• 2022-10-14

Wycieczka nad Morskie Oko z dzieckiem

Taka wycieczka będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, ruszając na szlaki do Morskiego Oka. W naszym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek.

Taka wycieczka będzie niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, ruszając na szlaki do Morskiego Oka. W naszym poradniku znajdziesz wiele cennych wskazówek.

Dlaczego warto udać się nad Morskie Oko?

Nie bez przyczyny Dolina Rybiego Potoku cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów. Przede wszystkim możesz tu podziwiać jedno z najpiękniejszych miejsc Tatr, czyli Morskie Oko. To jezioro pochodzenia polodowcowego wygląda wręcz niesamowicie na tle malowniczych gór.

Ponadto dotarcie tu nie wymaga pokonywania trudnych przeszkód. To doskonała wiadomość dla osób, które szukają alternatyw dla męczących spacerów w kierunku popularnych szczytów. Trasa na morskie oko z dzieckiem może być strzałem w dziesiątkę. Po drodze będziecie podziwiać piękne widoki i bogatą, tatrzańską roślinność.

Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Jeśli więc wybierasz się na Morskie Oko, możesz spodziewać się długiej, lecz łatwiej do pokonania trasy.

Dolina Pięciu Stawów z dzieckiem – wskazówki na dobry początek

Dolina Pięciu Stawów to jedno z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej zatłoczonych miejsc w całych Tatrach. Najlepiej unikać weekendów czy popularnych terminów urlopowych. Zachęcamy, aby na szlak wyruszyć rano. Bardzo dobrą porą na wycieczkę z parkingu na Palenicy będzie godzina 8-9. Zdecydowanie warto wstać nieco wcześniej, aby móc cieszyć się komfortem spacerowania.

Ponadto zabierz ze sobą jedzenie, picie i wygodne oraz solidne obuwie. Natomiast odzież wierzchnia powinna być dopasowana do warunków pogodowych. Zwróć uwagę, że w okolicy Morskiego Oka niekiedy wieje. Nie zapomnij również o ubraniu przeciwdeszczowym. Natomiast dla dziecka w wózku warto przygotować dodatkowy kocyk. Ponadto w niektórych momentach trasy przyda się wygodne i wytrzymałe nosidło.

Pamiętaj, że do schroniska nad Morskim Okiem prowadzi ceprostrada. To asfaltowa droga, która świetnie nadaje się na wędrówkę z wózkiem. Chociaż wiele osób zastanawia się, ile się idzie na morskie oko, spacer jest na tyle przyjemny, że turyści przestają się tym martwić. Jednak w kolejnych częściach tego poradnika znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Poznaj szczegóły i ciesz się z udanej wycieczki!

Szlaki morskie oko

Najpopularniejszym miejscem startu jest Palenica Białczańska. Następnie szlaki nad Morskie Oko wiodą przez Wodogrzmoty, Wantę i Włosienicę. Do tego ostatniego miejsca można dojechać góralskim zaprzęgiem, lecz ostatni odcinek musisz pokonać pieszo.

Morskie Oko szlak czas przejścia

Skoro wybrałeś Morskie Oko ile km spaceru czeka na Ciebie? Cała trasa to ok. 7,8 km. Możesz ją pokonać pieszo przez ok. 2:20 h. Choć jest dosyć długa, nie powinieneś mieć problemów z dotarciem do celu. Możesz z powodzeniem zabrać ze sobą wózek.

Palenica Białczańska

Na początku droga asfaltowa dosyć łagodnie pnie się w górę, a z czasem nieco bardziej. Jednak z wygodnym wózkiem już po 50 minutach dotrzesz do Wodogrzmotów Mickiewicza. Stąd odchodzi szlak w kierunku Doliny Pięciu Stawów oraz do schroniska, które znajduje się na polanie Stara Roztoka. Natomiast wiodące nad Morskie Oko szlaki prowadzą dalej przez świerkowy las. Po ok. 2 km spaceru zauważysz serpentyny na trasie. Po pokonaniu tego etapu zobaczysz piękny widok na Granaty oraz Mięguszowieckie Szczyty.

