiąść, zjeść coś dobrego, napić się, a także kupić niewielkie pamiątki z wyprawy.

Całoroczne lodowisko i tor saneczkowy

Jeśli zatrzymasz się z rodziną w Hotelu Gołębiewskim lub w jego pobliżu, możecie skorzystać z niesamowitej całorocznej atrakcji, jaką jest lodowisko i tor saneczkowy. Powierzchnia lodowiska wynosi aż 700 mkw. Tor saneczkowy również jest chętnie wybierany, zwłaszcza jeśli pogoda dopisuje. Sanki mogą rozpędzić się nawet do 40 km/h. Są wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz hamulce, dzięki czemu cały zjazd jest kontrolowany i nie ma obaw o żadne niebezpieczne sytuacje. Do wyboru są sanki jednoosobowe oraz sanki dwuosobowe. Te drugie polecane są do przejażdżek z dziećmi.

Galindia oraz stadnina koni “Klonek”

Atrakcje Mikołajek to również Galindia oraz stadnina koni “Klonek”. Pierwsza miejscówka znajduje się nieopodal Mikołajek. Można tam podjechać i cofnąć się w czasie, aby poznać atrakcyjną historię rodu Galindów. To oni kiedyś zamieszkiwali te tereny. Można udać się na wyprawy łodziami czy zjeść kolację w pieczarze. Niezwykłą atrakcją będzie też inscenizacja obrzędów bądź napadów rabunkowych. Odpłatnie przejść można pasowania na Galinda wraz z wręczeniem drewnianej maczugi oraz medalu.

W niedalekim sąsiedztwie, bo zaledwie 6 km od miasta znajduje się wyśmienita atrakcja dla dzieci w postaci stadniny koni. Na miejscu prowadzone są obozy jeździeckie, jednodniowe lub kilkudniowe rajdy dla bardziej zaawansowanych osób, jak i lekcje dla początkujących. Jeśli rodzina chce nacieszyć się widokami, może zostać zorganizowana dla turystów przejażdżka bryczką. Majcz Wielki znajduje się niedaleko stadniny “Klonek” - jest to jeden z najczystszych akwenów wodnych w regionie. Jazda konno, przejażdżka bryczką w tak pięknych okolicznościach przyrody może okazać się spełnieniem marzeń!