• 2023-02-20

Zielona szkoła — wszystko, co chciałbyś o niej wiedzieć!

Zielona szkoła jest bardzo ciekawą formą zajęć poza standardowymi lekcjami. Bardzo często przybierają formę wyjazdu grupowego. Cechą charakterystyczną zielonej szkoły jest to, że uczestnicy mają możliwość wyboru miejsca, w jakie chcą jechać, jednak z pewnym ograniczeniem.

Zielona szkoła jest bardzo ciekawą formą zajęć poza standardowymi lekcjami. Bardzo często przybierają formę wyjazdu grupowego. Cechą charakterystyczną zielonej szkoły jest to, że uczestnicy mają możliwość wyboru miejsca, w jakie chcą jechać, jednak z pewnym ograniczeniem. Musi być to miejsce o bardzo bogatych walorach przyrodniczych. Idealne są ośrodki położone blisko parku, morze, lasy czy jeziora. Świetnym obszarem na organizację zielonej szkoły są małe wioski. Jest tam bardzo dobry dostęp do agroturystyki. Nic więc dziwnego, że bardzo często zielone szkoły odbywają się na Mazurach lub Kaszubach. Nierzadko można spotkać zielone szkoły również w terenach górskich.

Czym jest zielona szkoła i ile trwa?

Zielona szkoła — co to? Jest to wyjazd, który trwa zwykle kilka dnia. Bywa, że jest to wyjazd na 3-5 dni, ale zdarzają się też znacznie dłuższe, czyli trwające ok. 14 dni. Niezależnie od faktycznego czasu trwania, każda zielona szkoła to mnóstwo aktywności dla dzieci oraz wiele możliwości rozwoju. Wszystko zależy od tego, co oferuje dany region. Zielona szkoła ma na celu zintegrowanie całej grupy, która przyjeżdża w konkretne miejsce. Zazwyczaj odbywa się w trakcie roku szkolnego.

Zielona szkoła to świetne połączenie lekcji z czasem spędzanym na zewnątrz. Uczniowie mają okazję przebywać nad jeziorem, nad rzeką, w lesie, a jednocześnie mogą zdobywać cenną wiedzę. Na pewno jest to znacznie ciekawsza forma nauki, aniżeli siedzenie przez kilka godzin lekcyjnych w ławce.

Jak wygląda standardowy dzień w zielonej szkole?

Nie każdy rodzic jest przekonany do tego, by puścić swoje dziecko na zieloną szkołę. Różne wątpliwości chodzą po głowie opiekunów. Jednak doświadczenie pokazuje, że jest to naprawdę wciągająca i intrygująca forma nauki i spędzania czasu. Dokładny rozkład dnia na zielonej szkole będzie w dużej mierze zależał od tego, w jakie miejsce wybierze organizator. Zdecydowanie inaczej wyglądać będzie zielona szkoła w górach, a inaczej nad morzem czy jeziorem. Zwykle dzień zaczyna się w godzinach 7-8. Dzieci jedzą śniadanie, a po posiłku wszyscy biorą udział w zajęciach. Przypominają one te, które odbywają się normalnie w szkole, jednak nie da się ukryć tego, że mijają szybciej, są bardziej elastyczne, przystępne. Po południu jest czas na obiad. Z kolei po tym posiłku dzieci chętnie biorą udział w rozmaitych aktywnościach, których celem jest rozruszanie dzieci, zaszczepienie w nich sportowego ducha.

Jeśli zielona szkoła ma miejsce nieopodal ciekawego miasta, cała grupa może wybrać się na zwiedzanie rynku, do muzeum czy do kina. Można też zabrać dzieci na dłuższy spacer w towarzystwie przyrody. Jezioro pozwala na odbycie rejsu po nim, a rzeki to możliwość spływu kajakowego czy pontonowego.

Dlaczego warto wziąć udział w zielonej szkole?

Rodzice są różni. Wielu zatroskanych opiekunów z pewnością zastanawia się, jakie korzyści płyną z uczestnictwa w zielonej szkole i dlaczego w ogóle warto wziąć w niej udział. Otóż zielona szkoła to fantastyczny sposób na wyjazd z dziećmi w ciągu roku szkolnego. To możliwość nauki poprzez zabawę, integracji uczniów czy nauki samodzielności. Wysyłając dziecko na zieloną szkołę, można być pewnym, że na miejscu nie zabraknie aktywnego wypoczynku, różnych dyscyplin sportowych, a jak wiadomo — obecnie ruch jest bardzo ważny zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci! Warto od małego zaszczepiać w dzieciach to, że powinno jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, spacerować, biegać, ruszać się. Ma to swoje korzyści dla zdrowia fizycznego człowieka, jak i dla zdrowia psychicznego. Ponadto zielona szkoła pozwala na rozbudzenie ciekawości i zainteresowań, które później mogą być przez dziecko pielęgnowane.

