• 2022-07-14

Jak sprawdzić organizatora kolonii?

Chcesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas wyjazdu? W tym poradniku przeczytasz, jak sprawdzić, czy organizatorzy kolonii i obozów to osoby odpowiedzialne i wykwalifikowane. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się spokojem!

Chcesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas wyjazdu? W tym poradniku przeczytasz, jak sprawdzić, czy organizatorzy kolonii i obozów to osoby odpowiedzialne i wykwalifikowane. Poznaj szczegółowe informacje i ciesz się spokojem!

Dlaczego warto sprawdzać organizatorów?

Dziś na rynku możesz znaleźć wiele ofert wyjazdów dla najmłodszych. Najczęściej firmy dysponują kadrą wykwalifikowanych opiekunów, którzy ukończyli niezbędne szkolenia, aby móc zajmować się dziećmi. Pamiętaj jednak, że wpadki czasem się zdarzają, a wybór niesprawdzonej oferty to zawsze olbrzymie ryzyko.

Zwróć uwagę, że profesjonalnakadranie tylko zagwarantuje najmłodszym doskonałą zabawę, ale również potrafi udzielić pierwszej pomocy i zapewnić im bezpieczeństwo. W dodatku doświadczony organizator perfekcyjnie zna miejsce wycieczki i wie, jak dopasować program wyjazdu do możliwości nawet tych najmłodszych uczestników.

Ponadto doświadczeni organizatorzy kolonii zawsze dobierają specjalistów, którzy potrafią zaaranżować ciekawe rozrywki czy rozmowy między dziećmi. Dzięki temu Twoja pociecha bez trudu nawiąże nowe znajomości. Nie szukaj więc kompromisów i dokładnie sprawdź organizatora kolonii. Poznaj kilka prostych metod, aby upewnić się, że Twoje dziecko będzie w dobrych rękach.

Jak sprawdzić, czy kolonia jest bezpieczna?

Pamiętaj, że każda kolonia czy obóz podlega nadzorowi kuratora oświaty, sanepidu oraz straży pożarnej. Mowa tu zarówno o krótkich, jak i dłuższych wyjazdach. Jeżeli więc masz wątpliwości, czy wycieczka jest legalnie zorganizowana, możesz skontaktować się z lokalnym kuratorem, który udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji. Jeśli otrzymasz potwierdzenie o niezbędnych kwalifikacjach organizatora, Twoje dziecko na pewno będzie bezpieczne.

Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z sanepidem czy strażą pożarną. Pamiętaj, że jednostki te dokonują bardzo szczegółowych kontroli w obiekcie, który wybierają organizatorzy kolonii. Specjaliści dokładnie sprawdzą pomieszczenia pod kątem norm związanych z ochroną przeciwpożarową oraz warunków sanitarnych, jakie panują wewnątrz. Pozytywny wynik audytu to gwarancja bezpieczeństwa.

Warto również skontaktować się z innymi rodzicami, którzy wybierali już usługi danej firmy. W ten sposób dowiesz się, czy atrakcje oraz warunki zakwaterowania przedstawione w sieci, znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niektórzy ponownie decydują się na wyjazd z tym samym organizatorem i będzie to najlepsza rekomendacja. Warto również rzucić okiem na opinie, które znajdziesz w sieci.

Internetowa baza organizatorów wypoczynku

Nie wszyscy rodzice wiedzą, jak wiele informacji znaleźć można na rządowych stronach. Wystarczy zajrzeć do bazy organizatorów wypoczynku, udostępnionej przez stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na tej liście znajdziesz wyłącznie podmioty, które mają zgodę na prowadzenie działalności związanej z organizacją wyjazdów dla dzieci.

Jeśli okaże się, że organizator kolonii nie znajduje się na liście, może to zwiastować pewne problemy. Mowa tu np. o negatywnym wyniku kontroli straży pożarnej czy sanepidu. Ponadto firma mogła nie spełnić norm związanych z liczebnością kadry medycznej bądź wychowawców. Czasem zdarza się, że organizator dopiero przechodzi proces weryfikacji. Wówczas należy koniecznie skontaktować się z firmą i uzyskać wyjaśnienia. Jeśli weryfikacja nie przejdzie pomyślnie, należy koniecznie zrezygnować z usług i postawić na sprawdzone rozwiązania.

Sprawdź, czy kolonia jest zarejestrowana

Możesz tego dokonać już 3 tygodnie przed wyjazdem dziecka. Aby sprawdzić, czy kolonia jest zarejestrowana, wystarczy zajrzeć na stronę internetową lokalnego kuratora oświaty. Ponadto zgodę na organizację wyjazdu dla dzieci wydaje również Urząd Wojewódzki. Do tej instytucji organizator składa wniosek na uzyskanie licencji zawodowych.

Pamiętaj, że każdy organizator kolonii i obozów, który spełnia standardy związane z bezpieczeństwem najmłodszych, otrzymuje indywidualny numer zezwolenia, wydany przez marszałka województwa. To jawna informacja, z którą rodzice mogą, a wręcz i powinni się zapoznać.

Jak sprawdzić kompetencje kadry?

Przede wszystkim pamiętaj, aby zawsze wybierać firmy, które cieszą się wysoką renomą i polecane są zarówno przez dzieci, jak i przez rodziców. Ponadto przed wyjazdem możesz zapytać organizatora o kadrę i uzyskać niezbędne informacje. Dowiedz się szczegółów na temat doświadczenia opiekunów i sprawdź, jakie rozrywki przygotowali dla najmłodszych.

Chociaż najwyższy priorytet stanowi bezpieczeństwo, warto również pamiętać, aby najmłodsi spędzili miło czas. Bardzo ważnym aspektem będą więc kompetencje, które pozwolą opiekunom zadbać o doskonałą zabawę oraz walory edukacyjne wycieczki.
Zwróć uwagę, że dobrze zorganizowany wyjazd może przyczynić się do rozwoju pociechy i nauki nowych umiejętności.

Co robić, jeśli wykryjesz nieprawidłowości?

Czasem może się zdarzyć, że wątpliwości związane z wyjazdem odkryjesz dopiero podczas pobytu. Jeżeli dzieci skarżą się na zachowanie opiekunów lub zakwaterowanie, należy koniecznie upewnić się, czy organizatorzy kolonii spełnili wszystkie normy. Nawet jeśli tak jest, trzeba koniecznie zadzwonić do opiekunów i omówić zastrzeżenia.

Pamiętaj, aby do wszelkich uwag dziecka podchodzić bardzo poważnie. Jeśli obawiasz się, że kadra opiekunów nie zadbała o wystarczające standardy, koniecznie zgłoś ten fakt. Jak to zrobić? Wystarczy skontaktować się z kuratorium oświaty, powiatowym inspektorem sanitarnym lub komendantem straży pożarnej. Zwróć uwagę, aby dzwonić do instytucji właściwych miejscowo dla obszaru wypoczynku. To wystarczy, aby odpowiednie służby podjęły czynności kontrolne.

Chociaż ostrożności nigdy nie za wiele, zdecydowana większość firm dokłada wszelkich starań, aby każdy wyjazd był bezpieczny i interesujący dla Twoich pociech. Jeżeli wyjazd organizowany jest legalnie i spełnia wszelkie normy, możesz spać spokojnie. Pamiętaj jednak, aby regularnie kontaktować się z dzieckiem.