• 2022-07-24

Pustynia Błędowska - nieoczywista atrakcja dla dzieci

Szukasz ciekawych atrakcji dla najmłodszych? Koniecznie odwiedź Pustynię Błędowską. Sprawdź, czym wyróżnia się to miejsce i zabierz pociechę na niezapomnianą wycieczkę!

Szukasz ciekawych atrakcji dla najmłodszych? Koniecznie odwiedź Pustynię Błędowską. Sprawdź, czym wyróżnia się to miejsce i zabierz pociechę na niezapomnianą wycieczkę!

Czym jest Pustynia Błędowska?

To największy obszar lotnych piasków w naszum kraju. Pustynia położona jest na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej. Swoim zasięgiem obejmuje teren od dzielnicy Błędów w Dąbrowie Górniczej na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie. Na północy znajduje się wieś Chechło, natomiast na południu rozciąga się duży obszar leśny. Ta największa pustynia w Polsce ma około 33 km².

Na tym obszarze występuje do 100 gatunków roślin wyższych, które świetnie przystosowane są do gleb piaskowych i warunków wydmowych. Wśród nich można wymienić szczotlichę siwą, sporek wiosenny, chroszcz nagołodygowy, piaskownicę zwyczajną czy turzycę piaskową. Natomiast rzadkie gatunki to pomocnik baldaszkowy, dziewięćsił bezłodygowy czy warzucha polska.

Na pustyni można spotkać około 150 gatunków zwierząt. Mowa tu głównie o ptakach i owadach. Ponadto zamieszkuje tu kilka gatunków gadów, w tym żmija zygzakowata. Natomiast gromadę płazów reprezentuje tylko jeden gatunek – grzebiuszka ziemna

Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza, a wzdłuż niej ciągnie się pas zarośli. Atrakcją tutejszych piasków są fulguryty – minerały, które powstały na skutek stopienia piasku przez pioruny. Krajobraz urozmaicają formy wydmowe w okolicy rzeki. Warto dodać, że odwiedzając Pustynię Błędowską, można niekiedy dostrzec fascynujący efekt fatamorgana.

Pustynia Błędowska atrakcje

Największa pustynia w Polsce oraz jej okolice skrywają wiele atrakcji. Sprawdź, gdzie warto się udać i odkryj piękno tego niezwykłego regionu. Na naszej liście znajdziesz wiele wspaniałych pomysłów na spędzenie wolnego czasu wraz z rodziną.

Pustynia Błędowska szlaki i punkty widokowe

To obszar niezwykle atrakcyjny pod względem przyrodniczym. Aby turyści mogli cieszyć się aktywnym wypoczynkiem, wytyczono szlaki. Niesłabnącą popularnością cieszy się Szlak Pustynny PTTK, który rozpoczyna się na zachód od Pustyni Błędowskiej i ciągnie się do Ryczowa.

Na szczególną uwagę zasługuje punkt widokowy Dąbrówka oraz Czubatka, z których można podziwiać przepiękne i unikatowe wręcz pejzaże. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które uwielbiają przyrodę i zawsze szukają miejsc, w których można odpocząć i zapomnieć o wszystkich troskach.

Warto również odwiedzić miejsce Pustynia Błędowska Róża Wiatrów. Punkt ten powstał w 2018 roku i można do niego dojechać z drogi, która łączy Klucze i Hutki. Znajdziesz tu platformę widokową, altany, podesty, molo i tablice informacyjne. Ponadto rozpoczynają się tu ścieżki edukacyjne. Miejsce dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych i każdy będzie mógł tu spełnić miłe chwile.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Miejsce to znajduje się ok. 15 km od Chechła. Zamek pochodzi z XIV wieku i pamięta czasy potopu szwedzkiego. Ponadto był miejscem ekranizacji wielu polskich filmów czy seriali. Z tutejszych ruin zamku można podziwiać drewniane krużganki. To największy tego typu obiekt na Śląsku, a jednocześnie obowiązkowy punkt Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu stanowi nie lada atrakcję dla wszystkich miłośników spotkań z historią. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z muzeum, salą tortur czy zbrojownią. A to tylko niektóre propozycje, gdyż ciekawych eksponatów tu nie brakuje.

Park rozrywki i park miniatur w Podzamczu

W miejscowości Podzamcze znajduje się również park rozrywki, który z pewnością sprosta oczekiwaniom najmłodszym. Dzieci będą świetnie bawić się na dmuchanych zamkach czy w parku linowym. Ponadto znaleźć tu można małpi gaj, karuzelę wiedeńską, lnarium, a także huśtawki i zjeżdżalnie.

Prawdziwą gratką jest pobliski park miniatur. Zobaczysz tu rekonstrukcje zamków wykonane w skali 1:25. To aż 17 niesamowicie odwzorowanych obiektów. Zarówno dzieci, jak i dorośli zachwycą się kunsztem tych wspaniałych dzieł. Obok tego miejsca nie sposób przejść obojętnie.