Morskie Oko szlaki – drogą asfaltową pod górę

Po dotarciu do polany Włosienicy zauważysz wozy konne, które zabierają wracających turystów. W pobliżu znajduje się również budynek z toaletą i barami. Możesz tu się zatrzymać i posilić przed dalszą trasą. Potem czas na wycieczkę przez wysoki las, a po 500 metrach zauważysz bezleśne zbocze. Możesz tu również spotkać taterników, którzy mieszkają na pobliskim polu namiotowym.

Morskie Oko i Czarny Staw

Dalsza część wędrówki upłynie drogą, która pozwoli Ci na wygodne pchanie wózka. Ponadto zobaczysz piękne widoki na Rybie Stawki i Żabie Oka. Następnie dotrzesz do celu podróży. Twoim oczom ukaże się schronisko oraz piękny widok na Morskie Oko.

To idealny moment, aby odpocząć, zjeść coś ciepłego i napawać się pięknem Tatr. Warto zajrzeć do schroniska, aby nadać pocztówkę z tutejszą pieczątką i wrzucić ją do skrzynki. Ponadto można tu zostawić wózek i pospacerować z nosidełkiem dookoła jeziora. Natomiast nieco starsze dzieci mogą wędrować samodzielnie. Należy jedynie uważać na dosyć duże głazy, które znajdują się w okolicy.

Podczas takiej wycieczki zobaczycie kosodrzewinę i limbę. W dodatku będziecie podziwiać ryby z bliska, co dla najmłodszych będzie nie lada atrakcją. Pamiętaj, że ok. 25 minut od schroniska znajduje się rozwidlenie szlaków. Jeden z nich prowadzi na Rysy, a drugi nad Czarny Staw. Oczywiście nie zalecamy tego pierwszego rozwiązania. Jednak druga trasa będzie już dużo łatwiejsza.

Prowadzi ona w górę po wyznaczonym szlaku. Pokonanie jeje nie powinno zająć Ci więcej niż 20 minut, jednak przepiękny widok na pewno zapamiętasz na długo. Zachęcamy, aby odpocząć przy płaskich głazach i podziwiać tutejszą przyrodę. Następnie wróć nad Morskie Oko, gdyż dalsza trasa jest bardzo trudna do pokonania z dzieckiem.

Dłuższa wycieczka

Miłośnikom górskich przygód polecamy spędzić noc w schronisku nad Morskim Okiem. Tutejsze pokoje zapewnią komfort zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Poranne śniadanie w otoczeniu pięknych widoków i bez natłoku turystów z pewnością zapewni Wam energię na kolejny dzień. Nie musicie jednak wracać z samego rana.

Jeżeli sił nie brakuje, polecamy spacer z nosidłem do miejsca o uroczej nazwie Dolinka za Mnichem. To piękne, choć mało uczęszczane miejsce, z którego można podziwiać wiele szczytów. Taka dwudniowa wycieczka nad Morskie Oko będzie doskonałym pomysłem dla całej rodziny. Wystarczy tylko dobrze się do niej przygotować.

Morskie Oko z dzieckiem – czy warto?

Wiesz już, jak dojść nad Morskie Oko. Pora upewnić się, czy warto udać się tam nawet z małym dzieckiem. Jeżeli odwiedzasz Zakopane lub okolice wraz z pociechą, trudno nie zajrzeć nad to piękne jezioro. Jednocześnie rodzice obawiają się długiego dystansu oraz ewentualnych trudności na trasie. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Jedynym brak właściwego przygotowania.

Aby wycieczka nad Morskie Oko przebiegła pomyślnie, rzuć okiem na prognozę pogody. Ta lubi w górach zaskakiwać, dlatego warto zabrać ze sobą dodatkowe ubrania i być gotowym na każdą sytuację. Ponadto wybierz wygodny wózek, który będzie bez trudu poruszał się po drodze. Natomiast przy wąskich szlakach, dobrze mieć ze sobą solidne nosidło. Dzięki temu możesz liczyć na bezpieczne spacery z całą rodziną.

Szlak na Morskie Oko jest bardzo bezpieczny i zazwyczaj nie sprawia trudności nawet początkującym górskim turystom. Podczas spaceru możesz więc spotkać wycieczki szkolne, a także innych rodziców z dziećmi. Zdecydowanie warto wybrać to miejsce na urlop z bliskimi, aby móc cieszyć się udanym wypoczynkiem. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek, a każdy wyjazd będzie udany!