• 2023-01-17

Gęsia Szyja - wycieczka dla dziecka

Szlak na Gęsią Szyję od przyciąga wielu miłośników majestatycznych widoków. Sprawdź, dlaczego warto udać się tam z dzieckiem i na co zwrócić uwagę podczas podróży. Poznaj szczegółowe informacje, a wycieczka będzie niezapomniana.

Szlak na Gęsią Szyję od przyciąga wielu miłośników majestatycznych widoków. Sprawdź, dlaczego warto udać się tam z dzieckiem i na co zwrócić uwagę podczas podróży. Poznaj szczegółowe informacje, a wycieczka będzie niezapomniana.

Gęsia szyja szlak

Gęsia Szyja to szczyt, który leży w Tatrach Wysokich. Aby wybrać się tam z dzieckiem, najlepiej postawić na przyjemny i niezbyt długi szlak. Ten, który wybraliśmy może być nieco wymagający dla najmłodszych, lecz nieco dzieci powinny sobie z nim poradzić. Ponadto z powodzeniem znajdziecie miejsce na chwilę wypoczynku.

Naszą trasę rozpoczniemy od Doliny Filipka, gdzie znajduje się parking. Przechodzi przez Wiktorówkę i Rusinową Polanę. Po dotarciu na Gęsią Szyję powrót następuje taką samą drogą.

Warto podkreślić, że szlak nie tylko obfituje w piękne widoki, ale również jest bardzo zadbany. Ponadto nie jest tak często uczęszczany, jak np. ten z Palenicy do Morskiego Oka. Jeżeli uwielbiasz rodzinne wycieczki, zdecydowanie warto wybrać się na Gęsią Szyję. Zanim jednak ruszysz na szczyt, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Gęsia Szyja Szlaki

Przede wszystkim najlepiej wyruszyć o świcie. Jeżeli jedziesz się autem, podążaj w kierunku Poronina i przejedź przez miejscowość Murzasichle. Następnie dotrzesz do Tatrzańskiego Parku Narodowego, a później na Łysą Polanę. Po drodze zauważysz parking Zazadnia i to tutaj wielu podróżnych zostawia samochód. Jeżeli jednak Twoim celem jest Gęsia Szyja z dzieckiem, pojedź odrobinę dalej. Szlak z tego miejsca prowadzi drogą asfaltową bez pobocza, co nie jest zbyt bezpiecznym rozwiązaniem.

Dojedź do Doliny Filpka, która znajduje się na wysokości 907 m n.p.m. Parking jest płatny, a wolnego miejsca nie powinno zabraknąć. Tuż po wyjściu z samochodu udaj się na leśną drogę. Zobaczysz drogowskazy, które informują o przewidywanym czasie dotarcia na szczyt (2.10 h). Po prawej stronie zobaczysz Kasę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Kupisz tam bilety.

Następnie wyruszcie utwardzoną drogą. Po około półtoragodzinnej wędrówce skręćcie w lewo i przejdziecie przez mostek nad potokiem. Ta sceneria zachwyca wielu miłośników górskich przygód i przyciąga ich z różnych stron kraju.

Pierwsze łagodne podejście czeka na Was po 2,20 km. Później zauważysz kolejny mostek, a za nim droga staje się coraz trudniejsza, ale bez obaw. Dziś na Gęsia Szyja wycieczki chętnie udają się całe rodziny. Odpowiednie przygotowanie do trasy pozwoli Wam bez stresu dostać się na szczyt i bezpiecznie wrócić na parking.
Po drodze będziecie mogli odpocząć przy stolikach z ławeczkami. Nie zapomnijcie zabrać jedzenia i picia, gdyż trasa bywa wymagająca, a szczególnie dla najmłodszych.
Po chwili zauważycie drewniane schody. Tu nasuwają się często zadawane pytania – ile schodów na Gęsią Szyję? Na tym etapie jest ok. 80. Natomiast po drodze na sam szczyt będzie ich dużo więcej i trudno je wszystkie policzyć.

Wiktorówka i Sanktuarium Maryjne

Gdy pokonacie już pierwsze schody na naszej trasie, dotrzecie do Wiktorówki, która leży na wysokości 1150 m n.p.m. Znajduje tu się uroczy obiekt architektury sakralnej – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Coroczną tradycją są tutejsze odpusty. Ponadto często bywał tu Kardynał Karol Wojtyła. Dla wielu turystów właśnie to miejsce stanowi cel wycieczki.

