• 2022-06-03

Top 5 ZOO w Polsce - poznaj je z dziećmi!

Podróżujesz po różnych polskich miastach i ciągle szukasz nowych atrakcji? Postaw na odwiedziny w ZOO! Chociaż nie każdy ogród zoologiczny robi wrażenie i zapiera dech w piersiach, istnieje kilka ciekawych, a wręcz legendarnych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć!

Top 5 ZOO w Polsce

Podróżujesz po różnych polskich miastach i ciągle szukasz nowych atrakcji? Postaw na odwiedziny w ZOO! Chociaż nie każdy ogród zoologiczny robi wrażenie i zapiera dech w piersiach, istnieje kilka ciekawych, a wręcz legendarnych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć!

ZOO Warszawa – ucieczka od zgiełku stolicy

Warszawa jest bardzo głośna, pełna samochodów, tramwajów i ciągłego zgiełku. Stale gdzieś pędzi i szybko może zmęczyć turystę z małego miasteczka. Na szczęście znajdziesz tu miejsca wypełnione ciszą i spokojem. Galerie sztuki, muzea, kina, czy teatry to prosty przepis na czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Natomiast doskonałą propozycją dla entuzjastów rozrywki wśród egzotycznych zwierząt będzie jedno z najciekawszych ZOO w Polsce. 

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie istnieje od ponad 90 lat, a w 2026 roku będzie świętował swoje setne urodziny! To miejsce o powierzchni 40 hektarów kryje się na Pradze. Chociaż mocno ucierpiało podczas drugiej wojny światowej, po odbudowie znowu mogło cieszyć mieszkańców i turystów. Tak jest do dzisiaj! 

Na samym początku trafiły tu zwierzęta ze Studium Biologicznego, a było ich 475. Natomiast do szybkiego rozwoju ogrodu znacznie przyczynił się… cukiernik – Mieczysław Pągowski, który był wielkim miłośników przyrody.  

Z biegiem lat ZOO w Warszawie było coraz większe. Stało się bezpiecznym schronieniem dla wielu zwierząt i ostoją spokoju dla zmęczonych ciągłym zgiełkiem mieszkańców. Dziś możesz podziwiać tam aż 4 tysiące okazów z różnych zakątków świata. Wśród nich znajdują się: lwy, tygrysy, słonie, nosorożce, kangury czy alpaki. ZOO zgromadziło w swoich murach ponad 540 różnych gatunków. 

Urokliwe ZOO w Krakowie 

Historia krakowskich zwierzyńców sięga średniowiecza. Pierwsze wzmianki mówią o menażeriach, które cieszyły oczy władców już od 1406 roku. Wówczas do miasta sprowadzono parę lwów, pochodzących z Florencji. 

Pierwszy krakowski ogród zoologiczny, powstał już w 1895 roku, w Parku Królewskim. Niestety przetrwał zaledwie kilka lat. Obecne ZOO Kraków, które znajdziesz w Lesie Wolskim to dawna bażantarnia. Z czasem, poza ptakami gromadzono tam inne zwierzęta, a właściwe ZOO otwarto w 1929 roku. Już wtedy goście mogli podziwiać 204 okazy zwierząt. 

Z czasem powierzchnię ogrodu zwiększono do 15 hektarów, a egzotycznych mieszkańców zaczęło przybywać. Dziś spotkasz tam aż 1400 zwierząt spośród 270 gatunków. Niektóre z nich, choć niepozorne – umiejętnościami budzą ogromny szacunek, inne to prawdziwi królowie świata przyrody, a jeszcze inne preferują słodkie lenistwo. 

Odwiedziny w ZOO pozwolą Ci na chwilę odpocząć od zatłoczonego krakowskiego centrum. Znaki pokierują Cię do Lasu Wolskiego, który nieustannie zachwyca zarówno turystów, jak i mieszkańców.  Mnogość szlaków, urokliwe ścieżki i bliskość przyrody sprawiają, że jest to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku. To również idealna przestrzeń na relaks z dziećmi czy romantyczny wypad we dwoje. Otoczenie zieleni sprzyja głębokiemu relaksowi, a wizyta w ZOO pozwoli Wam poznać zwyczaje egzotycznych zwierząt. 

