Muzeum w Sokółce
Wystawa historyczna w przystępny sposób przybliża historię miasta oraz prezenuje pamiątki ofiarowane przez mieszkańców Ziemi Sokólskiej, ilustrujące dzieje ludności w XIX i XX wieku. Ekspozycja, począwszy od informacji na temat dworu królewskiego Sucholda, istniejącego na terenie dzisiejszego miasta, po okres II wojny światowej pomaga zrozumieć i poznać lokalną historię i kulturę. Na wystawie warto zwrócić uwagę na sztandar Związku Strzeleckiego i jego niezwykłą historię, pamiątki ofiarowane przez sokólszczan zesłanych na Syberię czy też dokumenty żołnierzy z tych terenów, walczących na frontach II wojny światowej.
Dział Tatarski upamiętnia Tatarów, zamieszkujących te tereny od roku 1679, kiedy to król Jan III Sobieski przyznał im wsie podsokólskie Bohoniki, Malawicze, Drahle oraz Kruszyniany, w zamian za zaległy żołd. Od tych czasów nieprzerwanie, mimo burzliwych losów tych trenów, tatarskie rodziny zamieszkują ziemię podlaską. Na wystawie prezentowane są pamiątki związane z islamem, którego wyznawcami są Tatarzy, historią, kulturą, tradycjami i wojskowością.
Dział etnograficzny prezentuje zbiór przedmiotów użytkowych związanych z życiem codziennym na wsi sokólskiej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na zaaranżowane wnętrze izby wiejskiej oraz zbiór pięknych tkanin powstałych na tradycyjnych warsztatach tkackich. Na sokólszczyźnie bardzo popularna była uprawa lnu, jego przerób i tkanie płótna, nie tylko na potrzeby własne gospodarstw wiejskich, ale i na sprzedaż. Niestety współcześnie tkactwo odchodzi w niepamięć. W ramach Szlaku Rękodzieła Ludowego w okolicy Janowa sokólskiego funkcjonuje kilka pracowni tkactwa dwuosnowowego, która jest unikalną w skali kraju techniką tkacką. Piękne dywany – efekty pracy tkaczek można podziwiać między innymi w naszym muzeum.