• 2022-07-21

Top 7 miejsc na wycieczki szkolne!

Czas na dziecięcy wyjazd? Poznaj najlepsze pomysły na wycieczki szkolne i podaruj pociechom niezapomniane chwile. Oto 7 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Czas na dziecięcy wyjazd? Poznaj najlepsze pomysły na wycieczki szkolne i podaruj pociechom niezapomniane chwile. Oto 7 miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić!

Dlaczego warto jeździć na wycieczki szkolne?

Wyjazd na szkolną wycieczkę może być doskonałą okazją na integrację klasy. Dzieci będą miały więcej czasu na rozmowy czy wspólne rozrywki. Piesze wędrówki po górach czy zwiedzanie najpiękniejszych polskich miast to doskonała okazja, aby zbudować przyjaźnie na długie lata.

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą, a fajne wycieczki szkolne tylko to potwierdzają. Każdy wyjazd może być wspaniałą lekcją geografii, historii czy przyrody. W naszym kraju znaleźć możesz wiele muzeów, parków narodowych i krajobrazowych czy niesamowitych zabytków, obok których nie sposób przejść obojętnie. 

Wszystko to sprawia, że tak wielu uczniów każdego roku chętnie uczestniczy w wycieczkach po najróżniejszych zakątkach naszego kraju i zdecydowanie warto proponować im nowe kierunki. Gdzie warto się wybrać? Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.  Teraz na pewno zaproponujesz uczniom ciekawe kierunki. Dowiedz się więcej!

Pomysły na wycieczki szkolne – dokąd warto się udać?

W Polsce znajdziesz wiele miejsc na fajne wycieczki szkolne. Mowa tu zarówno o atrakcjach zlokalizowanych w dużych miastach, jak i miejscach wartościowych pod względem historycznym czy przyrodniczym. Zapoznaj się z naszą listą i sprawdź, gdzie warto pojechać. Z naszymi wskazówkami wybór będzie dużo łatwiejszy.

Gród w Biskupinie

Podróż rozpoczynamy od propozycji dla wszystkich miłośników spotkań z historią. Tutejsze stanowisko archeologiczne znane jest w całej Europie. Obejmuje ono pozostałości po osadzie obronnej, które zlokalizowane są na półwyspie Jeziora Biskupińskiego. Ponadto można zobaczyć obozowisko łowców, zbieraczy czy osadę pierwszych rolników.

Warto również rzucić okiem na rekonstrukcję grobów skrzyniowych z  V w. p. n.e. Na uwagę zasługuje również wioska piastowska, która świetnie ukazuje życie mieszkańców w średniowieczu. Nie zabraknie tu również zwierzyńca. Oprócz jego mieszkańców można tu podziwiać urządzenia oraz narzędzia, które pomocne były w hodowli. Wszystko to sprawia, że do Biskupina przyjeżdża tak wiele uczniów. To wręcz idealny pomysł na jednodniową wycieczkę.

Atrakcje Warszawy

Stolica kryje wiele interesujących miejsc. Doskonałym pomysłem na wycieczkę może być wizyta w Centrum Nauki Kopernik. To świetna propozycja na niezapomnianą lekcję przyrody czy fizyki. Znaleźć tu można masę interesujących wystaw, wziąć udział w doświadczeniach czy zagadkach logicznych. Na słowa uznania zasługuje różnorodność dostępnych atrakcji, dzięki temu zarówno najmłodsi, jak i dorośli znajdą tu coś dla siebie. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce.

Panoramę Warszawy można podziwiać niemal ze szczytu Pałacu Kultury i Nauki. Warto również odwiedzić Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Łazienki Królewskie. To oczywiście tylko niektóre spośród wartościowych miejsc stolicy. Taką wycieczkę należy dobrze zaplanować, aby w ciągu jednego dnia móc zobaczyć jak najwięcej.

Zakopane i Tatrzański Park Narodowy

Chociaż wielu uczniów było już w Zakopanem, zawsze jest tu coś nowego do odkrycia, a majestatyczne Tatry nie przestają zachwycać. Jedną z fantastycznych atrakcji dla dzieci może być Myszogród, w którym można podziwiać aż 1000 gryzoni z całego świata. Natomiast miłośnicy egzotycznej przyrody z pewnością odwiedzą Papugarnię Egzotyczne Zakopane. Obowiązkowym punktem spaceru po miasteczku będzie również Wielka Krokiew.

Jeżeli jednak chcecie odpocząć od miejskiego zgiełku, możecie napawać się spokojem na górskich szlakach czy odwiedzić Morskie Oko. Warto dodać, że propozycje wycieczek szkolnych powinny obejmować szlaki dostosowane do możliwości najmłodszych. Ponadto przed wyjściem w góry należy koniecznie stosować się do wskazówek ratowników oraz upewnić się, czy każdy uczestnik jest odpowiednio przygotowany. Picie, jedzenie i solidne buty to absolutne podstawy, aby móc bezpiecznie spacerować.

