• 2022-03-03

Bezpieczny i szczęśliwy wypoczynek jest możliwy! Oto przepis na najlepsze wakacje Twojego dziecka.

Decyzja zapadła! Twoje dziecko jedzie na obóz wakacyjny. Chcesz zapewnić mu najlepsze wspomnienia i bezpieczny oraz bezstresowy czas na #maxMOCY? Wasza gotowość to bardzo ważny krok do wspaniałego wypoczynku. Żeby wakacje okazały się rzeczywiście tymi wymarzonymi, zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka, należy postawić jeszcze kilka kroków.

Jakich? Poniżej przedstawimy Ci kilka bardzo ważnych elementów, na które naprawdę warto zwrócić uwagę. Dla nas to chleb powszedni, ale jeżeli to Twoja pierwsza przygoda z nami, to sprawdź nasze podejście do tematu w tym artykule.

Ustal zainteresowania i preferencje Twojego dziecka.


Pierwszą, bardzo istotną sprawą jest odpowiednie dobranie rodzaju wypoczynku do preferencji dziecka. W tym największa Twoja rola! Najlepiej jest porozmawiać z dzieckiem o jego oczekiwaniach. Jak miałyby wyglądać wakacje jego marzeń? Co chciałby robić oraz gdzie pojechać i co zobaczyć?

Chociaż wybór miejsca jest istotny, to najlepiej skupić się na zainteresowaniach. Dzisiaj rynek obozów wakacyjnych dla dzieci jest bardzo obszerny. Nie skupia się on już tylko na miejscu, ale przede wszystkim na aktywnościach. Wśród ofert możemy znaleźć obozy językowe, taneczne, lego, survivalowe, kreatywne i wiele innych. Jest tego mnóstwo!

Wiemy również, jak ważne jest dopasowanie tematu i planu obozu do wieku dziecka. Podczas, gdy młodzież może zainteresować się obozem nowych technologii czy aktorskim, dzieci chętnie skorzystają z oferty dla małych odkrywców lub małych projektantek mody. Szansa na to, że znajdziesz dopasowany obóz do zainteresowań swojego dziecka, jest niemal stuprocentowa! technologii czy aktorskim, dzieci chętnie skorzystają z oferty dla małych odkrywców lub małych projektantek mody. Szansa na to, że znajdziesz dopasowany obóz do zainteresowań swojego dziecka, jest niemal stuprocentowa!

Sprawdź program obozu.


W dzisiejszych czasach dzieci niechętnie odrywają się od komputerów lub telewizorów. Kluczem do ich uwagi jest aktywność atrakcyjniejsza od gier i filmów. To dzięki dobraniu obozu z atrakcyjnym dla swojego dziecka programem możesz mieć pewność, że spędzi ono wakacje odpoczywając od monitorów i smartfonów, a jedyne baterie, które będzie ładowało to te zasilające jego pokłady energii przed kolejnym rokiem szkolnym.

Program wypoczynku proponowany przez organizatorów powinien być ogólnodostępny dla rodzica. Sprawdź go dokładnie i wybierz taki, który będzie zapewniał dziecku zarówno rozwój, jak i aktywny wypoczynek. Zapytaj również, co dzieje się z telefonami i dlaczego. Zabieranie ich nie musi być najlepszym wyjściem, a według naszej opinii jest to raczej ostateczność, ale brak kontroli nad tym, ile dziecko będzie spędzało czasu w telefonie również nie jest w porządku. Kluczem jest konkretny program. Powinien on również dawać pewną dowolność, jednocześnie pozostając atrakcyjnym dla dziecka. Na szczęście dzisiejsza oferta jest świeża, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno dziecka, jak i rodzica, oferując im naprawdę wartościowe i urozmaicone formy spędzania czasu na obozach.

Sprawdź organizatora.


To on odpowiada za wszystkie kwestie związane z wypoczynkiem Twojej pociechy. Należy przekonać się, że organizator działa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Najprościej jest sprawdzić go w oficjalnej bazie organizatorów wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (https://wypoczynek.mein.gov.pl/). Jeżeli znajdziesz tam interesującą Cię firmę możesz mieć pewność, że organizator dostał zgodę na prowadzenie kolonii, a wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną. Obóz powinien być zgłoszony najpóźniej na 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Profesjonalna firma powinna również udostępnić rodzicowi Gwarancję Ubezpieczeniową, Zaświadczenie o wpisie do rejestru organizatorów i Zaświadczenie CEIDG. U nas wymienione wyżej dokumenty znajdziecie w panelu rezerwacyjnym i bez problemu możecie pobrać je w każdej chwili.

