• 2022-10-11

Planetaria w Polsce - zestawienie

Do jednych z najciekawszych miejsc w naszym kraju, które są rewelacyjną propozycją zwiedzania, są planetaria. Udowadniają zarówno dorosłym, jak i dzieciom, że edukacja może iść w parze z rozrywką i obydwie te sfery doskonale na siebie wpływają. Gwiazdy, inne planety, cały kosmos - to ma w sobie nietuzinkowy urok, który przyciąga praktycznie każdego człowieka, nawet nieświadomie

Do jednych z najciekawszych miejsc w naszym kraju, które są rewelacyjną propozycją zwiedzania, są planetaria. Udowadniają zarówno dorosłym, jak i dzieciom, że edukacja może iść w parze z rozrywką i obydwie te sfery doskonale na siebie wpływają. Gwiazdy, inne planety, cały kosmos - to ma w sobie nietuzinkowy urok, który przyciąga praktycznie każdego człowieka, nawet nieświadomie. Nie chodzi tutaj od razu o jakieś górnolotne teorie i loty w kosmos. Po prostu gwiazdy są piękne, intrygujące i chcemy w nie czasem spojrzeć. W miastach rzadko mamy ku temu możliwość, ponieważ niebo zwykle jest zanieczyszczone, ponadto wszędobylskie latarnie przeszkadzają w zobaczeniu gwiazd. Planetaria mogą w tym pomóc! Sprawdź, czym dokładnie jest planetarium oraz jakie obiekty w naszym kraju warto zobaczyć!
Co to jest planetarium?
Zastanawiasz się, co to jest planetarium? To fascynujące, wyjątkowe miejsce, które służy do  odtwarzania wyglądu nieba. Dzięki zaawansowanej technologi i różnym innowacyjnym rozwiązaniom możemy śledzić ruch ciał niebieskich. Do niedawna planetarium związane było głównie ze specjalnymi urządzaniami, które pozwalały wyświetlić nocne niebo na specjalnie przygotowanym półkolistym ekranie. Obecnie planetarium to cały obiekt, który służy nie tylko do spoglądania w nieco, ale również doskonale sprawdza się w popularyzowaniu astronomii oraz nauczania.
Planetaria posiadają charakterystyczne kopuły, których średnice liczą sobie od 3 do 35 metrów średnicy. Konkretny wymiar zależy od charakterystyki zastosowania. Kopuły mogą być stacjonarne, jak i przenośne. W przypadku przenośnych mamy do czynienia z nadmuchiwaną kopułą, którą można umieścić w dowolnym miejscu, np. na sali gimnastycznej. 
Planetarium to ciekawy budynek, jednak dość trudny do skonstruowania. Najważniejsze jest tutaj zachowanie odpowiednich warunków, które są ważne podczas wyświetlania projekcji. Kontrast jest nieodzowny, jak i brak możliwości odbijania światła. Każde niedociągnięcie może niszczyć nawet najlepiej skonstruowane efekty. 
Największe planetaria w Polsce 
Planetaria w Polsce to dość często spotykane budynki i atrakcje. Największe planetarium w Polsce to nie jeden obiekt, a kilka, które są warte wymienienia. Na czoło wysuwają się cztery bardzo istotne obiekty, czyli Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Planetarium i obserwatorium astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. 
Nieco mniejsze obiekty typu planetarium Polska, ale wciąż godne uwagi i zainteresowania ze strony miłośników gwiazd i nieba, to przede wszystkim:
  • Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego Akademii Morskiej w Gdyni,
  • Planetarium o Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda,
  • Planetarium Instytutu Fizyki Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach,
  • Astronomiczna EUREKA w Szczecinie, 
  • Kino Sferyczne w Górskim Parku Równica w Ustroniu
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu
Jednym ze starszych obiektów w naszym kraju jest Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Obiekt ten otwarty został 19 lutego 1973 roku. Była to jednocześnie pięćsetna rodzica urodzin naszego najsławniejszego astronoma - Mikołaja Kopernika. Ten wyjątkowy obiekt zachęca do nauki, jak i do zabawy. Planetarium Olsztyn - seanse filmowe to nie lada gratka dla odwiedzających. Nowoczesny sprzęt pozwala na to, by cała kopuła pokryła się nietuzinkowym widokiem nieba. Można tam również zobaczyć wspaniałe obiekty kosmiczne. Olsztyn to miejsce, w którym zainteresowani lotami w kosmos mogą zobaczyć wierną kopię Sputnika 1. Dzieci mogą również zobaczyć ambulatorium astronomiczne. Planetarium Olsztyn - repertuar zwiedzania jest naprawdę szeroki i można się nieźle bawić, odwiedzając ten obiekt. 
