• 2023-07-25

Jakie atrakcje dla dzieci na Kaszubach?

Jeśli Tobie i Twojej rodzinie marzą się Kaszuby, atrakcje turystyczne z pewnością spełnią Wasze oczekiwania. Dla rodzin z mniejszymi dziećmi polecane są rozmaite wyprawy.

Kaszuby to piękny region w naszym kraju, który przez wiele osób jest jednak spychany na dalszy plan i często zapominany. A przecież Kaszuby to kraina wspaniałych jezior, pól, lasów. Można spotkać tam niesamowite zwierzęta, te standardowe, znane nam i naszym dzieciom, jak i rzadziej spotykane, których nie znajdziemy w lasach południowej Polski czy centralnie nad morzem. Kaszuby, dzięki fantastycznej kulturze i fenomenalnej przyrodzie są w stanie zaoferować bardzo dużo wypoczywającym tam osobom, ale też rodzinom z dziećmi. Jeśli nie wiesz, gdzie w tym roku udać się na wakacje, koniecznie wybierz wspaniałe Kaszuby, które zaskoczą Cię niesamowitymi atrakcjami i wieloma ciekawostkami!

Krajobrazy Kaszub — lasy Mirachowskie

Jeśli Tobie i Twojej rodzinie marzą się Kaszuby, atrakcje turystyczne z pewnością spełnią Wasze oczekiwania. Dla rodzin z mniejszymi dziećmi polecane są rozmaite wyprawy. Na Kaszubach nie brakuje ciekawostek przyrodniczych w postaci Lasów Mirachowskich. Te niezwykle malownicze krajobrazy skrywają w sobie stuletnie dęby, buki czy olchy. Szczególnie ciekawą atrakcją w tym miejscu jest rezerwat przyrody “pomarańczowe jezioro” o nazwie Lubygość. Skąd taka barwa na tafli jeziora? Jest to uwarunkowane tym, iż na jego powierzchni rośnie roślina grążel żółty. Kolejny rezerwat Żurawie Błota także jest świetnym miejscem do zwiedzania.

Obydwa te miejsca łączy czerwony szlak kaszubski. Można na nim spotkać rowerzystów zachwycających się widokami i pięknymi okolicznościami przyrody, jak i pieszych, którzy chwalą sobie trasę od Mirachowa do Kamienicy Królewskiej.

Nie lada gratką dla turystów jest fakt, iż przy rezerwacie Lubygość znajdują się dwie groty. Ich powstanie zawdzięczamy wydobyciu żwiru w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.

Co zwiedzić na Kaszubach? Szlak Jarem Raduni i Kaszubski Park Etnograficzny

Kaszuby — atrakcje, które oferuje ten region, są w stanie zaspokoić ciekawość rodziców i ich pociech? Jak najbardziej! Dla zaprawionych w wędrówkach polecany jest szlak Jarem Raduni. Znajduje się na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego. Cała przeprawa ma długość 10 km. Ścieżka prowadzi wąskim jarem rzeki. Niekiedy głębokość wynosi aż 45 metrów. Momentami szlak ten bardzo przypomina górski, choć przecież Kaszuby oddalone są o setki kilometrów od gór. Na drodze często można spotkać zwalone drzewa czy bagniste obniżenia terenu.

Na Kaszubach jest znacznie więcej ciekawych miejsc, w których można urządzić sobie piesze wędrówki. Doskonałym przykładem jest szlak na Bukowej Górze nad Pysznem. Wędrówka odbywa się w sąsiedztwie dwustuletnich buków oraz stuletnich daglezji. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również Szlak Zbrzycy. Rozciąga się tam niezwykły, unikalny wręcz rezerwat przyrody, w którym można obejrzeć czaple siwe, mewy śmieszki, perkozy dwuczube, kormorany czy bieliki.

Liczysz na ciekawe miejsca w Kaszubach? Poszukując prawdziwego charakteru regionu, możesz udać się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego. Znajdziesz tam swoistą architekturę, jak i piękną sztukę ludową. Park znajduje się we Wdzydzach. Muzeum ulokowane jest na wolnym powietrzu, nad brzegiem jeziora Gołuń. 50 wspaniałych obiektów usytuowano na 22 ha gruntu. Wśród nich uwagę przykuwają dwór, chłopskie chałupy, szkoła, kościół, karczma, budynki gospodarcze, drewniany wiatrak czy warsztaty rzemieślnicze. Wszystkie te budowle idealnie oddają dawne czasy. Autentyczne wyposażenie oraz wspaniale odtworzone wnętrza zachęcają do zwiedzania i gwarantują sporą dawkę wiedzy!