Największy ogród w Polsce – ZOO w Gdańsku 

Może to zaskakujące, ale największe ZOO w Polsce znajduje się w samym sercu Pomorza, czyli w Gdańsku. Obiekt kryje się w Dolinie Leśnych Młynów, nad uroczym potokiem Rymaszewskim. ZOO powstało w 1954 roku, a dziś jego powierzchnia zajmuje aż 126 hektarów. 

Początkowo w gdańskim ZOO mieszkały jedynie 303 zwierzaki. Z czasem ogród zaczął się rozrastać i duża w tym zasługa marynarzy, którzy wykorzystywali luźne przepisy, panujące w kraju. Przywozili więc podopiecznych z najbardziej egzotycznych zakątków globu w ramach podarunku dla ZOO. Dziś do ogrodu zaprasza Cię ok. 1000 zwierząt spośród 160 gatunków.

Gdańskie ZOO stara się nadążyć za intensywnie zmieniającym się światem i nieustannie modyfikuje swoją ofertę. Strzałem w dziesiątkę była idea mini ZOO, skierowanego do najmłodszych gości. Dzieci uwielbiają kontakt ze zwierzętami, a rocznie tę część ogrodu odwiedza nawet 15 tysięcy małych zwierzolubów. 

Na tym jednak nie koniec. Kolejne warte uwagi miejsce to sala multimedialna, w której odbywają się wyjątkowe lekcje i zajęcia. Ponadto modernizacji poddawane są nie tylko ścieżki, aby zwiedzanie było łatwiejsze, bardziej komfortowe i bezpieczne, ale także budynki. Zwierzęta zyskują nowe domy, które również cieszą oczy turystów. 

Choć pod względem liczby egzotycznych mieszkańców gdańskie ZOO nie powala na kolana, to warto zobaczyć je na własne oczy. Wrażenia dawkowane są turystom stopniowo, a spacer między wybiegami oraz pawilonami jest spokojny i relaksujący. To świetne miejsce zarówno na romantyczny wypad we dwoje, jak i podróż z paczką przyjaciół czy wypoczynek z dziećmi.

ZOO Poznań – piękny zakątek w cieniu drzew 

Poznań to nie tylko urocze Stare Miasto i przepiękna Malta. Obowiązkowym punktem każdego turysty powinien być ogród, który na liście ZOO w Polsce zajmuje drugą pozycję pod względem powierzchni, a ta sięga aż 120 hektarów. 

Ta wspaniała historia zaczęła się od… żartu urodzinowego. W 1871 roku, w restauracji dworcowej zebrało się grono znajomych, aby zagrać w kręgle. Wydarzenie zbiegło się z 50. Urodzinami prezesa kółka kręglarskiego. Zdecydowano, że każdy podaruje jubilatowi jakieś zwierzę. I tak w jego ręce trafiły: paw, gęś, kaczka, kura, królik, wiewiórka, koza, owca, miniaturowa świnia, kot, małpa, a nawet tresowany niedźwiedź! Cała gromadka zamieszkała na podwórzu restauracji i natychmiast przyciągnęła uwagę mieszkańców, którzy chętnie przyłączali do kolekcji kolejne okazy. Z czasem koszt utrzymania tego niewielkiego ZOO w Poznaniu stał bardzo wysoki i zdecydowano się na sformalizowanie struktury. I tak powstało dzisiejsze Starego ZOO. 

Z biegiem lat okazało się, że teren ogrodu jest po prostu zbyt mały i w latach 60. otwarto Nowe ZOO, które do dziś zachwyca turystów. Spotkasz tam 300 gatunków zwierząt, choć to nie jedyna atrakcja tego miejsca. W pobliżu znajduje się zabytkowy fort, który stanowi integralną część Twierdzy Poznań. Stworzono tam idealne warunki do zimowania nietoperzy. 

