• 2022-09-13

Sandomierz - co zobaczyć z dziećmi?

Sandomierz to dość klimatyczne miasto, choć niewiele osób o tym wie. Mimo wszystko, rokrocznie, w okresie wakacyjnym, odwiedzane jest przez masę turystów. Najczęściej są to pary, ale też rodziny z dziećmi. Czym cechuje się to miasto?

Sandomierz to dość klimatyczne miasto, choć niewiele osób o tym wie. Mimo wszystko, rokrocznie, w okresie wakacyjnym, odwiedzane jest przez masę turystów. Najczęściej są to pary, ale też rodziny z dziećmi. Czym cechuje się to miasto? Jaki zabytki i atrakcje oferuje zarówno miasto, jak i jego okolice? Czy warto wybrać się tam z dzieckiem, a jeśli tak, to co koniecznie trzeba zobaczyć?
Co nieco o Sandomierzu
Sandomierz to wspaniałe miasto zlokalizowane w województwie świętokrzyskim. Jest często odwiedzane przez turystów, a to przez jego malownicze położenie. Wznosi się aż od Wyżyny Sandomierskiej poprzez Równinę Tarnobrzeską, po Nizinę Nadwiślańską. Często nazywane jest Małym Rzymem. Świetnie oddaje ta nazwa jego urokliwość, ale też pokazuje, że jest naprawdę warte zwiedzenia, zobaczenia. Sandomierz to też doskonała baza wypadowa w góry. Leży bowiem nieopodal Gór Świętokrzyskich. Co prawda nie są one najwyższymi górami w naszym kraju, jednak sporo osób ceni je sobie za ich przystępność oraz ciekawe widoki.
Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Sandomierzu i czy w ogóle warto tam zmierzać w czasie wakacji, odpowiedź jest bardzo prosta! Najlepiej na to miasto zarezerwować sobie minimum 2 dni, ponieważ atrakcji i zabytków jest naprawdę sporo. Co więcej, decydując się na zwiedzanie z dziećmi, trzeba również zagwarantować sobie lekki zapas czasowy! 
Czy Sandomierz w jeden dzień jest możliwy? Z jednej strony tak, jednak trzeba pamiętać, że na pewno nie zobaczy się w tym czasie wszystkich fantastycznych miejsc i atrakcji!
Ucho Igielne oraz Starówka w Sandomierzu
Atrakcje Sandomierza są nietuzinkowe, nieszablonowe i warte zobaczenia. Tak jest właśnie w przypadku Ucha Igielnego oraz Starówki. 
Ucho Igielna to charakterystyczna atrakcja Sandomierza. Dawniej było miejscem, które służyło za ułatwienie komunikacji pomiędzy braćmi z klasztoru dominikanów. Obecnie stanowi świetne miejsce do robienia zdjęć. Każdy turysta powinien znaleźć się w tym miejscu. Krąży jednak legenda, iż miejsce to nie jest do końca odpowiednie dla osób, które mają coś na sumieniu, ponieważ może się zamknąć, jeśli taka osoba znajdzie się w tym przejściu.
Co można zwiedzić w Sandomierzu? Sama Starówka to idealne miejsce do odpoczynku, kontemplacji, ale również rozejrzenia się dookoła i lekkiego zachwytu. Plac Starówki jest dość pochyły, a różnica wysokości to aż 15 metrów. Plac ma kształt prawie równego kwadratu - jego wymiary to 100 m na 110 m. Centrum placu zajmuje gotycki Ratusz. Datowany jest na przełom XIV i XV wieku. 
Podziemna Trasa Turystyczna 
Płatną już atrakcją Sandomierza, która jest warta zobaczenia, jest Podziemna Trasa Turystyczna. Pokazuje ona dawne składy oraz piwnice, które były ze sobą połączone korytarzami. Trasę tę przechodzi się z wykupionym przewodnikiem. Dzięki niemu można poznać ciekawe historie i opowiadania z czasów, kiedy piwnice i składy działały. Ponadto, można poznać legendy dotyczące samego miasta, jak i ocalenia grodu przed Tatarami.
Podziemna Trasa Turystyczna nie jest zbyt długa, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku dzieci. Liczy sobie zaledwie 470 m, a całkowity czas przejścia to ok. 45 minut. Warto wiedzieć, że podczas zwiedzania jest się na różnej głębokości.
Chcąc zobaczyć Podziemną Trasę Turystyczną, nie musisz zjawiać się w mieście wyłącznie latem. Dostępne są przez cały rok, a ich zwiedzanie jest w 100% bezpieczne dla ludzi. Bilet normalny kosztuje 20 zł, bilet ulgowy kosztuje 16 zł, zaś dzieci w wieku do 3 lat wchodzą zupełnie bezpłatne. Jeśli zaś chodzi o godziny, w których można zwiedzać to miejsce:
