• 2022-11-04

Krynica-Zdrój z dzieckiem - co warto zobaczyć?

Krynica-Zdrój należy do jednych z największych uzdrowisk w naszym kraju. Co roku zjeżdżają do niej tysiące ludzi. Może pochwalić się wieloma walorami prozdrowotnymi, o których jest głośno od ok. 200 lat. W momencie, kiedy Krynica znalazła się pod austriackimi zaborami, zdecydowano się na przebadanie źródeł wody.

Krynica-Zdrój należy do jednych z największych uzdrowisk w naszym kraju. Co roku zjeżdżają do niej tysiące ludzi. Może pochwalić się wieloma walorami prozdrowotnymi, o których jest głośno od ok. 200 lat. W momencie, kiedy Krynica znalazła się pod austriackimi zaborami, zdecydowano się na przebadanie źródeł wody. W ten sposób rozpoczęła się piękna, trwająca do dzisiaj historia Krynicy-Zdrój, jako miasteczka uzdrowiskowego.

Największy postęp miał miejsce w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to uzdrowisko było promowane przez wybitną postać Józefa Dietla. Dzięki temu miasteczko stało się lubianym miejscem spotkań dla wybitnych osób, takich jak Jan Matejko czy Henryk Sienkiewicz. Obecnie Krynica-Zdrój oferuje sporo atrakcji i miejsc, które warto choćby na chwilę zobaczyć. Mowa tutaj zarówno o przyrodzie, jak i budynkach oraz nowoczesnych atrakcjach.

Krynica-Zdrój dla dzieci - wieża widokowa, ścieżka w koronach drzew oraz park linowy

Krynica-Zdrój - atrakcje turystyczne tej miejscowości to spora różnorodność. Znajdziemy tutaj miejsca idealne dla rodzin z aktywnymi dziećmi, jak i wyciszające skwery parkowe dla nieco starszych kuracjuszy.

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszy się wieża widokowa w Krynicy oraz ścieżka w koronach drzew. Została wybudowana dosyć niedawno, bo zaledwie kilka lat temu. Obecnie przyciąga do Krynicy ogromne tłumy. Nic w tym dziwnego — wieża prezentuje rozmach oraz pozwala sięgnąć wzrokiem bardzo daleko. Charakteryzuje ją również dość unikatowa konstrukcja.

Taka wyprawa w koronach drzew kończąca się wspaniałym tarasem widokowym to nie lada gratka zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Co ciekawe, wieża ta nie zapewnia jedynie spaceru i widoku. W trasie można poznać największe sekrety krynickiej przyrody, jak i rozwiązać liczne zagadki, które prowadzą do poznania tajemniczego hasła. Będąc już na tarasie widokowym na samej górze wieży, można zobaczyć szczyty Beskidu Sądeckiego i Niskiego.

Dzieci często potrzebują aktywnych atrakcji, które wymagają wysiłku fizycznego. W Krynicy-Zdroju polecane są parki linowe, idealne dla całych rodzin. Są to niesamowite atrakcje zróżnicowane pod względem stopnia trudności, jak i systemu zabezpieczeń, wysokości oraz obsługiwanych osób. Jedne trasy polecane są wyłącznie dzieciom, a inne dorosłym. Parki linowe pozwalają na spokojne, a jednocześnie dość wymagające pokonywanie przeszkód, które zawieszone są pomiędzy drzewami. Jest to nie tylko gwarancja niesamowitej radości, ale również ćwiczenie koordynacji ruchowej czy sprawności fizycznej. Decydując się na park linowy, możesz mieć pewność, że Twoje dzieci oszaleją z radości.

Góra Parkowa oraz Park Zdrojowy

Jeśli marzą Wam się wycieczki do Krynicy-Zdrój, warto zahaczyć o Górę Parkową. Jest to szczyt na wysokości 742 m n.p.m. Można go zdobyć na kilka sposobów. Pierwszym z nich, a równocześnie najłatwiejszym jest przejażdżka kolejką linowo-terenową, którą zbudowano w roku 1937. Druga opcja to aktywne zdobycie Góry Parkowej. Na sam wierzch prowadzi spora ilość ścieżek oraz dwa szlaki turystyczne.

