• 2022-11-10

Góra Żar – kiedy warto jechać na wycieczkę?

Wybierasz się na Górę Żar? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na całą rodzinę. Poznaj kilka cennych wskazówek, a na pewno wycieczka będzie udana!
 

Wybierasz się na Górę Żar? Sprawdź, jakie atrakcje czekają na całą rodzinę. Poznaj kilka cennych wskazówek, a na pewno wycieczka będzie udana!

Góra Żar – dlaczego warto?

To jedno ze wzniesień w Beskidzie Małym. Chociaż nie należy do najwyższych, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wielu turystów. Nic dziwnego, gdyż jest łatwo dostępne i gromadzi mnóstwo niezwykłych atrakcji. Na wierzchołku znajduje się charakterystyczny dla tego miejsca zbiornik wodny. To jeden z punktów znanej elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar.

Na szczególną uwagę zasługują malownicze widoki. To sprawia, że chętnie przyjeżdżają tu zarówno zorganizowane wycieczki, jak i całe rodziny. Ponadto świetnym pomysłem będzie wyjazd – Góra Żar z dzieckiem. Zdecydowanie warto postawić na to rozwiązanie. Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a niezapomniana wycieczka będzie na wyciągnięcie ręki.

Góra Żar szlaki

Wielu turystów rozważa, którędy najlepiej dostać się na Górę Żar. Tymczasem istnieje kilka dostępnych rozwiązań. Pamiętaj, aby wybrać to najlepiej dopasowane do możliwości uczestników. Na szczęście nie brakuje zarówno krótszych tras, jak i tych dla miłośników trudniejszych wyzwań. Na pewno znajdziesz idealną opcję dla każdego.

Góra Żar szlak rodzinny

Rodzinom z dziećmi szczególnie polecamy drogę asfaltową z Międzybrodzia Żywieckiego. To prosty sposób, aby dostać się na szczyt nawet z wózkiem. Chociaż na drodze panuje niezbyt duży ruch, musisz pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Obowiązujący tu zakaz wjazdu nie dotyczy mieszkańców, którzy czasami poruszają się autami. Droga zajmie Wam około godziny.

Góra Żar trasa najkrótsza

Najkrótsza droga rozpoczyna się w Międzybrodziu Żywieckim, przy dolnej stacji kolejki linowej. Wystarczy podążać równolegle do torów, po których jeżdżą wagoniki. W ten sposób dostaniesz się na szczyt ok. godziny. Pamiętaj, że równolegle do trasy prowadzi czarny szlak.

Góra Żar trasy dla zaawansowanych

Na liście tras znajdziesz również czerwony szlak – zapora wodna w Porąbce – Żar Góra. Na szczyt dotrzesz w ciągu ok. 1,5 godziny. W podobnym czasie pokonasz czarny szlak z Kozubnika. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się na wycieczkę. Solidne buty, nieprzemakalna odzież, jedzenie i picie to absolutna podstawa.

Miejsce to jest dobrze zlokalizowane. Łatwe połączenie drogowe Góra Żar Żywiec sprawia, że wielu mieszkańców odwiedza szczyt. Pamiętaj jednak, że mowa tu o początkowym punkcie trasy. Od startu czeka Cię jeszcze piesza wycieczka. Chyba, że… postawisz na kolejkę!

Kolejka Góra Żar

Jeżeli nie masz ochoty na piesze wycieczki, możesz skorzystać z kolejki linowo-terenowej. W tym miejscu atrakcja istnieje od 2004 roku. Natomiast wagoniki wcześniej woziły turystów w Zakopanem na szczyt Gubałówki.

Kolejka ma 1200 metrów i może przewieść nawet 1300 osób w ciągu godziny. To zdecydowanie najszybszy sposób, aby dostać się na szczyt, gdyż wjazd zajmuje zaledwie 5,5 minuty. Co ważne, atrakcja funkcjonuje przez cały rok. Zarówno latem, jak i zimą na ten sposób podróżowania decyduje się wielu turystów.

Pamiętaj, że Góra Żar cennik na przejazd kolejką znajdziesz na oficjalnej stronie Polskich Kolei Linowych.

Co zobaczysz ze szczytu

Nie bez przyczyny miejsce to cieszy się tak dużą popularnością. Ze szczytu Góry Żar możesz podziwiać wspaniałe widoki, które na długo pozostaną w Twojej pamięci. Na szczególne uznanie zasługuje panorama Jeziora Żywieckiego oraz otaczające go szczyty Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego.

Natomiast po przeciwnej stronie Jeziora Międzybrodzkiego zobaczysz Czupel, Magurkę Wilkowicką czy Chrobaczą Łąkę. Z kolei na północy rozlega się Dolina Soły, która obejmuje Jezioro Czarnieckie i pobliskie miasta. Ta kompozycja wygląda niezwykle i zachęca, aby powrócić tu jeszcze nieraz razem z rodziną i przyjaciółmi.

Góra Żar atrakcje

Zwróć uwagę, że kolejka na Górę Żar to nie jedyna atrakcja, która czeka na entuzjastów wspaniałych przygód w otoczeniu przepięknej przyrody. Na południowym stoku jest lotnisko i codziennie możesz podziwiać tu starty szybowców. Zimą skorzystasz ze stoku narciarskiego, a latem możesz cieszyć się rowerowymi trasami zjazdowymi. Z kolei na północnym stoku odkryjesz tor saneczkowy. Natomiast na szczycie znajduje się restauracja, która zaprasza gości przez cały rok. W weekendy nie brakuje również innych punktów gastronomicznych.

Najbardziej rozpoznawalna budowa to oczywiście wspomniany zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka-Żar. Ma wymiary 250 x 650 metrow i pomieści ponad 2 mln m³ wody. To niezwykle ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wycieczka na Kiczerę

Zaledwie 40 minut od Góry żar oddalona jest Kiczera. Z jej zboczy również możesz podziwiać niezwykłe widoki, a z góry zobaczyć Górę Żar i zbiornik elektrowni. Doskonale wygląda również Jezioro Żywieckie. Natomiast z drugiej strony dostrzeżesz panoramę, która ukazuje szczyty Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego (np. Potrójną oraz Leskowiec). Wszystko to sprawia, że zdecydowanie warto tu się wybrać.