Warto jest sprawdzić również opinię na temat firmy w Internecie. Każdy autentyczny organizator prowadzi swoją stronę www oraz inne strony w popularnych mediach społecznościowych, typu Facebook, Google czy Instagram. Powinny znajdować się tam opinię, które za pośrednictwem tych stron łatwo można zweryfikować, czy jest to opinia napisana przez realną osobę posiadającą swoje konto osobiste. Zwróć uwagę również na fotorelacje i wpisy z ubiegłych lat. Wybierz organizatora, który ma przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w organizacji wypoczynku dla dzieci i grono związanych z nim uczestników.

Upewnij się, że Twoim dzieckiem zajmie się profesjonalna i przeszkolona kadra.


Kadra! W tym słowie zawiera się szereg bardzo ważnych spraw z punktu widzenia rodzica. To kadrze przekazujesz swoje dziecko, to oni przejmują za nie całą odpowiedzialność, dbają o nie i zaspokajają jego potrzeby. Członkiem kadry musi być ktoś wykwalifikowany, sprawdzony i doświadczony. Niestety wielu organizatorów zatrudnia wychowawców, tylko na podstawie przeczytanego CV.

Często kończy się to dopuszczeniem opiekuna do pracy, bez wcześniejszego sprawdzenie jego kompetencji. Papier przyjmie wszystko, ale Twoje dziecko nie może być narażone brak profesjonalizmu.

Jak robimy to my? Bardzo dużą wagę przywiązujemy do kształcenia swojej kadry, która przechodzi regularne szkolenia przed sezonem oraz w trakcie samej rekrutacji. Cyklicznie uzupełniamy również wiedzę tym, którzy regularnie z nami współpracują. Kształcimy ich z udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa, z psychologii, komunikacji oraz budowania relacji. Nasza kadra rozumie misję oraz wizję firmy, działa zgodnie z procedurami dotyczącymi wewnętrznych standardów jakości, do tego fantastycznie zna ośrodek, w którym pracuje. Jesteśmy spokojni wiedząc, że osoby, które zajmą się Twoim dzieckiem są w pełni do tego przygotowane.

Jak sprawdzić czy inni organizatorzy, też szkolą swoją kadrę? Każdy, kto to robi, jest z tego dumny i na pewno tego nie ukrywa. Warto sprawdzić czy na stronach firm jest o tym wzmianka. Jeżeli nie, to warto zachować czujność. Możliwe, że mamy do czynienia z firmą amatorską lub taką, która nie skupia się na jednym z najważniejszych aspektów jakim jest kompetentna, doświadczona, przeszkolona i empatyczna kadra wychowawców.

Zwróć uwagę na komunikację.


Właściwy i zaangażowany kontakt z organizatorem jest bardzo ważny. Zwróć na to uwagę już od pierwszych chwil nawiązywania współpracy. Profesjonalna firma zapewnia kompleksową obsługę klienta. Zwykle jest to wsparcie za pośrednictwem telefonicznym, ale również przez media społecznościowe, email czy stronę www. Koniecznie zapytaj, jak będzie wyglądała komunikacja z Twoim dzieckiem, kadrą i organizatorem w trakcie obozu. Dowiedz się czy firma posiada infolinię. Sprawdź, w jaki sposób rodzice dostają informacje organizacyjne. Wiemy, jak ważne jest dla Ciebie poczucie, że Twoje dziecko, jest cały czas bezpieczne i pod właściwą opieką.

Jedną z opcji oferowanych przez firmy jest kontakt online. Za pośrednictwem swoich stron na Facebooku czy Instagramie publikowane są zdjęcia razem z opisami poszczególnych dni. Naszym pomysłem, który okazał się świetnym rozwiązaniem jest serwis SMS. Rodzice jeżdżących z nami dzieci regularnie otrzymują informacje dotyczące najważniejszych kwestii organizacyjnych: potwierdzenia rejestracji, informację o kontakcie do opiekunów wraz z numerem telefonu, informację o kontakcie z kierownikiem również z numerem telefonu, szczegóły dotyczące miejsca i godziny zbiórki w dniu wyjazdu. Również podczas podróży dziecka na miejsce obozu rodzic jest na bieżąco informowany o tym jak przebiega trasa. Dzięki temu nie ma wątpliwości, co do miejsca zbiórki, a także rozwiane są wszelkie obawy związane z ewentualnymi opóźnieniami.

Przed sezonem oraz każdorazowo przed rozpoczęciem turnusu organizujemy również webinary, podczas których rodzice mogą porozmawiać z kierownictwem obozu i organizatorem oraz dostać pełen wachlarz niezbędnych informacji. Takie niezbędniki w formie papierowej są również do pobrania w panelu rodzica na długo przed obozem. Dzięki temu mogą stanowić pomoc podczas bezstresowych przygotowań do wypoczynku dziecka.

