• 2022-09-02

Muzeum Powstania Warszawskiego - kiedy zabrać dziecko na wycieczkę?

Muzeum Powstania Warszawskiego to idealne miejsce na mapie Warszawy, naszej stolicy, do którego warto wstąpić podczas wycieczki. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto w takie miejsce zabrać również dzieci. Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Powstanie Warszawskie to jedno z ważniejszych wydarzeń, jakie miało miejsce w ubiegłym wieku. Uchodzi za jedno z najbardziej odważnych, jakiego podjęli się nasi rodacy, walcząc o wolność naszego wspaniałego kraju. Było to niezwykle heroiczne wystąpienie zbrojne, którego celem byli nasi okupanci. Na czele stała Armia Krajowa, a główną akcją była akcja “Burza”. Powstanie to trwało od 1 sierpnia do 3 października. Do dzisiaj, i pewnie przez wiele długich lat, będziemy je wspominać charakterystyczną godziną W, o której wspominamy dokładnie 1 sierpnia każdego roku o godzinie 17.
Muzeum Powstania Warszawskiego to idealne miejsce na mapie Warszawy, naszej stolicy, do którego warto wstąpić podczas wycieczki. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto w takie miejsce zabrać również dzieci. Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Muzeum Powstania Warszawskiego - dla kogo jest dedykowane?

Muzeum Powstania Warszawskiego zlokalizowane w stolicy to przepiękne miejsce, które w każdym swoim tchnieniu ma historię. Dedykowany jest osobom, które ukończyły 2. rok życia. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, to można śmiało powiedzieć, że takiej nie ma. Wiele osób, które już miały okazję odwiedzić to wspaniałe muzeum jest zdania, iż nawet dwuletnie dziecko będzie w stanie wynieść coś pozytywnego z wizyty w tym miejscu. I nie chodzi tutaj stricte o wiedzę historyczną, a o doświadczenie. Znajdują się tam bowiem atrakcje, które przypadną do gustu takim małym dzieciom. A jak wiadomo, wielu rodziców nie ma z kim zostawić dziecka. Maluch nie powinien być ograniczeniem w zdobywaniu przez rodziców wiedzy, poszerzaniu zainteresowań. A takie instytucje, jak muzea i inne, nie powinny stać na przeszkodzie. 

Czy warto zabrać tam dziecko?

Czy Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci to dobre miejsce? Owszem! A w Muzeum Powstania Warszawskiego od jakiego wieku wpuszczają dzieci? Już od 2. roku życia! Owszem, dla wielu z nas muzeum takiego miejsca, takiego wydarzenia, jakim było Powstanie Warszawskie, nie kojarzy się zbyt dobrze. Dla nas, dorosłych Polaków, którzy mieli, lub nadal mają w swoich rodzinach naocznych świadków tych wydarzeń, jest to miejsce przepełnione historią, cierpieniem, smutkiem, ale też ogromnym bohaterstwem, heroizmem. Mnóstwo osób może sądzić, iż jest to miejsce nieprzeznaczone dla dzieci.
Wbrew pozorom, władze tego wyjątkowego Muzeum doskonale przygotowali wnętrze do przyjmowania nawet tych najmłodszych dzieci. Choć wiele miejsc wydaje się być bardzo przytłaczających i ciemnych, nie oznacza to, że trzeba od razu dziecko separować. Te części muzeum, które są nieprzeznaczone dla dzieci i mogłyby mieć na nie zły wpływ, są wyraźnie odgrodzone. Niektóre z eksponatów i części wystaw są umieszczone na tyle wysoko, aby dzieci miały problem z ich dostrzeżeniem. Jednak z drugiej strony Muzeum dostarcza tylu wspaniałych rozrywek, że warto zabrać tam ze sobą nawet dwulatka.