Obok przebiega niebieski szlak, który prowadzi na Rusinową Polanę. Ponadto znajdują się tu stoliki i ławki, a wokół sanktuarium zobaczysz tablice, które upamiętniają poległych. Jeżeli udajesz się na Gęsią Szyję na pewno warto zatrzymać się w tym niezwykle ciekawym miejscu.
Pozostało już tylko 10 minut drogi do Rusinowej Polany, choć czeka na Was strome podejście schodami. Następnie podążajcie leśną i utwardzoną drogą i przejdźcie przez drewniany mostek. Tu kolejny raz możecie podziwiać piękny potok. Po kilku chwilach dotrzecie do pięknej Rusinowej Polany.

Rusinowa Polana

Gdy wyjdziecie z lasu, zobaczycie polanę oraz charakterystyczne drewniane domki i szałasy. Natomiast w tutejszej bacówce możecie kupić znakomite oscypki. W dodatku turyści mogą spotkać owce, co z pewnością zachwyci najmłodszych.
Polana znajduje się na wysokości 1209 m n.p.m. Ponadto zobaczysz tu piękną panoramę na Tatry. Jeżeli traficie na dobrą widoczność, będziecie mogli rzucić okiem na Tatry Bielskie, Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Niżnie Rysy czy grań Młynarza.

Te widoki sprawiają, że Rusinowa Polana stanowi idealne miejsce relaksu na łonie natury. Towarzystwo majestatycznych szczytów pozwoli Wam zapomnieć o wszystkich kłopotach i cieszyć się aktywnym wypoczynkiem. Potwierdza to wielu turystów, dla których polskie góry to nie tylko Gęsia Szyja, Zakopane, Rysy czy Kasprowy Wierch, ale również piękne szlaki na przeróżne szczyty.

Na Rusinowej Polanie po prostu trzeba się zatrzymać. To idealny moment na piknik, gdyż tutaj również nie brakuje stołów i ławeczek.

Gdy ruszycie w drogę po raz kolejny pojawią się schody. Będzie ich najwięcej, bo aż kilkaset. Chociaż na polanie możecie spotkać wiele ludzi, nie wszyscy decydują się na dalszy spacer. Jeżeli dziecko nie będzie zbyt zmęczone i uznacie, że poradzi sobie z wejściem na szczyt, zdecydowanie warto tam się udać. Nie jest to bardzo wymagający odcinek, chociaż nie brakuje turystów, którzy rezygnują. Wiele zależy od chęci, doświadczenia, zdrowia i kondycji. Chociaż droga po schodach może być wyczerpująca, przepiękne widoki wynagrodzą Wam trud wspinaczki. Po ok kilometrze wchodzenia po schodach, droga stanie się wreszcie łagodniejsza. Po niełatwym, lecz miłym dla oka odcinku dotrzecie do Gęsiej Szyi.

Szczyt Gęsia Szyja

Położona na wysokości 1489 m n.p.m góra Gęsia Szyja to idealne miejsce, aby zachwycać się panoramą na Tatry Bielskie, Tatry Wysokie czy Tatry Zachodnie. Szczyt obejmuje skałki dolomitowe, a tutejsze widoki zapewniają niezapomniane wrażenia. Pamiętaj, że zbocze jest dosyć strome, więc zachowaj ostrożność, zwłaszcza gdy na szczycie będzie wiele innych osób.

Trudno znaleźć tu miejsce, aby spokojnie usiąść, więc większość turystów po wykonaniu pięknych fotografii rusza na dół. Na kolejny odpoczynek możecie pozwolić sobie pod szczytem. Chociaż zejście jest już mniej wyczerpujące, wymaga wiele ostrożności. Na schodach bywa ślisko, a trasa jest dosyć stroma. Pod żadnym pozorem nie powinno się zbiegać ze schodów.

Gęsia Szyja – o czym należy pamiętać?

Zanim udacie się na szczyt, musicie zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Kluczowym aspektem jest odpowiedni ubiór, a szczególnie solidne obuwie. Pamiętaj, że pogoda w górach często się zmienia, więc bądźcie gotowi na każdą ewentualność. Oczywiście warto wcześniej sprawdzić prognozy i wybrać najkorzystniejszy dzień na wycieczkę.

Przypominamy, aby zabrać ze sobą jedzenie i picie. Ponadto przed wędrówką należy zjeść pożywne śniadanie, które zapewni energię na kolejne godziny. Następny posiłek możecie spożyć na trasie, najlepiej w wyznaczonych do tego miejscach. Z naszymi wskazówkami na poradzicie sobie z dotarciem na Gęsią Szyję, a widoki ze szczytu będą zachwycające.