Oba wspomniane ogrody tworzą całość. Koniecznie odwiedź te miejsca i spójrz na rozwój zwierzyńców przez pryzmat mijających lat. Będzie to dosyć czasochłonna, lecz niezwykle przyjemna wycieczka. Najlepiej pomyśleć więc o noclegu. 

Od przeszłości, po współczesność – ZOO we Wrocławiu

Wszystkie ogrody zoologiczne w Polsce mają bogatą tradycję i nie inaczej jest w tym przypadku. Historia wrocławskiego obiektu sięga 1863 roku, co czyni go najstarszym ZOO w Polsce. Obecnie jego najsłynniejszą część stanowi fascynujące afrykarium, które przyciąga turystów z całej Europy. 

Wrocławskie ZOO powstało w okolicy toru do wyścigów konnych i niegdyś znajdowało się dość daleko od centrum. Mieszkańcy przybywali tu, korzystając z omnibusów oraz statków, żeglujących Odrą. Z czasem obiekt coraz bardziej się rozrastał nie tylko powierzchniowo (obecnie 33 hektary), ale przede wszystkim pod względem liczby mieszkańców.

Obecnie znajduje się tam ponad 10 tysięcy zwierząt, reprezentujących ponad 1100 gatunków! Jeśli więc planujesz wycieczkę na Dolny Śląsk, to miejsce po prostu musisz zobaczyć. Na spokojne zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień. Choć ogród nie jest tak potężny, jak ten w Gdańsku, dzieje się tu naprawdę dużo. Możesz podziwiać zwierzęta na wybiegach oraz w specjalnie przygotowanych pawilonach. Na całym terenie piętno odcisnęła historia, przez co łatwo jest zlokalizować zarówno starsze elementy ZOO, jak i te zupełnie nowe. 

Wrocławski ogród to dla wielu miłośników zwierząt najładniejsze ZOO w Polsce. Duża w tym zasługa afrykarium – nowoczesny budynek przyciąga uwagę, ale kompletnie nie oddaje tego, jaka niespodzianka drzemie w środku! Zwiedzający mogą przenieść się do ciepłych krajów, a wręcz zaznać egzotycznej temperatury. Ta jest idealnie dostosowana do potrzeb zwierząt oraz roślin. Po afrykarium warto poruszać się powoli i z uwagą, ponieważ tutejsza bioróżnorodność potrafi zapierać dech w piersiach. To nie tylko wybiegi, ale i wspaniały, podwodny świat, który koi zmysły, pobudza ciekawość i fascynuje na każdym kroku. A to tylko niektóre wrażenia, jakie czekają na turystów. Warto tu przysiąść na ławce i w spokoju kontemplować piękno przyrody. 

ZOO we Wrocławiu dostarczy emocji i wrażeń każdemu. Bogactwo wielu gatunków zwierząt i roślin sprawia, że nawet najbardziej wybredni i wymagający turyści znajdą tam coś dla siebie. Wybierając się do tego miejsca, dobrze zaplanuj wycieczkę, ponieważ doświadczysz wielu bodźców i przeniesiesz się do zupełnie innego świata. To idealne miejsca zarówno dla dorosłych, jak i tych najmłodszych, którzy dopiero odkrywają niesamowity świat przyrody.

Ogrody zoologiczne w Polsce 

Większość województw w naszym kraju może pochwalić się własnym ogrodem zoologicznym. Zastanawiasz się, ile jest ZOO w Polsce? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informuje o 25 takich obiektach. Każdy z nich ma własną charakterystykę oraz niewątpliwy urok. Jedne wyróżniają się bujną i bogatą historią, a inne są dosyć młode. Jednak wszystkie łączą wspólne cele. To chęć ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem, zwiększenie populacji, leczenie schorowanych lub rannych osobników oraz przekazywanie wiedzy na temat otaczającej przyrody. 

Jeśli myślisz o campie lub wycieczce dla Twojego dziecka, która obejmuje wyprawę do najpiękniejszych lub najciekawszych ogrodów zoologicznych w kraju, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Inspirujemy, pobudzamy ciekawość i zaskakujemy młode umysły. Każdy wyjazd to niezapomniana przygoda!