Sala Małego Powstańca - idealne miejsce dla odwiedzających dzieci

Opowiadanie dzieciom o przeszłości jest trudne. Nikt jednak nie mówi, aby robić to wszystko, zdradzać całość za jednym zamachem. Najlepszym sposobem na to jest odpowiednie dozowanie informacji. Podobnie jest w przypadku Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli szykuje Wam się wycieczka do Warszawy, warto zaznaczyć ten punkt na mapie, nawet jeśli za pasażera macie dziecko.
W Muzeum znajduje się specjalnie przygotowana dla dzieci sala, która nazywa się Salą Małego Powstańca. Jest to miejsce idealne dla dzieci. To tam właśnie najmłodsze dzieci mogą śmiało stawiać swoje pierwsze kroczki w poznawaniu historii, naszego dziedzictwa, jako narodu. I nie ma w tym nic złego ani strasznego. Sala Małego Powstańca jest też miejscem, w którym rodzice mogą po prostu zostawić swoje maluchy pod opieką i wybrać się do pozostałych stref muzeum, gdzie informacje i wystawy przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych. 

Na jakie atrakcje mogą liczyć najmłodsi zwiedzający?

Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z dzieckiem nie jest trudnym orzechem do zgryzienia - wręcz przeciwnie. Zarówno rodzice, jako osoby zainteresowane tematem powstania, jak i dzieci mogą znaleźć coś dla siebie.
W sali Małego Powstańca, poza licznymi atrakcjami, które są na bieżąco przygotowywane przez pracowników, znajdziemy takie rzeczy dla maluchów, jak:
  • “kąciki” zainscenizowane, czyli szpital polowy i harcerska poczta polowa. Dzieci mogą tutaj napisać lub odpieczętować list, a ponadto mogą postarać się pomóc “zranionemu” koledze,
  • repliki zabawek - dostępne są zabawki, którymi dawniej bawiły się dzieci,
  • modele samolotów, które w owym czasie wspomagały powstańców - można je bardzo dokładnie obejrzeć, niejeden chłopiec czy dziewczynka będzie zachwycona,
  • gry planszowe i puzzle - poświęcone Powstaniu,
  • replika teatrzyku kukiełkowego z czasów Powstania, realizowane przez specjalnie wyznaczone do tego osoby,
  • reprinty przedwojennych książek dedykowanych dzieciom,
  • filmy oraz muzyka wybierane i przygotowywane specjalnie z myślą o małych dzieciach,
Każdy weekend w zaciszu sali Małego Powstańca to zajęcia, których celem jest lekkie wprowadzenie do zwiedzania muzeum.

Jak może wyglądać zwiedzanie Muzeum z dziećmi?

Nie ulega wątpliwości, że takie miejsca, jak muzea, zwiedza się z dziećmi trudno. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że nie można lub nie wolno z nimi zwiedzać. Rodzice, którym zależy na tym, aby bardzo dokładnie obejrzeć wystawę, muszą być jednak świadomi tego, iż małe dziecko może w tym nieco przeszkadzać. Nie warto jednak zamykać się na świat i doświadczenia i czekać, aż dziecko podrośnie i będzie już bardziej samodzielne oraz mniej absorbujące. Takie podejście może nie tylko zminimalizować ilość wyjść z domu, ale też przyzwyczaić nas, starszych, do tego, że przestaniemy wychodzić gdziekolwiek. Choć w Muzeum Powstania Warszawskiego brakuje atrakcji, które na 100% zaangażują nawet bardzo małych odbiorców, jest to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić nawet z maluchem na rękach.

Muzeum Powstania Warszawskiego - komu jesto polecane, a komu nie?

Muzeum Powstania Warszawskiego polecane jest osobom z dziećmi, jak i bez dzieci. Warto, by choć raz każdy Polak odwiedził to miejsce i zapoznał się z tą tragiczną historią Powstania Warszawskiego. W tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Muzeum, można poczuć tę historię na własnej skórze oglądając eksponaty i czytając wyrywki z kart historycznych.
Nie ma takich osób, którym trzeba byłoby odradzać skorzystanie z wejściówki do muzeum i zapoznanie się z historią.
Zanim jednak zdecydujesz się na zwiedzanie, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Jeśli masz taką możliwość, warto do Muzeum podjechać komunikacją miejską. Wokół budynku nie ma miejsc do parkowania. Jest to nieco ciasna ulica, w której nie ma szans na zaparkowanie. 
W sytuacji, kiedy problemem są fundusze, polecane są bezpłatne poniedziałki. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą płacić za muzea bądź po prostu nie mają pieniędzy, a bardzo chcą poznać tę wyjątkową historię.
Co ciekawe - nieopodal Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się fantastyczne Muzeum Kolejnictwa!