Magiczne Kaszuby — groty, labirynty i kamienne kręgi

Krajobrazy Kaszub zachęcają do zwiedzania. Jeśli chcesz poczuć nieco magii, koniecznie zdecyduj się na odwiedzenie polskiego Stonehenge. We wsi Odry, niedaleko Czerska znajduje się miejsce kryjące tajemnice minionych lat. Kręgi Kamienne to rezerwat, który uznawany jest za największy i najstarszy zaraz po angielskim Stonehenge. Na terenie rezerwatu spotkać można aż 30 kurhanów i 10 kręgów kamiennych. Historia wyraźnie pokazuje, że jest to miejsce pochówku Gotów oraz plemiennych zgromadzeń. Badacze twierdzą też, że mogło to być miejsce służące do obserwacji zjawisk astronomicznych na niebie.

Groty Miechowskie to kolejne warte zobaczenia miejsce na mapie Kaszub. Znajdują się w północnej części regionu, nieopodal Pucka. Groty są świetnym miejscem dla dzieci. Mali turyści znacznie prościej dotrą do wszelkich zakamarków, aniżeli więksi. Warto przywieźć z tego miejsca własne pamiątki w postaci zdjęć. Na szczególną uwagę zasługuje wejście do groty z filarami wyrzeźbionymi przez wodę. Przy jednym z takich filarów znajduje się figurka Niedźwiadka Jaskiniowego. Legenda głosi, iż każdy, kto pogłaszcze niedźwiadka po głowie, będzie miał wielkie szczęście.

Miejscowość Bliziny położona w odległości 29 km od Kościerzyny oferuje od maja do września świat labiryntów. Co to za miejsce? Znajdują się tam labirynty wymagające od uczestników ruchu, czyli linowe, ze słomy czy z wikliny, ale również puzzle logiczne oraz inne łamigłówki. Nie lada atrakcją dla większości turystów jest ogromny labirynt wśród zasadzonej kukurydzy. Zajmuje on nawet 3 ha powierzchni, a ścieżki liczą sobie aż 4,5 km. Nie da się ukryć, że jest to wspaniała przygoda dla singli, par, jak i dla całej rodziny!

Atrakcje turystyczne Kaszub — dom do góry nogami

Ogromną atrakcją Kaszub jest usytuowany w miejscowości Szymbark Dom Do Góry Nogami. Znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to jedyna taka budowla w Europie. Wchodzi się do tego domu przez okno. Całość jest lekko pochylona, sufit stanowi podłogę. Ze stropu zwisają meble, takie jak łóżko, fotele, stół, krzesła czy telewizor. Całość wywołuje ogromne emocje, turyści niejednokrotnie są w szoku podczas zwiedzania, a jeszcze innym przydarzają się nieopanowane napady śmiechu. Choć kolejki do tej atrakcji są dość długie, warto poczekać, aby zwiedzić tę wyjątkową atrakcję.

Atrakcje na Kaszubach — park miniatur

Lasy Mirachowskie to nie tylko wspaniała przyroda i idealne miejsce do wędrówek, ale również miejsce, w którym znajduje się Park Miniatur. Nie brakuje tam miniatur budowli z całego świata. Zostały odtworzone w skali 1:25. Dzieci mogą zwrócić uwagę na miniaturę Krzywej Wieży w Pizie, Statuy Wolności w Nowym Jorku czy Big Bena w Londynie. Z racji tego, że park miniatur znajduje się na terenie Kaszub, można w parku zobaczyć także miniatury kościołów z Pomieczyna, Sianowa, Wygody, Sierakowic, latarnie morskie, Kolegiaty Kartuskiej, zamków z Rzucewa czy Bytowa, a także dwory z Kalwarii Wejherowskiej, Będomina czy Salina.

Kaszuby — ciekawe miejsca, czyli zoo oraz farma strusi afrykańskich

Co zobaczyć na Kaszubach? Jeśli Twoje dzieci to miłośnicy zwierząt, to fantastycznym miejscem, do którego możesz zabrać swoje pociechy, jest Park Edukacyjny Zoo Egzotyczne Kaszuby. Można ta spotkać pająki ptaszniki, założyć na szyję największe węże świata czy dotknąć żółwie lub jaszczurki.

W Garczynie na farmie można spotkać strusie afrykańskie, które robią niesłychane wrażenie na dzieciach. Są to największe ptaki na świecie, które dzieci mogą podziwiać w bezpiecznej odległości.