Dzieci w górach na świeżym powietrzu podczas zajęć sportowych w trakcie zielonej szkoły
 • 2020-04-23

Co to jest zielona szkoła?

Jak mówi Wielki słownik języka polskiego zielona szkoła to:
To wyjazd uczniów wraz z nauczycielem, podczas którego uczestnicy odpoczywają oraz uczą się. [1] [źródło: Wielki słownik języka polskiego]

Wydaje się to proste wyjaśnienie, zatem zielone szkoły to jedna z najciekawszych form zajęć pozalekcyjnych, które odbywają się na grupowym wyjeździe.

Gdzie na zieloną szkołę?

 Częstymi kierunkami, które wybierane są na takie wyjazdy są malownicze krajobrazy górskie, obszary leśne czy też nadmorskie klimaty. A co my polecamy? Po odwiedzeniu wielu ośrodków w Polsce, sprawdzając ich zaplecze, warunki mieszkalne mamy kilka miejsc, które śmiało możemy zaproponować. Wybierając wyjazd w polskie góry ośrodkami, które musicie odwiedzić jest Grand Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Grand Limba w Poroninie, z której do Zakopanego dotrzemy w niedługim czasie 😊 Co z polskim morzem?
Nasze zaprzyjaźnione ośrodki w Jantarze lub Pogorzelicy sprawią, że bałtycki klimat zostanie na długo w pamięci uczestników.
😊 Piękne, szerokie plaże i szum morza zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Wszystkie ośrodki, które rekomendujemy posiadają pełne zaplecze rekreacyjne, sportowe oraz pokoje z pełnym węzłem sanitarnym, które umożliwiają realizację wszystkich programów zielonej szkoły. 
Napisaliśmy też o tym
 
co różni zieloną szkołę od wycieczki szkolnej.

Jak długo trwają zielone szkoły?

Wyjazdy odbywają się zazwyczaj na kilka dni ( od 3 do 5), ale w naszej ofercie znajdziecie również te powyżej 10 dni. Długość wyjazdu zależy tak naprawdę od ilości atrakcji, które mają znaleźć się w programie, planu wyjazdu czy też preferencji grupy. Interesuje was również zwiedzanie? Żaden problem, zielona szkoła, która łączy zwiedzanie z atrakcjami i zajęciami na terenie ośrodka to dobre rozwiązanie. Konsultanci naszego biura na pewno doradzą jaki wyjazd będzie odpowiedni, podpowiedzą jakie zajęcia oraz atrakcje wybrać, aby to był niezapomniany wyjazd dla wszystkich uczestników.
 


Jak zorganizować zieloną szkołę?

Organizacją wyjazdów na zielone szkoły w większości przypadków zajmują się biura świadczące usługi turystyczne, dzięki czemu nauczyciele nie martwią się kwestią organizacji wyjazdu, z którym wiążę się wiele pracy, spraw organizacyjnych związanych z zakwaterowaniem, ubezpieczeniem, transportem, organizacją zajęć. Dzięki temu mogą skupić się nad bezpieczeństwem oraz integracją z grupą.
Na wyjazd tego typu składa się wiele czynników zależnych od siebie, a mianowicie: atrakcje, które wybierają nauczyciele powinny być dostosowane do wieku uczestników, godziny zajęć muszą zostać dopasowane do godzin posiłków w ośrodku. Częstym uwarunkowaniem jest również czas pracy kierowcy czy też ilość miejsc, które może pomieścić ośrodek.


Zielona szkoła z animatorem, co nam gwarantuje?

Animator to osoba, która zadba o Wasze bezpieczeństwo podczas zajęć, wypełni dzień tak, aby nikt się nie nudził, a uśmiech nie znikał z waszej twarzy. Dzięki obecności animatora spokojniejsi będą również nauczyciele, którzy mogą brać udział w zajęciach lub obserwować poczynania grupy. Głównym celem zielonej szkoły jest zintegrowanie całej grupy oraz nauka pracy zespołowej. Animator odpowiada również za wszelkie kontakty oraz ustalenia z ośrodkiem. Ustala godziny posiłków, zakup biletów wstępu oraz realizuje fotorelację grupy.
 

Jakie są cele zielonej szkoły? Dlaczego są organizowane?

Zielona szkoła jak większość aktywności w szkole i po za nią ma pewne określone cele, do spełnienia których dąży. Oczywistym jest, że jako, iż wyjazd jest zorganizowany przez placówkę edukacyjną tak i głównymi celami takiego wyjazdu będą te związane edukowaniem. Każdy wyjazd na wycieczkę może być organizowany w celu spełnienia innych zadań. Najłatwiej przeznaczenie zielonej szkoły podzielić na dwie podgrupy:

Cele ogólne zielonej szkoły:

 • Kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych,
 • Tworzenie atmosfery sprzyjającej kształtowaniu twórczej postawy dziecka,
 • Kształcenie samodzielności, gospodarności i współżycia w grupie,
 • Zwiedzanie ciekawych miejsc, poznanie kultury, tradycji i obrzędów ludowych z różnych stron Polski,
 • Aktywny wypoczynek dzieci w miejscach o dużych walorach turystycznych,
 • wyrabianie opiekuńczego stosunku do fauny i flory,

Cele szczegółowe zielonej szkoły:

 • Kształtowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych,
 • Uwrażliwianie na piękno krajorazu,
 • Zdobyci umiejętności prowadzenia obserwacji,
 • Zwrócenie uwagi na wpływ ingerencji człowieka na środowisko naturalne (pozytywne i negatywne skutki),
 • Wyrabianie nawyku aktywności ruchowej i aktywnego stylu życia,
 • Poszerzanie choryzontów poznawczych poprszez poznawanie innych kultur, religii, języka,
 • Poznanie legend, pomników i historii regionów,
 • Rozwijanie zainteresowań,
Oczywiście celów takiego wyjazdu jak zielona szkoła, można by określić więcej, lecz zależeć to będzie od konkretnych działań jakie na taką wycieczkę są zaplanowane.

Oferta - zielone szkoły.

 

Nasza oferta wycieczek szkolnych  jest bardzo bogata i zróżnicowana. Ogrom atrakcji, a także miejsc, które warto odwiedzić sprawią, że każda grupa znajdzie odpowiedni dla siebie program wyjazdu.
Nad bezpieczeństwem uczestników podczas zajęć czuwać będzie wykwalifikowana i wyszkolona kadra animatorów, która współpracuje z nami wiele sezonów. Sprzęt, który wykorzystywany do zajęć jest sprawdzony i bezpieczny podczas użytkowania.


[1] [źródło: Wielki słownik języka polskiego] - zielona szkoła