  • od kwietnia do września podziemia czynne są od 9:00 do 19:00
  • od października do marca podziemia czynne są od 9:00 do 17:00.
Pierścień oraz Studnia na sandomierskim Rynku
Będąc nieopodal Ucha Igielnego, warto nieco się rozglądać, aby nie przegapić inny, równie ciekawych atrakcji tego wyjątkowego miasta. Przykładem jest pierścień z krzemieniem pasiastym. Jest to nie tylko ciekawa atrakcja, ale również symbol wydobywanego niegdyś kamienia. Średnica tego wyjątkowego okazu liczy sobie ok. 1 m, zaś jego waga sięga 80 kilogramów. Wykonany został ze stali. Jest to jedno z miejsc, które bardzo chętnie odwiedzają turyści. Każdy robi sobie przy nim zdjęcie. Za pierścieniem można zaś zobaczyć Plac Księcia Józefa Poniatowskiego.
Na Rynku, poza fantastycznym ratuszem, warta zobaczenia jest Studnia. Jest to zabytek tego miasta. Jej historia sięga aż do czasów średniowiecza, a więc bardzo bardzo długo wstecz. Odkryto ją podczas prac archeologicznych. Jej odpowiednie przygotowanie sprawiło, że teraz ma atrakcyjny wygląd i przyciąga do siebie turystów. Wyeksponowano drewnianą konstrukcję studni oraz mechanizm. Minusem jest to, że turyści raczej nie mogą wydobywać wody.
Nietuzinkowy świat Ojca Mateusza
Są tutaj osoby, które nie znają kultowego polskiego serialu kryminalnego pod tytułem “Ojciec Mateusz”? Jeśli Ty lub ktoś w Twojej rodzinie jest fanem zabawnego, a jednocześnie wciągającego serialu z księdzem rozwiązującym zagadki kryminalne w roli głównej, to koniecznie odwiedźcie miejsce, w którym ten serial powstaje. Dokładniej rzecz ujmując, jest to specjalna wystawa woskowa, która została przygotowana z myślą o milionowej rzeszy fanów tego nietuzinkowego serialu. 
Cała wystawa zajmuje powierzchnię aż 300 metrów kwadratowych. Jak można sobie wyobrazić, jest to dość sporo. Normalny bilet wstępu to koszt 16 zł, zaś ulgowy to zniżka tylko 2 zł, czyli 14 zł. Wystawa otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-16:00, zaś od piątku do niedzieli można ją obejrzeć w godzinach 10:00-17:00. 
Na samym początku zwiedzania turystów wita Pluskwa, a kolejną figurą, jaką można zobaczyć, jest sama Natalia, która pichci coś w kuchni. Kolejne pomieszczenie to posterunek policji, gdzie można zobaczyć Oresta Możejko oraz Gibalskiego. Pan Mietek stoi przed celą, w której leży więzień. Na plebanii ksiądz Mateusz Żmigrodzki modli się bądź główkuje nad kolejną zagadką. 
Całość jest dość ciekawie zaaranżowana, od pierwszych chwil czuć niesamowity klimat serialu. W tle leci serialowa muzyka, co wzmacnia odbiór. Na sam koniec można wpisać się do Księgi Gości.
Dodatkowe atrakcje 
Co poza tym oferuje Sandomierz? Co warto zobaczyć podczas wycieczki? Ciekawym miejscem, o które warto zahaczyć jest Zamek Królewski oraz Pomnik Wincentego Kadłubka. Trzyma on w ręku Kronikę Polską. W Zamku Królewskim znajduje się Muzeum Okręgowe.
Bardzo przyjaznym miejscem do spacerów jest Wąwóz Królowej Jadwigi. Położony jest tylko kilkanaście minut piechotą od samego centrum miasta. Jest to wąwóz lessowy, który został naturalnie wyrzeźbiony przez wodę. Ściany tego wąwozu sięgają czasem nawet do 15 metrów wysokości. Wejście do niego jest całkowicie bezpłatne. Miejsce to fantastycznie prezentuje się zarówno latem, jak i zimą.
Jak widać, Sandomierz to moc atrakcji, miejsc, które warto zobaczyć, zaułków, w które warto wejść bez strachu i z uśmiechem. Jeśli chcesz spędzić przyjemnie czas bez wyjeżdżania za granicę czy na drugi koniec Polski, koniecznie zapakuj dzieci do samochodu i wybierz kierunek Sandomierz! Jest to też idealne miejsce na wycieczki szkolne Sandomierz!