• 2022-10-17

Biskupin - jakie atrakcje dla dzieci?

Biskupin jest niewielką wsią w Polsce. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Może pochwalić się dość charakterystycznym położeniem. Znajduje się bowiem w obrębie historyczno-etnograficznym, który zwany jest powszechnie Pałkami.

Biskupin jest niewielką wsią w Polsce. Znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Może pochwalić się dość charakterystycznym położeniem. Znajduje się bowiem w obrębie historyczno-etnograficznym, który zwany jest powszechnie Pałkami. Do największej atrakcji tej wsi należy stanowisko archeologiczne, które uczyniło Biskupin jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych w dziejach nie tylko naszego kraju, ale również całej Europy. 
Wizyta w Biskupinie - podróż w czasie
Nie ulega wątpliwości, że wizyta w Biskupinie jest niczym podróż w czasie. Dzięki wyprawie do tej tajemniczej wsi możemy cofnąć się do czasów, kiedy powstawało polskie państwo. Biskupin to miejsce, w którym możemy zaobserwować, jak rozwijało się osadnictwo. Jest to fantastyczna okazja do tego, aby zobaczyć na własne oczy, jak mogły i jak pewnie po części wyglądały te dawne czasy.
Oczywiście najważniejszą atrakcją całego Biskupina jest Muzeum Archeologiczne. Zamiennie nazywane jest osadą w Biskupinie. Nazwa nie powinna dziwić. Jest to nawiązanie do tego, że w tamtych czasach ludzie rozpoczynali swój osadniczy tryb życia. Muzeum powstało dzięki spostrzegawczości jednego z nauczycieli. Na półwyspie Jeziora Biskupińskiego odkrył wystające z wody pale. To niewielkie odkrycie zapoczątkowało prace wykopaliskowe, które obecnie możemy oglądać, podziwiać oraz wiele się z nich uczyć. 
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to nic innego, jak zwiedzanie wspaniałej osady, średniowiecznej wsi. Razem z dziećmi można odkrywać to, co dawniej było normą dla ludzi. Można w ten sposób poznać zwyczaje, jak i kulturę. Dzięki zwiedzeniu tego muzeum dowiesz się, jak ubierali się ludzie, co jedli oraz czym jest biała i czarna izba. W osadzie otrzymasz odpowiedź na pytanie, jak grzebało się przodków oraz jak przeprowadzano wszystkie potrzebne badania archeologiczne. Dodatkową atrakcją są warsztaty tkackie, które organizowane są w rezerwacie dla ciekawskich.
Sama zabudowa Biskupina obejmuje kilka budowli. Wśród nich znajdziemy osadę obronną z przełomu epoki żelaza i brązu, obozowisko zbieraczy i łowców epoki kamienia, osadę pierwszych rolników, wioskę wczesnopiastowską oraz Chatę Pałucką. Można również zwiedzić groby skrzynkowe. W osadzie nie brakuje także zwierząt.
Moc Muzeów, czyli doskonałe atrakcje dla dzieci i dorosłych
W Biskupinie, poza Muzeum Archeologicznym, znajdziemy jeszcze kilka propozycji dla całych rodzin. Biskupin jest świetnym miejscem na wycieczki szkolne, jak i wycieczki rodzinne na czas wakacji. Można wybrać się tam na kilka dni. Jeden z nich warto poświęcić na zwiedzanie osady średniowiecznej, a pozostałe na inne atrakcje.
Świetnym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Dzieci, zarówno te mniejsze, jak i większe, uwielbiają parowozy, lokomotywy i pociągi. Wenecja, bo tak nazywa się miejscowość obok Biskupina, to przymusowy punkt na liście. Jest to największy skansen o tej tematyce w Europie. Na wystawie znajdują się pociągi oraz wagony. Niektóre z nich są otwarte, więc można do nich wsiąść i zwiedzać od środka. Dodatkowa atrakcja to sklepik z pamiątkami, w którym można zakupić magnesy na lodówkę czy pocztówki.
Fantastycznym miejscem dla dzieci jest także Interaktywne Muzeum Rybactwa. Dlaczego> Rybołówstwo należy do jednych z najstarszych form łowieckich, jakie znane są od początku ludzkości. Tego rodzaju muzeum jest świetną atrakcją dla dzieci. Można tam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Z kolei ekspozycje zawierają makiety rozmaitych ryb wraz z ich przekrojami. Są też żywe ryby, które pływają w akwariach. Kolekcja wędek to atrakcja, która zasługuje na szczególną uwagę.
