przytulające się dziewczyny obie w czarnych bluzach #przytulkaj
  • 2021-01-13

Przytulanie - dzień przytulania i korzyści

Przytulanie

#przytulkaj!

Ten popularny gest przyjaźni jest jednocześnie naszym znakiem rozpoznawczym.
Przytulanie jest proste, chodzi o to, by objąć drugą osobę swoimi ramionami. Może być to delikatne uchwycenie, ledwo dotykające drugą osobę, a może być to naprawdę mocny uścisk zapierający dech w piersiach. Nie ma jednej poprawnej techniki, zależy to od Twoich preferencji i osoby, którą przytulasz.
 

Dzień przytulania


Ahhh…. Ten dzień przytulania. Jest to naprawdę przyjemne święto. Jedno z najlepszych! Dzień ten możesz potraktować jako pretekst, jeśli chcesz przytulić kogoś ważnego dla Ciebie, ale się wstydzisz. Podchodzisz i mówisz – Dziś dzień przytulania!
Pamiętaj tylko, że jeśli nie ma między Wami mocnej zażyłości, zanim kogoś przytulisz spytaj, czy możesz 😉

A kiedy wypada dzień przytulania? Otóż, aktualnie w użyciu są dwie daty.

 

Światowy dzień przytulania / 24 czerwca

24 czerwca – „Free Hugs” w przełożeniu na Polski – darmowe przytulanie albo może bardziej, przytulas za darmo. Międzynarodowy dzień przytulania to ten dzień, kiedy możesz wykorzystać wyżej wymienioną radę 😉
 

Międzynarodowy dzień przytulania / Polski dzień przytulania

21 stycznia – Tradycja przy tej dacie zapoczątkowana została w latach 80, w stanach Zjednoczonych. Właśnie po to, by ułatwić kontakty osobom, które wstydzą się okazywać uczucia. Tą datę również spokojnie możesz wykorzystać jako „pretekst”.

Jednak, raczej polecamy nie ograniczać się do tych dwóch dni w roku. Przytulanie niesie ze sobą ogromne zalety związane ze zdrowiem, zwłaszcza psychicznym.
#przytulkaj #wtulkaj
Dwie dziewczyny leżą na leżaku przytulając się jak przyjaciółki #przytulkaj

Zalety przytulania.

Przytulanie, a psychologia. Przytulanie, a organizm. Przytulanie, a relacje. Przytulanie, a…. my.
Każdy świadomy dotyk, który rejestruje nasz mózg powoduje wyrzut oksytocyny do naszego ciała. Na co to wpływa? Otóż, z jednej strony powoduje to większe poczucie przywiązania, co bardzo pomaga w budowaniu dobrej relacji. Jednocześnie wytworzone hormony wpływają na nasze samopoczucie powodując, że wszystko dookoła dostrzegamy w trochę lepszych, przyjaźniejszych barwach. To oksytocyna pomaga w wytworzeniu matce więzi z dzieckiem, wzmacnia instynkt macierzyński.

W relacjach ta sama oksytocyna wpłynie na Twoje poczucie bezpieczeństwa i zaufania względem drugiej osoby. Wydarzenia, podczas których dojdzie do wyrzutu oksytocyny zostaną lepiej zapamiętane, gdyż automatycznie chcemy pamiętać to co miłe i przyjemne, to co powoduje euforię, a zapomnieć o tym co było przykre i wprawiało w nieprzyjemny nastrój.

W naszej kulturze przytulenie jest niewerbalnym sposobem powiedzenia: Lubię Cię, Kocham Cię, tęskniłem, potrzebuję Cię, zależy mi na Tobie. Jeśli więc z jakiegoś powodu mamy problem, aby wyrazić się słowami, możemy wyrazić się tym gestem przekazując drugiej osobie odpowiednią informację.

Oczywiście są jeszcze inne zalety jak obniżenie poziomu stresu, uregulowanie ciśnienia, wyzwalanie innych hormonów na zasadzie kostek domina, ale o tym może innym razem.
Ale po co nam taki mechanizm? Po co mamy się przytulać? Trzymać za dłoń? Otóż. Ewolucja rozkminiła to przed nami. 😉 Jako ludzie jesteśmy istotami stadnymi. Od zawsze jednym z ważniejszych elementów przetrwania nas jako jednostki oraz nas jako gatunku, było utrzymanie się w grupie, w stadzie. Tysiące lat zanim nasz poziom rozwoju techniki i nauki pozwolił nam na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, zapewnialiśmy je sobie wzajemnie. I jakoś wyszliśmy na tym na dobre, wykorzystujmy więc ten mechanizm, skoro wiemy, że działa! 😉

#Przytulkaj na #maxMOCY

Bonus

Gify - przytulanie

Jeśli chcesz komuś wysłać przytulasa w Internecie w komunikatorze w Messengerze, na Instagramie, czy na waszym ulubionym Teamsie, możesz użyć naszych Camportowych gifów wpisując #przytulkaj lub zwyczajnie Camport. A oto kilka z nich:


  
#huggyhug #przytulkaj #maxMOCY #wtulkaj
2 przytulające się dziewczyny o blond włosach #przytulkaj
chłopak i 2 dziewczyny przytulają się siedząc na ławce #przytulkaj
chłopak i dziewczyna przytulające się jak dobre ziomeczki #przytulkaj
3 dziewczyny przytulające się #przytulkaj