Zielona szkoła to fantastyczna alternatywa dla standardowych wycieczek szkolnych. Może zaciekawić większą grupę uczniów. Zadaniem zielonej szkoły jest urozmaicenie czasu, który w normalnym trybie dzieci spędziłyby w szkolnych ławkach. Ponadto obcowanie z naturą, z pięknym krajobrazem może budzić w najmłodszych wiele pytań i zachęcać do dyskusji.

Co daje dziecku uczestnictwo w zielonej szkole?

Zielona szkoła powinna wykazywać się przede wszystkim wartościami edukacyjnymi dla dziecka. W zależności od kierunku wyjazdu poznawane są nowe tereny przez dzieci, bardzo często uczniowie szkoły podstawowej stykają się z całkiem inną kulturą, sposobem życia czy gwarą. Dzięki poznaniu tej wspaniałej różnorodności dzieci stają się bardziej wrażliwe na różnice międzyludzkie, przestają wytykać palcami, zaczynają rozumieć i doceniać wiele rzeczy i spraw. Zielona szkoła to również możliwość spędzenia czasu w sposób aktywny. Nie tylko jest to czas zasiania właściwego ziarna, jeśli chodzi o sport, ale też moment, w którym dzieci mogą określić, jaką dyscyplinę najbardziej lubią i co chcą trenować po powrocie do domu. W pociechach mogą zostać odnalezione nietuzinkowe pokłady energii oraz pomysłów na spędzanie czasu wolnego.

Gdzie zwykle organizowane są zielone szkoły i czy organizacja jest problemem?

Zielona szkoła może być zorganizowana praktycznie w każdym miejscu. Nie ma co do tego żadnych konkretnych wytycznych czy zasad. Nie da się tez ukryć, że akurat teren naszego kraju daje wiele możliwości. Mamy do dyspozycji kilka pasm górskich, w tym najwyższe Tatry, oraz nieco niższe, ale nie mniej malownicze tereny Bieszczad, Sudetów i Karkonoszy. Cudownym miejscem na organizację zielonej szkoły są Mazury oraz Kaszuby. Na Mazurach nie brakuje jezior, szkół żeglugi oraz możliwości nauki pływania. Z kolei na Kaszubach wrażenie na dzieciach zrobi z pewnością całkiem inny język, obcy, oraz zupełnie inna kultura. Dzieci zobaczą kontrast między ludźmi zamieszkującymi ten sam kraj, ale inny region. Polska ma też spory dostęp do morza, dzięki czemu zielone szkoły niezwykle często organizowane są właśnie w nadmorskich kurortach. Zielone szkoły nad morzem to strzał w dziesiątkę, zwłaszcza dla dzieci z południa i środka kraju.

W jakim wieku warto wysłać dziecko na zieloną szkołę?

Zastanawiasz się, w jakim wieku wysłać dziecko na zieloną szkołę? Doświadczenie pokazuje, że zielona szkoła jest najpopularniejsza dla dzieci w wieku szkoły podstawowej. Już 7-, 9-letnie dziecko jest odpowiednio samodzielne, aby wybrać się na taki wyjazd. Umie samodzielnie zjeść, ubrać się, umyć, potrafi przygotować własnoręcznie nieskomplikowany posiłek oraz spakować plecak na wyjście. Z drugiej strony właśnie w tym wieku dzieci mają niezaspokojoną potrzebę ruchu, a zielona szkoła może im ją zagwarantować. Nie trzeba bowiem spędzać czasu w ławkach — można się ruszać, biegać, spacerować, a jednocześnie poznawać materiał lekcyjny. Jednak klasy 1-3 to nie jedyny przedział wiekowy, dla którego może zostać zorganizowana zielona szkoła. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i starsze klasy otrzymały możliwość takiego wyjazdu. Coraz częściej taka oferta dedykowana jest przedszkolom oraz uczniom w szkołach średnich. Wszystkie grupy dzieci wymienione wyżej są w stanie poradzić sobie z kilkudniową rozłąką z rodzicami, jak i z samodzielnym wykonywaniem niektórych obowiązków.