Szczyt Góry Parkowej to sporo dostępnych atrakcji. Podczas wycieczki można skorzystać z Rajskich Ślizgawek oraz parku linowego, które się tam znajdują. Rajskie Ślizgawki to miejsce w sam raz dla dzieci i dorosłych. Młodsze dzieci mogą skorzystać z jazdy na specjalnie przygotowanych matach, zaś dla starszych dzieci i dorosłych przygotowana została zjeżdżalnia pontonowa.

Północne i zachodnie zbocza Góry Parkowej to Park Zdrojowy, który można śmiało zwiedzić. Założony został w 1810 roku. Obecnie można się tam przechadzać licznymi alejkami. Jest to ciekawe miejsce, jednak polecane głównie kuracjuszom, którzy przyjeżdżają do Krynicy na dłużej.

Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Co może jeszcze zaoferować Krynica-Zdrój? Atrakcje, które mogą przekonać całe rodziny na przyjazd tutaj to chociażby kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką. Powstała w 1997 roku. Działa prężnie aż do dzisiaj. Gondole są w pełni zamknięte, a więc przejazd jest zupełnie bezpieczny. Warto skorzystać z tej atrakcji z dziećmi, ponieważ widoki są nieziemskie. Na samym szczycie znajduje się karczma, w której można się posilić. Na dół nie trzeba wracać tą samą drogą. Można śmiało zejść jednym ze szlaków lub ścieżką edukacyjną, która będzie nie lada atrakcją dla dzieci.

Muzeum Zabawek

Magicznym miejscem w Krynicy Zdroju jest Muzeum Zabawek. Otwarto je w 2010 roku. Stanowi filię dla Muzeum Zabawek w Kudowej-Zdroju. Muzeum zlokalizowane jest w piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych, a więc niedaleko deptaku. Miejsce to może pochwalić się ogromną kolekcją, ponieważ zebranych jest aż 3 tysiące zabawek, które pochodzą z zamierzchłych czasów, niektóre nawet ze starożytności.

Atrakcje Krynica Zdrój to muzeum zabawek, które dedykowane jest każdemu odwiedzającemu to miasto. Wśród eksponatów znajdują się bowiem klocki LEGO, teatrzyki domowe, zabawki blaszane, misie, pacynki, niezliczona ilość lalek oraz w pełni wyposażona klasa szkolna. Nie brakuje tam osławionych lalek Barbie i Kenów, a także wyposażonych domków do zabawy. Muzeum wymaga od zwiedzających poświęcenia minimum 1 godziny, ponieważ jest naprawdę obszerne. Niektóre elementy wystawy są ruchome, co stanowi nie lada gratkę dla dzieci!

Deptak krynicki i Pijalnia Wód Mineralnych

Deptak Krynica-Zdrój to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc w tym mieście. Na deptak składają się Bulwary Dietla i część ulicy Nowotarskiej. To tam znaleźć można Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy oraz Stare łazienki Borowinowe. Przy deptaku usytuowana jest też nowoczesna Pijalnia Wód Krynica.

Z racji tego, że Krynica-Zdrój to miasteczko zdrojowe, nie brakuje w nim pijalni wód mineralnych. Do najbardziej nowoczesnych należy Pijalnia Główna, którą znajdziemy przy deptaku. Nieopodal, ponieważ w Starym Domu Zdrojowym funkcjonuje do dzisiaj Pijalnia Mieczysław. Na Górze Parkowej można zaś skorzystać z Pijalni Jan. W Parku Słotwińskim z kolei funkcjonuje Pijalnia Słotwinka. Do najpopularniejszych wód zaliczamy: Słotwinkę, Zubera, Jana oraz Tadeusza.