• 2023-03-27

Kolonie dla dziecka — na co zwrócić uwagę?

Pierwsze samodzielne wakacje dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Dla opiekunów bardzo ważne jest, by kolonia nie była jedynie frajdą dla latorośli, ale także zapewniała bezpieczny odpoczynek. Wybór letniej kolonii to twardy orzech do zgryzienia. W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych ofert organizatorów takich wyjazdów, jednak jak im zaufać? 

Pierwsze samodzielne wakacje dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Dla opiekunów bardzo ważne jest, by kolonia nie była jedynie frajdą dla latorośli, ale także zapewniała bezpieczny odpoczynek. Wybór letniej kolonii to twardy orzech do zgryzienia. W sieci możemy znaleźć wiele ciekawych ofert organizatorów takich wyjazdów, jednak jak im zaufać? A może warto zdecydować się na wyjazd, który organizowany jest przez osoby z Waszego otoczenia? Może szkoła organizuje wyjazd i lepiej posłać dziecko z wychowawcą, aniżeli z obcymi ludźmi? Tak naprawdę obydwie opcje są w porządku. By ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji, poniżej znajdują się wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, kiedy dziecko chce jechać na kolonię. Sprawdź je i wybierz najbardziej odpowiedni wyjazd dla swojej pociechy.

Przeprowadź rozmowę z dzieckiem o pierwszym samodzielnym wyjeździe

Kolonie dla dziecka to fantastyczna możliwość nauki współpracy w grupie oraz samodzielności. Wiedzą o tym rodzice, ale dzieci nie zawsze. Zanim podejmiecie decyzję, warto porozmawiać z dzieckiem, zwłaszcza jeśli to jego pierwszy taki wyjazd. Może zdarzyć się, że mimo wieku, dziecko nie jest jeszcze gotowe na kilkudniowy czy kilkutygodniowy wyjazd bez rodziców. Pierwsze samodzielne wakacje to bardzo poważna sprawa dla dziecka. Najważniejsza jest rozmowa. Możesz wtedy poznać punkt widzenia dziecka, po jego wypowiedzi czy zachowaniu poznasz, czy pociecha jest gotowa na taki wyjazd. Rozmowa daje szerokie pole do popisu — możesz zapoznać się z oczekiwaniami dziecka względem obozu, ponieważ taki wyjazd ma mu sprawić radość. Dobrze byłoby, gdyby obóz był tematyczny i nawiązywał do zainteresowań dziecka. W końcu wakacje spędzone na kolonii mają być dla pociechy frajdą, mają sprawiać radość i być sposobem na zebranie nieco doświadczenia, z dala od rodziców, w grupie nowych osób, z którymi można się świetnie bawić. A jeśli Twoje dziecko należy do tych nieśmiałych, ale chce jechać na kolonię, możesz postarać się o wybranie takiego obozu, w którym będą jedynie rówieśnicy i stosunkowo mała grupa. W takim gronie na pewno się odnajdzie i będzie czerpać ogromną radość z wyjazdu. A jak wiadomo, zadowolone dziecko to też szczęśliwy rodzic.

Wybieraj spośród sprawdzonych ofert — bezpieczeństwo to podstawa

Dla każdego rodzica czy opiekuna zupełną podstawą jest bezpieczeństwo. Po odbytej rozmowie i ustaleniu, że dziecko chce jechać na obóz, warto znaleźć ten odpowiedni. Nie jest to łatwe, ponieważ rynek pęka w szwach i ofert jest naprawdę sporo. Jednak przeglądając oferty kolonii, można zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. W ten sposób wybranie najodpowiedniejszego obozu będzie dużo prostsze. Chodzi o takie szczegóły, jak doświadczenie, renoma organizatora, miejsce zakwaterowania, plan wycieczki czy wsparcie doświadczonych instruktorów. Każda oferta powinna być rozpisana w szczegółach i zawierać takie aspekty, jak forma wyżywienia, czy możliwość wykupienia diety indywidualnej.

Zwróć uwagę na takie aspekty, jak grupa, kierunek, forma dojazdu i inne

Nie da się ukryć, że czasy, kiedy kolonia wiązała się z wypoczynkiem pod namiotami, w domkach w lesie, z dziećmi z różnego wieku minął bezpowrotnie. Choć na rynku nadal można znaleźć takie oferty, należą one do znacznej mniejszości. Obecnie kolonie nie są już zbiorowiskiem dzieci w każdym wieku. Organizatorzy stawiają na wakacje w określonym przedziale wiekowym, najczęściej z atrakcjami nawiązującymi do zainteresowań dzieci. Każdy rodzic może być pewien, że wysyłając swoje dziecko na obóz, będzie ono się świetnie bawiło w gronie rówieśników. Poza wyborem konkretnej kategorii wiekowej można też zdecydować odnośnie formy dojazdu, jak i wybrać konkretne miejsce, w którym zorganizowany zostanie obóz. Do najpopularniejszych należą takie kierunki, jak Mazury, Morze Bałtyckie czy góry. Ale kolonie dla dzieci nie są organizowane jedynie na terenie naszego kraju. Spora część organizatorów chętnie wybiera południowe kierunki, takie jak Włochy, Grecja, Bułgaria, Chorwacja, Hiszpania czy Czarnogóra. Jeśli Twoje dziecko ma duszę podróżnika, nie ma co go ograniczać!