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Miejsce to znajduje się nieopodal Krakowa. Kopalnia Soli „Wieliczka” wydobywa sole, które pochodzą z miocenu. Na uczniów, nauczycieli i rodziców czeka niesamowity labirynt solnych korytarzy. Ponadto można dowiedzieć się więcej na temat legend związanych z kopalnią i przyjrzeć się maszynom oraz narzędziom górniczym. Warto również obejrzeć świetlny spektakl na tutejszym jeziorze solankowym.

Kopalnia Soli „Wieliczka” od 1976 roku znajduje się w krajowym rejestrze zabytków, a dwa lata później trafiła na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To idealne miejsce na ciekawe wycieczki szkolne, które każdego roku przyciąga setki zwiedzających. Zdecydowanie warto do nich dołączyć i podziwiać podziemne piękno.

Wizyta w Malborku

Jeżeli szukasz pomysłu na ciekawe wycieczki szkolne jednodniowe, zdecydowanie warto przyjechać do tego miasta. To kolejne miejsce na naszej liście dla wszystkich entuzjastów historii. Zamek w Malborku i okoliczne muzeum pozwoli Wam odkryć wszystkie tajemnice Krzyżaków i przez chwilę poczuć się jak w średniowieczu. Ponadto zamek stanowi niesamowite dzieło architektury, które po prostu trzeba zobaczyć.

Jednak wizyta w Malborku nie musi kończyć się na zamku. W okolicy znajdziesz jeden z największych parków linowych w Polsce. Jeżeli uczestnicy wycieczki preferują dobrą zabawę i aktywny wypoczynek, ta propozycja będzie strzałem w dziesiątkę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubiorze oraz zachowaniu norm bezpieczeństwa. Wizyta w obydwu miejscach pozwoli Ci połączyć różne pomysły na wycieczkę klasową. Nie bez przyczyny Malbork cieszy się tak dużą popularnością wśród turystów z dziećmi.

Uroczy Kraków

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Krakowa, który zachwyca niezwykłą architekturą i bogactwem zabytków. Zamek Królewski na Wawelu oraz tutejsza Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława przyciągają wielu turystów. Warto również odwiedzić Rynek Główny i napawać wzrok pięknymi Sukiennicami. Kolejny ważny punkt wycieczki to Bazylika Mariacka.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci zakochają się w zabytkach. Jednak nic straconego! W Krakowie znaleźć można Żywe Muzeum Obwarzanka, Muzeum Inżynierii i Techniki, Muzeum Iluzji czy Muzeum Żywych Motyli. Miłośnicy zwierząt powinni również odwiedzić Ogród Zoologiczny w Krakowie. A to tylko niektóre atrakcje stolicy Małopolski.

Łeba i atrakcje nad Bałykiem

Jeśli dzieciom marzy się fajna wycieczka nad Bałtykiem, Łeba będzie strzałem w dziesiątkę. Konieczni trzeba zobaczyć tutejsze wydmy, które zachwycają zarówno polskich, jak i zagranicznych turystów pustynnym krajobrazem. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Na dzieci czeka park dinozaurów, w którym można spotkać pojazdy popularnych Flinstonów, a także spróbować swoich sił w grach edukacyjnych. 

Na wycieczki szkolne jednodniowe pomysły mogą być doskonałym rozwiązaniem, a Bałtyk skrywa wiele takich miejsc. Można więc udać się do Trójmiasta, odkrywając zjawiskowe molo w Sopocie, Ogród Zoologiczny w Gdańsku czy Oceanarium w Gdyni. Natomiast po całym dniu spędzonym na atrakcjach, można po prostu odpocząć na plaży i cieszyć się słońcem. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Bałtyk piękny jest nie tylko latem. Jeśli chcecie uniknąć tłumów, wyjazd jesienią czy wiosną również będzie udany.

Gdzie warto pojechać?

Przedstawiliśmy tylko niektóre ciekawe miejsca na wycieczki szkolne. Przy planowaniu wyjazdu warto uwzględnić propozycje dzieci, aby zapewnić im jak najlepszy wypoczynek. Ponadto pamiętaj, aby dopasować długość wyjazdu do czasu spędzonego na uczestnictwie w atrakcjach. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie dwudniowy lub dłuższy wyjazd.

Warto dodać, że wiele szkół organizuje również wyjazdy zagraniczne. Bardzo często są to wymiany międzynarodowe. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich uczniów, którzy chcą nauczyć się języka obcego, a także nawiązać nowe znajomości. Włochy, Grecja, Hiszpania, Francja, a nawet kraje skandynawskie to wymarzone kierunki.