Ciekawe planetarium w Polsce znajduje się również w Toruniu. Jest to obiekt nazwany im. Władysława Dziewulskiego. Głównym celem tego obiektu jest popularyzacja kosmosu. Powstało w 1994 roku i od tamtego momentu bardzo się rozwinęło. Znajdziemy we wnętrzu doskonałe, nowoczesne wyposażenie, które pozwala na wyświetlanie nocnego nieba na powierzchni całej kopuły. W ten sposób, bez opuszczania naszej planety, można zwiedzić kosmos, który zachwyca. Co znajdziesz w ofercie planetarium Toruń - seanse, wystawy, a dodatkowo również geodium i orbitarium. Są to ciekawe wystawy interaktywne, które w pewien sposób zachęcają do poszerzania wiedzy.
Planetarium Śląskie w Chorzowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Planetarium w Chorzowie to obiekt im. Mikołaja Kopernika. Powstał w 1955 roku. Od tamtej pory możemy śledzić jego prężny rozwój. Sala projekcyjna może pomieścić ok. 400 osób. Każdy, kto odwiedza planetarium, może oglądać pięknie odzwierciedlone niebo. Można tutaj również skorzystać z największej lunety, jaka znajduje się w naszym kraju. Na wyposażeniu znajdują się też liczne teleskopy o nieco mniejszych gabarytach. Miejsce to jest doskonałe na wycieczki szkolne i wycieczki rodzinne. Co ciekawe, można się tam spotkać z prawdziwym astronomem, porozmawiać z nim oraz uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań.
W 209 roku podpisano umowę na modernizację tego obiektu. W planach jest mnóstwo prac, które pozwolą później utrzymać ten obiekt w czołówce planetariów w Polsce.
Kolejny ciekawy przykład tego rodzaju obiektów to Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W tym miejscu znajduje się również planetarium. Zapewnia świetną ofertę seansów, jak i zajęć dla osób głodnych wiedzy. Planetarium Warszawa - repertuar dostosowany jest zarówno do małych, jak i większych odbiorców. Planetarium to może pochwalić się tym, że wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia, które pozwalają na wyświetlanie wysokiej jakości filmów i obrazów. 
Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i inne
Kiedy dochodzi do wymieniania znanych i lubianych planetariów w Polsce, nie może wśród nich zabraknąć Planetarium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Placówka ta jest bardzo wyjątkowa, a to głównie przez wzgląd na personel. Można tam spotkać pracowników IA, czyli zawodowych astronomów. Dla nich wszechświat jest największą pasją i miłością. W tym wyjątkowym miejscu repertuar zmienia się cyklicznie. Co ważne, w tygodniu przyjmowane są jedynie zorganizowane grupy osób zwiedzających. 
Pozostałe planetaria w Polsce to Planetarium i Park Astronomiczny we Fromborku. Jest to wyjątkowy obiekt, który stanowi część Muzeum Mikołaja Kopernika. Sercem budynku jest 8-metrowa kopuła. To właśnie na niej aparatura Carl Zeiss wyświetla wszystkie ciała niebieskie, jakie widoczne są na prawdziwym niebie z dowolnego miejsca na naszej planecie.
Fantastycznym miejsce na wycieczki jest Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu. To miejsce może pochwalić się nieco innym charakterem. Jest to wyjątkowe centrum nauki, które pozwala zapoznać się z tajemnicami Wszechświata. Zajęcia, które się tam odbywają, mają formę ciekawej, niesamowitej wręcz przygody. To sprawia, że cała rodzina może spędzić w tym miejscy niesamowity czas. W obiekcie tym działa również cyfrowe planetarium. W tym wypadku widzowie zasiadają na dywanie. Planetarium Poznań - tutaj repertuar składa się z dwóch seansów. Jeden z nich dedykowany jest widzom od lat pięciu, drugi natomiast młodzieży i dorosłym. Projekcja to nie tylko walory wzrokowe, ale również merytoryczny komentarz astronoma.
Miejscem wartym odwiedzenia jest również Planetarium im. Antoniego Lechowskiego Akademii Morskiej w Gdyni. Obiekt ten mieści się w Wydziale Nawigacyjnym. Oddany do użytku został w 1979 roku. Stworzono go z myślą o studentach Wyższej Szkoły Morskiej. Sala projekcyjna mieści 44 osoby, zaś kopuła ma rozmiar jedynie 8 metrów średnicy. Użyta została tutaj profesjonalna aparatura, która pozwala na projekcję ok. 5  tysięcy gwiazd. Od początku istnienia, obiekt ten był dostępny zarówno dla mieszkańców Trójmiasta, jak i dla turystów.