Twoje dziecko ma konkretne zainteresowania? Dobierz do nich najlepszą kolonię!

W czym jeszcze prześcigają się organizatorzy? Starają się oni stworzyć naprawdę interesujący plan kolonii dla dzieci z konkretnymi zainteresowaniami. I to jest strzał w dziesiątkę. Zbyt rozbudowany, zbyt różnorodny obóz nie wszystkim dzieciom przypadnie do gustu. W wieku 7 czy 12 lat dzieci mają swoje własne, konkretne zamiłowania i zainteresowania. Jedni interesują się plastyką, inni kochają taniec lub muzykę. Chłopcy bardzo często marzą o tym, aby zostać znanym piłkarzem, dlatego też sporo swojego wolnego czasu chcą poświęcać treningom oraz edukacji na temat piłki nożnej. Niezależnie od tego, co lubi Twoje dziecko, czy są to sporty wodne, języki obce, survival, sztuka, gotowanie, pieczenie ciast, tworzenie muzyki czy tańczenie, z pewnością znajdziesz dla niego idealny obóz. Obecnie opcji jest naprawdę sporo, więc można korzystać do woli. Co ważne, nawet najbardziej swobodny obóz ma ściśle zaplanowany każdy dzień, aby dzieciom się nie nudziło. Wiele zajęć jest z danego zakresu tematycznego, ale mogą być wyjątki, np. wyjazd do muzeum, do ciekawego parku, do teatru, kina i wiele innych.

Zarezerwuj wyjazd wcześniej, a z pewnością zaoszczędzisz!

Chcesz wysłać swoje dziecko na obóz? Decyduj się tylko na sprawdzone kolonie dla dzieci! A jak zaoszczędzić? Wystarczy zarezerwować i opłacić miejsce kilka miesięcy wcześniej! Im szybciej, tym lepiej i taniej. Za kolonią wakacyjną możesz rozglądać się już w okresie zimowym. Wtedy masz gwarancję szerokiego wyboru miejsc, a także możliwość zaoszczędzenia nawet kilkuset złotych. Biura w przedsprzedaży oferują największe rabaty oraz zniżki. Klienci otrzymują także sporą gamę gwarancji, w tym możliwość przesunięcie terminu wyjazdu czy kilkukrotnej zmiany rezerwacji. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zdarza się, że dziecko choruje. Nie da się ukryć, że im bliżej takiego wyjazdu, tym zmniejsza się ilość dostępnych bonusów, a cena wzrasta. Także jeśli planujesz wysłanie dziecka na obóz, nie warto zwlekać z zarezerwowaniem miejsca. Na samym początku i tak nie ponosi się zbyt dużych kosztów — na konto biura wpłaca się jedynie zaliczkę, która pozwala na rezerwację miejsca. Resztę kosztów reguluje się tuż przed wyjazdem.

Kup kolonię w domowym zaciszu lub w salonie sprzedaży — jak Ci wygodnie!

Kolonia nie jest już jedynie pomysłem rodem ze szkoły. Takie czasy dawno odeszły do lamusa. Współcześnie, podobnie jak w przypadku innych wyjazdów, kolonie można wykupić w standardowych biurach podróży bądź w biurach, które zajmują się jedynie koloniami dla dzieci. Wybór należy do rodzica. Jeśli chcesz dokonać rezerwacji takiej koloni, możesz udać się do stacjonarnego biura podróży lub zrobić to telefonicznie albo przez internet. Nie musisz wychodzić z domu, aby zarezerwować dla dziecka miejsce na wymarzonej kolonii krajowej bądź zagranicznej. Klienci mogą w swoim tempie zapoznać się z ofertą, planem kolonii, a następnie, bez pośpiechu, dokonać wyboru. Następnie należy dokonać płatności — początkowo płaci się jedynie zaliczkę, która pozwala na rezerwację miejsca. Wiele biur podróży znacznie ułatwia rodzicom dobór ofert i ich przeglądanie przy pomocy specjalnych filtrów. Można wśród nich wybrać wiek dziecka lub jego zainteresowania, a także przedział cenowy, który Was interesuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości każde biuro służy doradztwem.

Nie ograniczaj dziecka — już najwyższy czas, aby wychyliło się spod skrzydła rodziców!

Kolonie dla najmłodszych, takie jak kolonie dla 6 latków czy kolonie dla 7 latka to spore wyzwanie. Jednak warto sobie uświadomić, że dziecko również w pewnym momencie musi wyjść ze swojej strefy komfortu i poznać, zobaczyć trochę świata. Dzieci, które zaczynają już pierwszą klasę szkoły podstawowej, są na tyle samodzielne, że śmiało mogą zostać wysłane na kolonię. Z pewnością nauczą się tam znacznie więcej, a do domu wrócą z niebywałym doświadczeniem.