Warto również zapytać, czy organizator przewiduje codzienną fotorelacje i bieżący do niej dostęp. Niektóre firmy zatrudniają dodatkowe osoby pełniące funkcję fotografa. Dzięki temu fotorelacja jest wyczerpująca, a Ty możesz cieszyć się widokiem uśmiechu swojego dziecka każdego dnia. O tym, że będzie to niezwykła pamiątka, chyba nikogo przekonywać nie trzeba.

Pytanie o Internetową “telewizję obozową” również jest zasadne. W naszej firmie wejścia na żywo podczas każdego z turnusów to już standard. Najczęściej dzieją się one podczas ognisk i animacji. Oczywiście, że podczas live może wydarzyć się wszystko, tym bardziej rodzice doceniają taką formę przekazu, bo ukazuje ona rzeczywisty obraz sytuacji na obozie. Nasi klienci za każdym razem widzą szczere uśmiechy swoich pociech, co jest dla nich najlepszą recenzją ;)

W dzisiejszym świecie możliwości komunikacyjnych jest mnóstwo. Dlatego profesjonalne firmy robią wszystko, żeby zapewnić rodzicowi komfort i stały kontakt ze swoimi pociechami.

Sprawdź warunki zakwaterowania uczestników obozu.


Kluczową sprawą do tego, aby wypoczynek był rzeczywiście udany jest standard zakwaterowania uczestników. Twoje dziecko zasługuje na to, żeby spędzić wakacje w miejscu schludnym, miłym i przede wszystkim bezpiecznym. Profesjonalni organizatorzy wybierają na swoje kolonie ośrodki, których właściwy standard potwierdzają osobiście. Nie daj się zwieść ładnym zdjęciom w Internecie, które mogą ukazywać stan ośrodka w dobie lat jego świetności, który nie ma nic wspólnego z teraźniejszością. Sprawdź zdjęcia z obozów organizowanych w latach ubiegłych w danym miejscu.

Istnieją firmy, które oferują uczestnikom korzystanie z dodatkowych atrakcji, takich jak np. park linowy. Dobrze jest wówczas upewnić się u organizatora, czy dana atrakcja przygotowana będzie przez profesjonalistów. Zwracajmy uwagę na uprawnienia instruktorów i przestrzeganie zasad BHP. Te same środki ostrożności warto zachować, także w przypadku korzystania z basenów oraz kąpielisk.

Nasza kadra działa zgodnie z opracowanymi przez nas i aktualizowanymi procedurami. Uczestnicy mogą korzystać z basenów tylko pod okiem sprawdzonego ratownika. Również podczas wypoczynku na plaży kąpiel możliwa jest tylko pod profesjonalną opieką. W naszych szeregach znajduje się również pielęgniarka, która na miejscu dba o zdrowie dzieci. Natomiast w razie potrzeby ewentualnego transportu, np. do przychodni zdrowia zapewniamy samochód służbowy przystosowany do transportu dziecka.

Istotną sprawą dotyczącą zakwaterowania, jest również sposób doboru uczestników do poszczególnych pokoi. Upewnij się, że Twoje dziecko zamieszka z osobami w podobnym wieku. Odpowiednio dobrane towarzystwo w pokoju jest kluczowe w procesie integracji podczas obozu. Zbyt duża różnica wieku może bowiem powodować stres i wycofanie się dziecka. Jeżeli natomiast Twoja pociecha wybiera się na obóz ze swoim przyjacielem, dobrze jest zapytać wcześniej, czy dzieci mogą zostać zakwaterowane razem. Ustalenie takich szczegółów wcześniej, da Wam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że na miejscu obozu wszystko będzie zorganizowane prawidłowo.

Czy organizator zapewnia bezpieczny transport?


Musisz mieć pewność, że Twoje dziecko będzie bezpiecznie dowiezione na miejsce obozu. Profesjonalni organizatorzy wypoczynku wiedzą, że jest to sprawą kluczową, dlatego korzystają z usług sprawdzonych przewoźników zapewniających wysokiej jakości pojazdy z ważnymi badaniami technicznymi i ubezpieczeniem. Na kilka dni przed wyjazdem możesz zapytać o numery rejestracyjne autokarów i sprawdzić je w na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów (https://www.bezpiecznyautobus.gov.pl/).

Przed podróżą warto upewnić się również, czy podczas transportu organizator przewiduje kontakt opiekuna z rodzicem. Nieliczne tylko firmy zapewniają wspomniany już wcześniej serwis SMS. Dzięki temu, Ty jako rodzic, na bieżąco śledzisz kolejne etapy podróży Twojego dziecka.

