• 2023-07-19

Bieszczady — jakie atrakcje dla dzieci?

Bieszczady nie od dzisiaj uchodzą za jedno z wyjątkowych miejsc na terenie naszego kraju. Są urokliwe, zaciszne, zachwycają widokami, a ich malowniczość znana jest całemu światu. Są fantastycznym miejscem do odpoczynku, o czym świadczy przysłowie “rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”.

Bieszczady nie od dzisiaj uchodzą za jedno z wyjątkowych miejsc na terenie naszego kraju. Są urokliwe, zaciszne, zachwycają widokami, a ich malowniczość znana jest całemu światu. Są fantastycznym miejscem do odpoczynku, o czym świadczy przysłowie “rzuć wszystko i wyjedź w Bieszczady”. W Bieszczadach można obcować z nieokiełznaną naturą oraz spacerować po górskich szlakach. Jest to rejon znany z dość łagodnych wzniesień, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wyjechać tam z dziećmi.
Sprawdź, jakie atrakcje czekają na Ciebie i Twoją rodzinę w Bieszczadach. Nie zwlekaj z rezerwacją noclegu, gdyż schodzą jak ciepłe bułeczki!

Co zobaczyć w Bieszczadach? Wodospady w Bieszczadach

Jakie mamy atrakcje w Bieszczadach? Wiele osób stwierdziłoby, że poza chodzeniem po górach, nie ma co zbytnio tam robić. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, zarówno dorośli, jak i dzieci mogą się świetnie bawić w Bieszczadach.

Na szczególną uwagę zasługują wodospady. Szumiące, malowniczo położone mogą stać się celem wakacyjnej wyprawy w te cudowne góry. Pierwszym z nich jest wodospad w rezerwacie Hulskie. W miejscowości Zatwarnica w pobliżu kościoła można pozostawić samochód, a resztę drogi przejść pieszo. Zajmie to zaledwie pół godziny. Zanim wodospad ukaże się oczom turystów, do uszu wedrą się odgłosy wody uderzającej o podłoże. Kaskada wodospadu podzielona jest na dwa odcinki — górny oraz dolny. Ten drugi uznawany jest przez wielu za jeden z najcudowniejszych widoków w Bieszczadach.

Drugi wodospad znajduje się w Wetlinie. To Siklawa Ostrowskich. Wodospad liczy sobie 5 metrów wysokości, znajduje się w otoczeniu przepięknej przyrody. Robi niesamowite wrażenie na turystach.

Wodospad Szepit to ostatni, jaki można, a nawet trzeba zobaczyć w polskich górach. Ma 8 metrów wysokości, znajduje się niedaleko Zawartnicy. Ogrodzono go barierkami, na miejscu znajdują się ławeczki, na których można przysiąść i podziwiać widok, a także specjalna platforma widokowa.

Szlaki dla rodzin z dziećmi — Tarnica, Połonina Wetlińska

Sporo osób decyduje się na wyjazd w Bieszczady przez wzgląd na piesze wędrówki po górach. Akurat tam warto zabrać dzieci, ponieważ Bieszczady są znane z dość łatwych, a jednocześnie satysfakcjonujących szlaków. Warto pamiętać, że o trudności w tym miejscu nie decyduje kolor szlaku, a jedynie czas trwania całej trasy. Podejścia nie są zbyt strome, dlatego nie warto zniechęcać się już na samym początku. W Bieszczadach nie uświadczymy także niebezpiecznych przejść nad przepaściami, z tego powodu jest to idealne miejsce, w którym można zaszczepić dzieciom miłość do górskich wspinaczek.

Tarnica jest najwyższą górą Bieszczad. Każdego roku zdobywają ją liczne grona turystów. Jeśli chcesz wejść na ten szczyt z dzieckiem, warto wybrać szlak wiodący przez Wołosate obok szczytu Hudów Wierszek. Jest to dość długie podejście, ponieważ trasa wynosi ok. 3-4 h. Początkowo idzie się przez las po kładkach, a po wyjściu z niego czekają na turystów niesamowite widoki oraz liczne schodki w górę.

Z dzieckiem warto wybrać się także na Połoninę Wetlińską. Jakie atrakcje Bieszczadów tam czekają? Przede wszystkim Chatka Puchatka, która jest najwyżej położonym w Bieszczadach schroniskiem. Przy Chatce można napić się herbaty, przekąsić smakołyki, a także popodziwiać widoki, jakie rozpościerają się na Połoninę Caryńską. W niektórych momentach szlak jest dość stromy, ale powinien sobie poradzić z nim każdy trzy- bądź czterolatek.

