• 2022-07-05

Pierwsze kolonie - w jakim wieku?

Zastanawiasz się, kiedy warto wysłać dziecko na pierwsze kolonie? W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Dowiedz się więcej i podaruj pociechom wymarzony odpoczynek.

Zastanawiasz się, kiedy warto wysłać dziecko na pierwsze kolonie? W tym poradniku znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. Dowiedz się więcej i podaruj pociechom wymarzony odpoczynek.

Dziecko na kolonii a polskie prawo

Według norm polskiego prawa każdy uczestnik wyjazdu musi być minimum w wieku szkolnym. W praktyce oznacza to, że camp, kolonia czy obóz wychowawczy dla dzieci przeznaczone są dla pociech od szóstego roku życia. Podstawę prawną stanowi tu Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016.

Warto zaznaczyć, że normy prawne określają również wymagania, dotyczące wychowawców i kierowników kolonii. Takie osoby muszą mieć ukończone 18 lat, a także odbyć specjalistyczne kursy. W dodatku obowiązkowe jest minimum średnie wykształcenie. Ponadto opiekunowie nie mogą być karani za umyślne przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, wolności seksualnej i obyczajowości, rodzinie i opiece (z wyjątkiem art. 209 KK) czy przestępstwa związane z narkomanią.

Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko na kolonii będzie bezpieczne. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców proponuje wyjazdy pociechom już po ukończeniu 6 lat.

Kolonie dla dzieci – najważniejsze zalecenia

Zwróć uwagę, że sprawdzone firmy organizują kolonie przeznaczone dla dzieci w określonym przedziale wiekowym. Dzięki temu można dobrać program zajęć do zainteresowań maluchów. Ponadto uczestnicy będą się łatwiej integrować i rozmawiać na wiele tematów. Możesz wybrać np. kolonie dla 7 latków i uzyskać pewność, że dziecko poczuje się doskonale w gronie rówieśników.

Pamiętaj, że pociechy nie wiedzą jeszcze, jak jest na koloniach, więc towarzyszy im wiele obaw. Na początku dobrze jest wybrać krótszą formę wyjazdu, gdyż po kilku dniach tęsknota za domem może być bardzo silna. W dodatku dziecko będzie spokojniejsze, jeżeli miejsce kolonii znajdzie się jak najbliżej domu.

Pamiętaj również, że program powinien być dopasowany do zainteresowań dziecka. Kolonie dla 10 latka mogą obejmować zajęcia niedostosowane dla młodszych. Natomiast podczas wyjazdów dla dzieci w wieku 6-7 lat organizatorzy zapewnią aktywności, z którymi każdy z uczestników łatwo sobie poradzi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Obawy związane z wyjazdem dotykają również rodziców. Trudno się dziwić, gdyż pierwsze kolonie dziecka niekiedy wiążą się ze stresem. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim skorzystaj z oferty firmy, która cieszy się wysoką renomą i pozytywnymi opiniami. Dzięki temu będziesz cieszyć się spokojem przez cały pobyt.

Pamiętaj, że nad pociechami czuwają doświadczeni opiekunowie, którzy otwarte są na ich potrzeby i zawsze zapewnią im wsparcie. Ponadto są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy i zawsze mają oko na każdego z uczestników. Jeśli wybierasz kolonie dla 7 latków, na pewno zwrócisz uwagę, że program wyjazdu nie obejmuje trudnych spacerów po nieznanych terenach. Wręcz przeciwnie – wszystkie aktywności dostosowane są do wieku najmłodszych uczestników.

Jeżeli Twoje dziecko zmaga się z problemami zdrowotnymi, należy poinformować o tym opiekunów. Wówczas na pewno uda się zorganizować zabawy, które będą w 100% bezpieczne. Ponadto na Twoje życzenie wychowawcy przypomną dziecku o konieczności zażycia leków. Pamiętaj również, że zawsze możesz zadzwonić lub napisać list do dziecka na koloniach.

Jak wybrać rodzaj kolonii?

Dziś możesz wybierać spośród wielu form wypoczynku dla najmłodszych. Kolonie są dopasowane nie tylko do wieku dzieci, ale również ich zainteresowań. Oferta dobrych firm jest bardzo zróżnicowana. Nic więc dziwnego, że popularność takich wyjazdów stale rośnie.

Rodzice mogą zaproponować dziecku wyjazd dla młodych aktorów, tropicieli, miłośników muzyki czy sztuki kulinarnej. Nie zabraknie również rozwiązań dla entuzjastów survivalu czy przyszłych piłkarzy. A to tylko niektóre spośród wielu ciekawych propozycji, jakie znajdziesz w bogatej ofercie. Bez problemu wybierzesz np. kolonie dla 8 latków o przeróżnych zainteresowaniach.

Być może Twoje pociechy dopiero szukają ulubionego hobby? Wówczas możesz po prostu wysłać dzieci nad morze. Takie kolonie obejmują wiele ciekawych aktywności. Ponadto każda podróż to wspaniała lekcja geografii. To oczywiście tylko jedna z ciekawych propozycji, gdyż nasz kraj kryje wiele wspaniałych zakątków. Bałtyk, Mazury czy Tatry to najpopularniejsze kierunki, choć warto zapoznać się z pełną ofertą, aby zapisać dziecko na niezapomnianą kolonię.

Pierwsze kolonie – czy dziecko jest gotowe?

Wyjazd na kolonie może być dla dziecka nie lada wyzwaniem. Z drugiej strony to wspaniała przygoda, szansa na poznanie rówieśników oraz sposób na naukę samodzielności. Istnieje kilka czynników, które mówią o tym, że dziecko łatwiej zniesie rozłąkę z rodzicami.

Najczęściej dzieci gotowe na kolonie są kontaktowe i chętnie wychodzą z inicjatywą gier czy zabaw. Ponadto dobrze radzą sobie z samodzielnym jedzeniem i uczestniczą w nowych wyzwaniach. Zazwyczaj dużo łatwiej jest pociechom, które spały już poza domem i po prostu lubią wycieczki. Wówczas nawet kolonie dla 8 latka czy 7 latka staną się czystą przyjemnością.

Czy mało kontaktowe dzieci powinny również uczestniczyć w wyjazdach? Zdecydowanie tak! Wykwalifikowana kadra wychowawców doskonale wie, w jaki sposób podejść do takich pociech. Ponadto wielu psychologów zaleca rodzicom, aby sięgać po jak najwięcej możliwości integracji dzieci z rówieśnikami. Taki wyjazd może znacznie ułatwić nawiązywanie kontaktów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wiesz już, czym są kolonie od ilu lat można zapisać dziecko i jak wybrać najlepszą formę wycieczki. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Pamiętaj, aby szczerze porozmawiać z dzieckiem o preferowanym kierunku podróży oraz wszystkich oczekiwaniach. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci wybrać propozycję, która na pewno wpisze się w gust malucha. Ponadto kolonie dla dzieci odbywają się nie tylko latem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać dziecko np. na obóz narciarski. Wybierz sprawdzoną firmę, a Twoje dziecko będzie zachwycone!