Rozmowa Po Angielsku dwóch stojących obok siebie dziewczyn w wieku około 13 lat, ubrane w białe koszulki i białe czapki
  • 2019-04-10

5 sposobów na naukę języka angielskiego w domu

Chcesz, aby Twoje dziecko szybko i efektywnie przyswoiło język obcy? Nie chcesz przecież dorzucić mu kolejnego obowiązku w jego napięty harmonogram. A może to Ty sam chcesz szlifować swoje umiejętności? Najlepszym rozwiązaniem jest znalezieniem przystępnej i zabawnej formy do nauki.
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na samodzielną naukę języka!
 

Po pierwsze: po prostu słuchaj

Pierwsze wypowiedziane słowa, przez każdego z nas odbywały się na podstawie powtórzenia czegoś ze słuchu. Małe dzieci obserwują otaczający ich świat, przysłuchują się, jak mówią do nich rodzice, radio, telewizja. Osłuchują się. Na podstawie tych bodźców któregoś dnia pierwszy raz pada powtórzone za rodzicem mniej lub bardziej wyraźne „mama” lub „tata”. Brawo! Pierwszy sukces.
Dlaczego więc nauka języka innego niż ojczysty miałaby wyglądać inaczej? Należałoby jak najczęściej stwarzać warunki, w których dziecko mniej lub bardziej celowo będzie słyszało język, który ma opanować. Przeplatać w swoich wypowiedziach różne proste słówka, puszczać obcojęzyczne bajki, w radio włączać wiadomości czy czytać opowieści w tym języku.
To naprawdę działa! Sama podczas sprzątania mieszkania włączam stację amerykańskiego radia lub idąc do pracy odpalam na słuchawkach angielskie audiobooki.
Nie chodzi o to, aby dziecko było bezpośrednio skupione na zrozumieniu tekstu. Może robić coś zupełnie innego, ale docierające do niego dźwięki, będą rejestrowane przez jego podświadomość. W ten sposób niechcący zapamięta różne zwroty, wyrażenia, słowa. Na początku może nie rozumieć ich znaczenia, ale tak jest przecież w każdym języku. Najpierw uczymy się mówić, a potem pisać.

Po drugie: pora na fiszki

Z jednej strony słówko po polsku z drugiej w obcym języku. Doskonale sprawdza się w nauce pisowni. Takie fiszki można kupić wszędzie, jednak najlepiej zrobić je samemu. Wystarczy wybrać kategorie słownictwa, zorganizować kartki papieru, nożyczki i kolorowe flamastry. W zależności od wieku dziecka warto pomóc mu w wycięciu małych prostokącików i wypisywaniu słówek.
Natomiast jeżeli potrafi już samodzielnie posługiwać się takim sprzętem, będzie to dla niego dodatkowy etap nauki. Ponadto, przy samym tworzeniu fiszek zapamięta już połowę słówek. A potem będzie mógł zabrać karteczki, gdzie tylko zachce!
Kilka minut w drodze do szkoły, podczas szkolnej przerwy czy w kolejce do dentysty wystarczą, aby przyswoić nowe słownictwo. Może to być 10 słówek dziennie. W perspektywie miesiąca mamy ich już 310, a roku aż 3650 słówek! Niesamowite prawda? Idealny sposób na naukę dla początkujących!

Po trzecie: memory, zgadywanki i parowanki

Kolejny sposób, nieco podobny do poprzedniego, to memory. Wersji wykonania może być wiele. Przykładowo na jednej karteczce znajduje się obrazek i podpis w języku polskim, a na drugiej słówko w obcym języku. Może być na odwrót. To już kwestia naszej kreatywności. Tutaj tak, jak w poprzednim przypadku możemy przygotować takie karty samodzielnie.
Kolejnym elementem tego sposobu jest używanie tych kart, w takie memory możemy grać całą rodziną! Wspólna nauka przez zabawę to znakomity sposób na spędzanie czasu z dzieckiem! Stosujecie takie sposoby przyswajania wiedzy?

Po czwarte: naukowe inspiracje – pomocne dekoracje!

Następny tip od nas wiąże się z małym przystrojeniem Waszego mieszkania. Nie, nie będzie żadnych remontów, ani przemalowywania ścian. Chodzi tylko o naklejenie kolorowych karteczek na różne przedmioty, np. meble w Waszym otoczeniu.
Na karteczce zapisujemy nazwę danej rzeczy po polsku i w języku, którego się uczymy i naklejamy. W ten sposób mimowolnie spacerując z pokoju do kuchni, wiemy, jak w obcym języku nazwać „lustro”, „szafę” „buty” i „lodówkę”. Kojarzymy dany przedmiot z nazwą. To naprawdę proste i skuteczne. Koniecznie to przetestujcie. Ten sposób nauki angielskiego na pewno spodoba się dzieciom, a jeśli zrobić to starannie, to może być świetnym motywem przyciągającym uwagę, kreatywnie uatrakcyjniając wasze mieszkanie.

Po piąte: rymujemy, tworzymy, kojarzymy…

Ostatni sposób przyswajania nowego języka jest już troszkę bardziej skomplikowany. Wymaga znajomości podstaw gramatyki oraz zasobu słownictwa. Polega on na tym, aby do każdego z puli nowych słówek do nauki, ułożyć 5 różnych zdań. Przykładowo chcemy nauczyć się słówka pies. Układamy więc zdanie np.:
Moja babcia zobaczyła wczoraj latającego, różowego psa.
Im zdanie będzie bardziej nierealne, może zabawne, niespotykane tym słówko łatwiej „wejdzie” nam do głowy. Zdania oczywiście należy tworzyć w  konkretnym języku, dzięki czemu ćwiczymy od razu prawidłową składnię i budowę zdania.

 

Podsumowując, jak zacząć naukę języka angielskiego?
  1. Słuchaj, słuchaj, słuchaj
  2. Przygotuj fiszki
  3. Graj w memory
  4. Udekoruj mieszkanie
  5. Rymuj z fantazją
Korzystamy między innymi z tych sposobów podczas naszych obozów językowych. Podobają Ci się? Z którego z nich skorzystacie najpierw? A może już je stosujecie lub chcecie pochwalić się swoimi językowymi trikami? Koniecznie piszcie odpowiedzi w komentarzach!