Wszystko w cenie!


Nikt z nas nie lubi dowiadywać się podczas płacenia o ukrytych kosztach produktów i usług. Niestety, zdarza się to dość często, szczególnie gdy slogany „wołają nas” i zachęcają największymi promocjami. Dzieje się to również w branży wypoczynkowej i rozrywkowej. Firmy zachęcają Cię niskimi kosztami, a później na kolejnych etapach rezerwacji wyjazdu, dowiadujesz się czego nie ma uwzględnionego w tej cenie. Okazuje się potem, że musisz dokupić jeszcze ubezpieczenie, zapłacić za atrakcje czy transport... W rezultacie cena okazuje się być o 30% wyższa i znacznie odbiega od tej „promocyjnej”.

Koszt obozu nie może być bardzo niski, ale nie musi być również bardzo wysoki. Powinien być sprawiedliwy w stosunku do tego, co firma oferuje w zamian. Najlepiej wybrać takiego organizatora, który zapewni Cię, że cena zawiera wszystko to, co jest niezbędne: zakwaterowanie, pełne wyżywienie, profesjonalną kadrę, transport, ubezpieczenie, opiekę instruktorów i pielęgniarki, fotorelację, wideorelację oraz atrakcje programowe.

Czy organizator ma Plan B?


Wybierz firmę, która oprócz posiadania bogatego programu jest elastyczna i przygotowana na różne warianty pogodowe. Pogoda jest zmienna i niekiedy nie da się jej przewidzieć zawczasu. Może okazać się, że podczas wypoczynku Twojego dziecka, połowę dni będzie padał deszcz, a słońce pojawi się tylko podczas zajęć plastycznych. Czy to oznacza nieudane wakacje? Ależ skąd!

Organizator powinien być przygotowany na wszystkie warianty pogodowe zarówno programowo, jak i przestrzennie. To ważne, żeby oprócz bogatego planu, bliskiego dostępu do morza czy gór, firma zapewniała również dostęp do zadaszonych przestrzeni, wiat, salek oraz innych pomieszczeń, gdzie podczas niepogody, można przeprowadzać zajęcia programowe i alternatywne.

A jak się tego dowiedzieć? Najlepiej zapytać ;) Zachęcamy do sprawdzania innych ofert, ponieważ wiemy, że nie mamy się czego wstydzić. Nasi Camportowicze wracają do nas z roku na rok zachwyceni. A wierz lub nie, ale u nas również bywają deszczowe dni, mimo iż zawsze zamawiamy słoneczną pogodę! Żaden deszcz przecież nie wyklucza słonecznej zabawy, prawda? ;)

Bezpieczeństwo w czasach COVID-19.


Wypoczynek dzieci i młodzieży powinien być dostosowany do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. W związku z obecną sytuacją pandemiczną i w trosce o bezpieczeństwo uczestników, zalecenia te są bardzo zaostrzone. Wysyłając swoje dziecko na obóz, koniecznie skorzystaj z usług organizatora, który na bieżąco aktualizuje swoje procedury zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Dzięki temu Ty i Twoje dziecko zostaniecie bezpieczni, a wakacyjny czas będzie pełen atrakcji i zabaw.

Skąd mieć pewność, że firma, z której usług chcesz skorzystać, jest w pełni przygotowana i spełnienia warunki sanitarne? Profesjonalni organizatorzy informują o tym za pośrednictwem swoich stron www. Nieliczne firmy organizują również webinary dla rodziców, podczas których omawiają wszelkie zawiłości i nowe procedury związane z aktualną sytuacją. Warto również upewnić się, że w przypadku odwołania obozów i kolonii, organizator zwróci nam poniesione koszty oraz, że firma przygotowana jest do ewentualnej modyfikacji programu, jeżeli nastąpi taka konieczność.

Wszystko to oczywiście rozsądnie i z głową. Bezpieczny odpoczynek Twojego dziecka nie wyklucza jego atrakcyjności, przy jednoczesnym stosowaniu się do obowiązujących przepisów.

To już wszystkie najważniejsze elementy, które warto sprawdzić przed wysłaniem dziecka na obóz. Troszcząc się o nie, będziesz mieć pewność, że wypoczynek przebiegnie bezpiecznie, a Twoje dziecko wróci zdrowe, zachwycone i gotowe na kolejny rok wakacyjnych podbojów!

Wybierz mądrze, wybierz bezpiecznie!
Jeżeli uważasz, że informacja zawarta w artykule była dla Ciebie wartościowa, to podziel się nim ze swoimi znajomymi. Może im również się przyda! ;)