Olkusz atrakcje

Popularna Błędowska znajduje się nieopodal Olkusza. To doskonała wiadomość dla rodziców, którzy chcą zaproponować dzieciom wspaniałe atrakcje. Jedną z nich może być Muzeum Afrykanistyczne, w którym można zobaczyć przeróżne eksponaty rodem z Czarnego Lądu. Na szczególne uznanie zasługuje tutejsza chata Tuaregów. Ponadto tuż obok mieści się Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego.

Dla młodych miłośników przyrody doskonałą propozycją będzie wizyta w Rezerwacie Pazurek. Znajdują tu się piękne buczyny, które stanowią fragment pradawnych lasów. Ponadto znaleźć można czosnek niedźwiedzi oraz przylaszczkę, a ta wiosną tworzy fioletowy dywan i zachwyca niezwykłym urokiem.

Kolejna bardzo ciekawa atrakcja dla całej rodziny do Podziemny Olkusz. W podziemiach dawnego ratusza oraz piwnicach starostwa możecie podziwiać niesamowitą historię miasta oraz eksponaty poświęcone górnictwu. Przestrzeń ta wyróżnia się wspaniałą architekturą i niesamowitym klimatem.

Dąbrowa górnicza atrakcje

Kolejne atrakcje, które warto zobaczyć przy okazji zwiedzania Pustyni Błędowskiej, znajdują się w Dąbrowie Górniczej. To miasto przyjazne rodzinom z dziećmi, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Świetną propozycję dla turystów stanowi Park Militarno-Historyczny Reduta. Można tu podziwiać dużą kolekcję dział, czołgów, wyrzutni rakietowych, wozów bojowych, a także samolot myśliwski. Ponadto warto rzucić okiem, jak wyglądały okopy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajrzeć do wnętrz pojazdów, co będzie olbrzymią atrakcją dla najmłodszych zwiedzających.

Tuż obok Parku Militarno-Historycznego Reduta znajduje się Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka, gdzie szkolili się przyszli górnicy. Turyści mogą podążać bardzo ciekawą trasą multimedialną, aby dowiedzieć się, jak wygląda praca w kopalni oraz jakie maszyny są w tym celu wykorzystywane.

Podczas pobytu w Dąbrowie Górniczej warto również odpocząć nad wodą. W mieście znajduje się kilka akwenów o wspólnej nazwie – Pogoria, a każdemu z nich przypisana jest cyfra rzymska. Zarówno miłośnicy pięknej przyrody, jak i sporów wodnych znajdą tu coś dla siebie.

Pustynia Błędowska – dojazd

Najlepszym rozwiązaniem będzie dojazd własnym samochodem. Chociaż poruszanie się autem po tym obszarze jest zakazane, można dojechać na bezpłatny parking i udać się na pieszą wycieczkę. Z Krakowa można tu dotrzeć w ciągu godziny, a z Katowic nawet w 40 minut. W każdym z tych przypadków najlepiej jechać drogą krajową nr 95, która prowadzi do Olkusza. Następnie należy kierować się do miejscowości Klucze. Znaleźć tu można wspominany punkt widokowy Czubatka, a także galeryjkę widokową.

Ponadto możesz skorzystać z wjazdu do punktu Róża Wiatrów, który znajduje się przy drodze z Bolesławca do wsi Klucze. Parking znajduje się zaledwie 200 metrów od wejścia na pustynię.

Dlaczego warto odwiedzić Pustynię Błędowską?

Niekwestionowanym atutem Pustyni Błędowskiej są walory widokowe i świetnie rozmieszczone punkty, z których można podziwiać teren. Ponadto występują tu ciekawe gatunki roślin, owadów i ptaków, dzięki czemu miejsce to stanowi raj dla entuzjastów przyrody. Chociaż istnieją inne pustynie w Polsce, to właśnie ten obszar jest największy, a zarazem bardzo atrakcyjny dla turystów.

Warto również odwiedzić okoliczne miasta, miasteczka i wioski, które charakteryzują się wartościową architekturą. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu. Dobrze też zajrzeć do Olkusza i Dąbrowy Górniczej. Mnogość muzeów i tutejsza przyroda zaskakują na każdym kroku.

Pamiętaj, aby właściwie zaplanować wyjazd na Pustynię Błędowską. Jeżeli to jedyne miejsce, jakie chcesz zobaczyć, jednodniowa podróż będzie strzałem w dziesiątkę. Jednak odwiedzenie wszystkich najważniejszych atrakcji w okolicy wymaga nieco więcej czasu.
Wielu turystów spędza tu weekendy i zdecydowanie warto nad tym rozwiązaniem się zastanowić. To doskonała propozycja szczególnie dla rodziców z dziećmi. Młodzi przyrodnicy i miłośnicy historii będą zachwyceni!