Festyn archeologiczny i biskupińskie imprezy dla najmłodszych
Jeśli nie chcesz jeszcze wyjeżdżać z Biskupina, koniecznie weź udział w festynie archeologicznym. Jest to jedna z największych imprez historycznych. Odbywa się raz w roku, mniej więcej w tym samym czasie. Jest to event na skalę europejską. Do tej wsi zjeżdżają ludzie pełni pasji historycznej. Festyn ten trwa ok. 14 dni. Ludzie uczestniczący w tym wydarzeniu cofają się w czasie. Ubierają stare stroje, zasiedlają domostwa na terenie muzeum, rozpalają ogniska. Świetnie się w ten sposób bawią.
Biskupin - atrakcje dla dzieci to przede wszystkim sama osada, która przypomina ogromny plac zabaw. Można tam spróbować wytwarzania średniowiecznych ozdób, czerpania papieru, rzucania toporem czy strzelania z łuku. 
Pozostałe atrakcje turystyczne w Biskupinie i okolicach
Wokół Biskupina są jeszcze dodatkowe atrakcje, które sprawiają, że w tym miejscu można spędzić naprawdę świetne wakacje. Do zwiedzania poleca się Zamek w Wenecji. Znany jest jako siedziba okrutnego Diabła Weneckiego. Są to ruiny zamku, który znajduje się ok. 3 km od Biskupina. Wstęp jest płatny. Można pospacerować z dzieckiem po dziedzińcu czy obejrzeć machiny oblężnicze.
Fantastycznym miejsce do zwiedzenia jest Kościół w Gąsawie. Wygląda fenomenalnie, jest w stanie zachwycić każdego odwiedzającego. Znajduje się tylko 2 km od Biskupina.
Ciekawą atrakcją dla dzieci może okazać się Pomnik Leszka Białego. Można do niego podjechać, będąc w Gąsawie. Znajduje się na górce. Jest wspomnieniem haniebnego czynu, czyli morderstwa Leszka Białego, co miało później znaczący wpływ na losy naszego kraju.
Jeśli szukasz również atrakcji przyrodniczych, śmiało możesz skusić się na zobaczenie Doliny Rzeki Gąsawki. Jest to wspaniała ścieżka edukacyjna, która prowadzi przez przyrodniczo atrakcyjne tereny. Warto przejść się tędy o każdej porze roku, ponieważ zawsze jest pięknie. 
Dla dzieci, które interesują się zwierzętami, zwłaszcza tymi wymarłymi, poleca się Zaurolandia. Jest to Park Jurajski w Rogowie, który liczy sobie aż 80 naturalnej wielkości gadów. Wyglądają, jakby za chwilę miały wyrwać się z cokołów i ruszyć na polowanie. Poza gadami można tam znaleźć ciekawe skamieniałości z różnych epok. Popularnością cieszy się też kolejka elektryczna, park linowy oraz plac zabaw dla dzieci.
Fantastyczne ciekawostki z Biskupina
Na sam koniec warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami z samej wsi. Biskupin – informacje dla dzieci:
  1. Odkrycie osady miało miejsce w 1933 roku. Na pierwsze dowody istnienia osady natknęły się dzieci, które przekazały wszystko swojemu nauczycielowi. To on ostatecznie przyjrzał się sprawie bliżej i mógł poinformować okolicznych mieszkańców o znalezisku.
  2. Podczas badań archeologicznych natknięto się na bardzo stare ślady obecności ludzkiej. Pochodzą one sprzed 10 000 lat p.n.e.
  3. Szacuje się, że w średniowieczu półwysep zamieszkiwany był przez ok. 1200 mieszkańców. Znajdowało się tam wtedy ok. 106 domostw. 
  4. V wiek to czas, w którym osada w tajemniczy sposób została pusta, wyludniona. Nie pozyskaliśmy informacji odnoszącej się do powodu tego wyludnienia.
  5. Muzeum w tym miejscu powstało już w 1950 roku.
  6. W Biskupinie zostało nakręconych kilka ważnych filmów. Do najpopularniejszych należy “Stara Baśń” oraz “Ogniem i Mieczem”.
  7. Co roku rezerwat ten zostaje odwiedzony przez ok. 200 000 turystów. Jest to jedna z najliczniej odwiedzanych atrakcji w naszym kraju. Zjeżdżają się tutaj ludzie, miłośnicy historii z całego świata.