• 2022-07-11

Wycieczki szkolne - dlaczego warto na nie jeździć?

Twoje dziecko planuje wycieczkę szkolną? Podpowiadamy, które miejsca cieszą się największym uznaniem i co warto ze sobą zabrać. Poznaj szczegółowe informacje, a udany wyjazd będzie na wyciągnięcie ręki.

Twoje dziecko planuje wycieczkę szkolną? Podpowiadamy, które miejsca cieszą się największym uznaniem i co warto ze sobą zabrać. Poznaj szczegółowe informacje, a udany wyjazd będzie na wyciągnięcie ręki.

Zalety wycieczek szkolnych

Dziś wycieczki szkolne cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Uczniowie niemal wszystkich klas przynajmniej raz w roku wyruszają na wycieczkę w poszukiwaniu wspaniałych przygód, oryginalnych lekcji historii, przyrody czy geografii oraz doskonałej zabawy.

Przede wszystkim taki wyjazd to najlepsza forma integracji klasowej. Sprawdza się świetnie zwłaszcza na początku roku szkolnego, gdy uczniowie jeszcze się dobrze nie znają i dopiero szukają wspólnego języka. To idealna okazja do rozmów i rozwijania wspólnych zainteresowań. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie podkreślają, że fajne wycieczki szkolne budują wartościowe znajomości na długie lata.

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, a wyjazdy pozwolą dzieciom odkryć różne zakątki Polski i podziwiać wiele zabytków. To jednak nie tylko atrakcyjna lekcja geografii czy historii, ale również świetny pomysł, aby podziwiać ciekawą faunę i florę naszego kraju. Wyjazdy do parków narodowych czy krajobrazowych to dla młodych miłośników przyrody bardzo ciekawe przeżycie i wspaniała okazja do zrobienia niesamowitych zdjęć.

Kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka ma aktywność fizyczna. Spacer po górach z rówieśnikami czy wspólne wycieczki po lasach mogą być doskonałą formą ruchu i poprawy kondycji. Ponadto wiele obiektów turystycznych oferuje możliwość korzystania z boisk sportowych oraz moc innych atrakcji. W dodatku dwu- lub trzydniowy wyjazd można rozszerzyć o wizytę na basenie czy w parku linowym. A to tylko niektóre propozycje na aktywne spędzanie czasu.

Kolejnym atutem, który przemawia za wyjazdem na wycieczkę, jest nauka samodzielności, która najmłodszym przyniesie wiele korzyści. Pamiętaj, że dzieci pod okiem opiekunów mogą czuć się bezpiecznie, a jednocześnie nabyć wiele umiejętności.

Wycieczki szkolne – gdzie warto pojechać?

W Polsce znaleźć można wiele ciekawych miejsc na wyjazd z uczniami. Na początku należy sprecyzować cel wyjazdu. Może być to zarówno rekreacja, jak i spotkanie z historią czy podziwianie pięknej przyrody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć wszystkie te zalety, lecz wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wycieczka dwu- lub trzydniowa.

Zacznijmy od wojennej historii, która odcisnęła piętno na całym narodzie. Przedstawia ją Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. To obowiązkowe miejsce na wycieczkę dla każdego ucznia. Kolejny taki obiekt to Muzeum Powstania Warszawskiego.

W naszym kraju nie brakuje również monumentalnych budowli, które po prostu trzeba zobaczyć. To np. Zamek Królewski na Wawelu, Bazylika Mariacka w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek w Malborku czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Podczas wizyty w stolicy warto również odwiedzić Centrum Nauki Kopernik. To oczywiście tylko niektóre miejsca polecane przez przewodniki turystyczne.

Pamiętaj, że wiele pięknych budynków skupionych jest na tzw. starówkach i starych miastach. Wystarczy odwiedzić Kraków, Gdańsk, Warszawę czy Lublin, aby móc napawać się pięknem architektury.

Fajne miejsca na wycieczkę klasową to również popularne kurorty. Obok nieco zatłoczonych miasteczek, jak Zakopane, Łeba czy Mielno, nie brakuje mniejszych miejscowości, w których uczniowie i opiekunowie mogą zapomnieć o codziennym zgiełku. Znaleźć je można zarówno u podnóża Tatr, jak i na Wybrzeżu czy na Mazurach. To nie tylko świetna propozycja na typową wycieczkę, ale również biwak.

Ciekawych miejsc wcale nie trzeba szukać daleko. Wystarczy rzucić okiem na mapę, aby odkryć wiele form spędzania wolnego czasu. Być może w pobliżu znajduje się jezioro, park narodowy lub krajobrazowy?

Czasami organizowane są również wycieczki szkolne za granicę. Najczęściej szkoły korzystają z wymian międzynarodowych. W ten sposób uczniowie mogą wyjechać do Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz wielu innych krajów. Trudno o lepszy sposób na naukę języka obcego oraz nawiązanie nowych znajomości. Ponadto zagraniczne podróże to wiele wspaniałych wspomnień, więc zdecydowanie warto z tych możliwości korzystać. Jeden wyjazd może bardzo poszerzyć horyzonty i pozwoli dowiedzieć się więcej na temat innych kultur.

Co zabrać na wycieczkę szkolną?

Przede wszystkim weź pod uwagę czas trwania wyjazdu. Plecak na wycieczkę szkolną nie powinien być zbyt ciężki, a jednocześnie musi zawierać wszystkie niezbędne rzeczy, aby miło i bezpiecznie spędzić czas. Koniecznie zapakuj odpowiednią ilość ubrań na każdy dzień, a dodatkowo pamiętaj o tych zapasowych. Niech elementy garderoby będą dopasowane nie tylko do aktualnej pory roku, ale również do terenu, po którym będą poruszać się uczniowie. Zatem, co zabrać na wycieczkę szkolną w góry? Tutaj wygodny ubiór, a szczególnie solidne buty stanowią absolutną podstawę. Pamiętaj również o nakryciu głowy, które ochroni dziecko przed deszczem i chłodem.

Weź również pod uwagę, co zabrać na wycieczkę szkolną 3 dniową. Oprócz ubrań należy pamiętać o większej ilości podstawowych środków medycznych. Chociaż opiekunowie powinni zabrać ze sobą plastry czy bandaże, nie zaszkodzi, aby mieć je pod ręką. Należy też zabrać artykuły higieniczne, dokumenty oraz pieniądze, które pozwolą na zakup pamiątek czy udział w dodatkowych aktywnościach.

Nie zapomnij o jedzeniu na drogę. Najlepiej, aby dziecko miało pod ręką twarde owoce czy kanapki oraz odpowiednią ilość wody. Natomiast należy unikać przekąsek, którymi pociecha mogłaby się zadławić. Mowa tu szczególnie o niewielkich cukierkach.

Wiesz już, co wziąć na wycieczkę szkolną, lecz tych rzeczy może być bardzo dużo. Najlepiej więc przygotować listę, aby o niczym nie zapomnieć. Niekiedy przed wyjazdem nauczyciel organizuje zebrania z rodzicami i warto w takich spotkaniach uczestniczyć. Dzięki temu poznasz wszystkie szczegóły i zapytasz o nurtujące zagadnienia. Wówczas z łatwością przygotujesz dziecko na udany wyjazd.