Solina i Polańczyk — ciekawe miejsca w Bieszczadach

Bardziej znaną atrakcją Bieszczad jest Zalew Soliński w miejscowości Polańczyk. Ta atrakcja to zaledwie skraj Bieszczad, jednak przyciąga sporo turystów każdego roku. Pomaga w tym zapora w Solinie, która jest największą tego rodzaju budowlą w naszym kraju. Liczy aż 600 m długości i 82 m wysokości. Dzięki zaporze powstało zapierające dech w piersiach jezioro Solińskie. Z zapory można podziwiać wspaniałe widoki, a dla zainteresowanych inżynieryjnymi tematami możliwe jest zwiedzane wnętrza budowli.

Nad wodami jeziora solińskiego można plażować i wypoczywać niczym na Mazurach. Znajdziesz tutaj zarówno statki turystyczne, jak i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Pobyt nad tym jeziorem to ogromna przyjemność!

Zagroda Żubrów, plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego oraz torfowisko Tarnawa

Jak spędzić czas w Bieszczadach? Co warto zobaczyć? W nadleśnictwie Stuposiany można zaobserwować żubry. Zagroda pokazowa żubrów to niemała atrakcja dla dzieci, które chętnie oglądają tak duże i rzadko spotykane zwierzęta. Zwiedzanie zagrody jest zupełnie bezpłatne, przed zagrodą znajduje się parking, na którym również bezpłatnie można pozostawić samochód na czas spaceru po zagrodzie. Żubry w swojej zagrodzie mają namiastkę naturalnych warunków, a turyści mogą je podziwiać ze specjalnie stworzonych platform widokowych.

W drodze do Mucznego, czyli do miejscowości, w której znajduje się zagroda żubrów, można zahaczyć o plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego. Jest to niewielki teren, na którym można zobaczyć ekspozycję przedstawiającą dwa różne sposoby produkcji węgla. Postawione mielerz oraz retorty zachwycają turystów. Nieopodal umieszczono charakterystyczny barak, który był zamieszkiwany przez pracowników. Z historią oraz rozmaitymi ciekawostkami na ten temat można zapoznać się dzięki tablicom informacyjnym.

Jeśli kiedykolwiek zapytasz się, co zobaczyć w Bieszczadach, na liście musi znaleźć się torfowisko Tarnawa. Na terenie 6 ha znajduje się ogrodzona kładka. Spacerując po niej, można poszukiwać roślin, które tam rosną i są opisane na tabliczkach informacyjnych. Jest to ciekawa atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Drezyny rowerowe — świetna rozrywka dla całej rodziny

W Uhercach Mineralnych na turystów zwiedzających Bieszczady czeka niezapomniana przygoda, jaką jest przejazd drezynami rowerowymi. Do dyspozycji jest aż 50 drezyn i 47 km torów. Aktywni turyści na pewno będą zachwyceni taką propozycją. Jest to niebanalna atrakcja dla rodzin z dziećmi, jak i dla par czy świeżo upieczonych małżeństw. Do drezyny można włożyć fotelik samochodowy, aby najmłodsze dziecko również skorzystało z atrakcji.

Decydując się na wypożyczenie drezyny rowerowej, warto wygospodarować sobie cały dzień, aby pokonać całą trasę i móc popodziwiać piękne widoki czekające na trasie. Nie każdy odcinek jest łatwy do pokonania, jednak warto się nieco napocić, aby przeżyć tę wspaniałą przygodę.

Turystyczny hit, czyli kolejka bieszczadzka

Bieszczady — atrakcje turystyczne, których lepiej nie przegapić to również kolejka bieszczadzka. Dla wielu osób to jedeczyn z głównych punktów do odhaczenia podczas wyjazdu. Można zdecydować się na jedną z dwóch tras. Obydwie rozpoczynają się w Majdanie, ale jedna z nich kończy się z Balnicy, czyli 9 km dalej, natomiast druga w Przysłupiu, czyli 11 km dalej. Przed przejazdem turyści mogą skorzystać z okazji i zwiedzić skansen wraz z ekspozycją muzealną. Trasy oferowane przez kolejkę wiodą przez najbardziej malownicze zakątki Bieszczad.