• 2022-12-14

Wycieczka szkolna za granicę - jak ją zorganizować?

Organizacja szkolnej wycieczki za granicę może okazać się świetnym doświadczeniem. Przyłożyć się do tego mogą zarówno nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja, jak i sami uczniowie. Odpowiednie przygotowanie planu wycieczki wymaga kreatywności, a także logistyki i logicznego podejścia.

Organizacja szkolnej wycieczki za granicę może okazać się świetnym doświadczeniem. Przyłożyć się do tego mogą zarówno nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja, jak i sami uczniowie. Odpowiednie przygotowanie planu wycieczki wymaga kreatywności, a także logistyki i logicznego podejścia. Wiele zależy od tego, jaka grupa wiekowa ma wyjechać za granicę i jak daleko ma wyruszyć cała wycieczka. Z pewnością dzieciom trzeba zapewnić maksymalną opiekę. Wycieczki szkolne muszą również odpowiadać wytycznym wprowadzonym przez Ministerstwo Edukacji. Całość musi zostać sprawdzona, bardzo dobrze przygotowana i dopięta na ostatni guzik.

Pomysły na szkolne wycieczki za granicę - gdzie wyjechać?

Szkolna wycieczka zagraniczna to nie lada wyzwanie dla całej szkoły, nauczycieli i wychowawców. Trzeba się do niej bardzo poważnie przygotować. Pierwszym ważnym zadaniem jest wybranie celu. Wycieczkę szkolną można zorganizować dalej lub bliżej, wszystko zależy od preferencji, jak i możliwych kosztów. Nie każdy rodzic jest w stanie pozwolić sobie na podarowanie dziecku kilku tysięcy złotych tylko po to, by wyjechało z klasą na zagraniczną wycieczkę. Sporo będzie zależeć od tego, czy jest to wycieczka organizowana przez szkołę z dużego miasta, takiego jak Warszawa, czy jednak z mniejszych miejscowości.

Jeśli cała klasa chce wyjechać na wycieczkę za granicę, koniecznością jest wybranie miejsca bogatego kulturowo i historycznie. Doskonałą propozycją okazują się Węgry, jak i Włochy północne, Londyn i wiele innych. Warto uczestniczyć w tym procesie, aby mieć jakikolwiek wpływ na podejmowane przez nauczycieli i rodziców decyzje.

Wycieczki szkolne poza granicami kraju mogą być stosunkowo drogie. W takiej sytuacji warto ograniczyć czas wolny uczniów do zupełnego minimum, by jak najwięcej skorzystać na tańszych wejściówkach do muzeów i innych wartych zwiedzenia miejsc. Jeśli wchodzi się do takich miejsc grupą, zazwyczaj bilety są dużo tańsze.

Wycieczka, jej trasa, odległość oraz inne aspekty powinny być dopasowane ściśle do wieku uczniów. Starsze dzieci czy nastolatkowie będą zainteresowani nieco innymi atrakcjami, niż mniejsze dzieci ze szkoły podstawowej.

Jakie przepisy trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na wycieczkę za granicę?

Wycieczki klasowe za granicę, jak i te krajowe, muszą mieć spełnione wytyczne, które zostały ściśle nakreślone w rozporządzeniu wydanym przez Ministerstwo Edukacji. Dodatkowo do przepisów dołączona została specjalna karta wycieczki, którą musi wypełnić nauczyciel. Znajdują się tam pytania dotyczące daty oraz godziny wyjazdu i powrotu. Ponadto nauczyciel musi podać długość trasy w kilometrach, docelową miejscowość i trasę powrotną, a także wyłożyć szczegółowy program wycieczki. Niezbędne jest dodanie adresu miejsca noclegowego, żywieniowego, a także zaznaczenie wszelkich przystanków i miejsc żywienia.

Czy dobrym pomysłem jest przeniesienie organizacji na biuro podróży?

Niektóre wycieczki mogą być dość skomplikowane. Głównie chodzi tutaj o wycieczki kilkudniowe i zagraniczne. Czasami lepiej jest organizację wycieczki przekazać doświadczonym pracownikom biura podróży. Oni zajmą się rezerwacją hoteli, posiłków, wejściówek na najważniejsze atrakcje, które wymagają wcześniejszego zabookowania. Jeśli trzeba, zorganizują również bilety lotnicze. Biuro podróży zajmie się także dopasowaniem kosztów do realiów. Może uda się gdzieś wykupić tańszy lot. Jeśli zakupi się od razu bilet powrotny, cały przelot może okazać się znacznie tańszy. A nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić, ponieważ i tak wycieczka musi mieć określoną datę powrotu.

Kalkulacja kosztów takiej wycieczki

Organizacja wycieczek zagranicznych może okazać się trudnym zadaniem. Jak zorganizować wycieczkę szkolną, aby wszyscy byli zadowoleni? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę tych biedniejszych uczniów, których może nie stać na tak dalekie i drogie podróże. Może warto wpierw poznać koszty, a dopiero później podejmować ostateczne decyzje?

Kalkulacja kosztów jest niezbędna. Każdy z uczniów musi znać cenę, aby podjąć decyzję, porozmawiać z rodzicami. Pierwszym elementem wycieczki, który może generować spore koszty, jest hotel. Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami muszą gdzieś spać. Doskonałym sposobem na rezerwację noclegu są strony internetowe pozwalające nie tylko na rezerwację, ale również na bezpłatne anulowanie noclegu z różnych powodów. Można przebierać wśród dostępnych lokalizacji, dobierać pod wygodę uczniów, niekoniecznie kierować się jedynie standardem samego hotelu. Wycieczka klasowa nie generuje konieczności spania w pokojach jednoosobowych. Mogą to być pomieszczenia kilkuosobowe, co na pewno zmniejszy koszty.

Dojazd autokarem bądź przelot samolotem to kolejna droga rzecz. Lot samolotem wydaje się znacznie atrakcyjniejszy. To powoduje, że dla wielu osób sam lot jest atrakcją. Ponadto, jeśli wycieczka wybiera się do dobrze skomunikowanego miasta, w zupełności wystarczy przelot. W takiej sytuacji dobrze jest wybrać bilet grupowy. Wiele firm pozwala na zmianę nazwiska pasażera do dwóch tygodni przed wylotem.

Wyżywienie na wycieczce warto wybrać wraz z hotelem. Jest to wygodne. W hotelu można zjeść śniadanie w określonych godzinach, natomiast resztę posiłków zjeść na mieście. W poszukiwania ciekawych miejsc i w miarę tanich można zaangażować uczniów, a przed wyjazdem sprawdzić ich propozycje i wybrać spośród nich te, które najlepiej wypadają kosztowo, ale też jakościowo.

Ostatni dość drogi element wycieczki to zwiedzanie. Zanim zdecydujecie się na płatne wejścia, nie zaszkodzi zapytać drogą internetową, czy istnieje możliwość bezpłatnych wejść dla większych grup. Może się okazać, że niektóre obiekty oferują takie wejściówki, przez co uczniowie nie będą musieli płacić za zwiedzanie.

Nie zapomnij o najważniejszym - ubezpieczenie NNW

Bardzo ważne w wycieczkach zagranicznych jest ubezpieczenie NNW. Najkorzystniej wychodzi wyrobienie karty EKUZ, która upoważnia do skorzystania z opieki medycznej w krajach należących do Unii Europejskiej.